1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acropora SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 12 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Acropora SPS mercan bakımı ve beslenmesi, sağlıklı büyümesi ekipman kalitesine ve yine su değerlerini sabit tutmakta yardımcı olabilecek ekipmanların varlığıyla orantılıdır. Her ne kadar ben SPS sert mercan akvaryum tarzına geçeli pek fazla olmasa da genel gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyorum. Acropora SPS mercan elbette bazı asli şartların yerine getirilmesini beklemektedir. Soğutucu ihtiyacı, ideal su değerleri için (belki) reverse osmosis, günlük ihtiyacı karşılayacak kalsiyum reaktörü, Fosfat filtresi, düzenli katkıların kullanılması, Güçlü, yeterli, efektif bir protein skimmer, değişken akıntı yaratacak akıntı motoru ve alternatif dalga sistemleri, çeşitli medya reaktörleri, element reaktörleri, Nutrient (Besin) miktarı, gerçekten iyi seçilmiş kaliteli ve iyi kombine edilmiş yeterli bir aydınlatma armatürü Acropora SPS mercan için önemli unsurlardır. Bu sıralanan ekipmanların bazılarının yerini alternatif uygulamalarla doldurmak da mümkündür.

  Ülkemiz hobisinde Acropora (coral) SPS mercanlarıyla oluşturulmuş akvaryum sahipleri belli bir tecrübeye sahip gözüyle görülmektedir. Aslında her ne kadar tür tanıtımı adına ciddi bir makale okuyacak olsanız da tecrübeli görüşüne sahip olmanın aslında kesinlikle altında maddi güce sahip olmak yatmaktadır. Bu ifadeyi kullanmadan geçemedim. Tanıtılan birçok akvaryum vardır ki bu akvaryumlarda tecrübe sadece %20 oranında etkili olma noktasındadır. Bu ifadenin keskinliğiyle birlikte başarısını daha çok tecrübe ve bilgisinden alanlar olduğu da inkar edilemez.

  Acropora SPS mercan

  [​IMG]

  Acropora (coral) SPS mercanlarının arka plan türleri olduğu gibi daha farklı nispeten öne çıkarılabilecek türleri de bulunmaktadır. İyi bir Acopora coral tankının beğenisi ancak renk görselliğini tamamen sergilemesi ve düzenli büyümeleri yakalanmış olunmasıyla mümkündür. Atlantik ve yine Karayip havzaları iki mercan adıyla öne çıkmaktadır. Acropora cervicornis, Elkhorn veya Acropora palmata sıralanabilir. Özellikle geride kalan yirmi yılda %75'in üstünde Acropora coral mercanları konusunda merak artmıştır. Türler açısından 365 tür ve hatta daha fazlası Hint-Pasifik boyunca yayılmıştır. Özellikle bu geniş alanlarda mercan resiflerinin sayısı oldukça fazladır. Sözü geçen resiflerdeki Acropora mercan oldukça hızlı büyüyen ve başarılı adaptasyonlar gerçekleştiren türlerdir. Nispeten küçük polipli ve gökkuşağının tüm renklerine sahip formlardaki çeşitliliğe sahiptir. Acropora (coral) mercanlarının büyüme hızı (yılda 20 cm veya üstü) oldukça başarılıdır.

  Acropora (Coral) Mercan Akvaryum Bakımı

  En yaygın reek akvaryumu hastalıkları ise, beyazlama, bant hastalığı, yetersiz beslenme ve kötü su kalitesinden dolayı sedimantasyon sorunları, Acropora Red Bug hastalığı, Nudibranch sıralanabilir. Acropora (Coral) mercanları su kalitesinde oldukça seçicidir. Akvaryumlarda su kalitesini birinci düzeyde artıracak ekipmanlardan yukarıda söz etmiştik. Acropora mercanları sağlıklı olarak zor barındırılan türler arasındadır. Nispeten olgun akvaryumlar, kararlı su değerlerine sahip ve nispeten deneyimli elleri tercih ederler. Mükemmel su kalitesi aslında başarının anahtarıdır. Bu yüzden de zaten ekipman gücünden destek almak çoğu zaman zorunluktur. İşte bu nokta aslında deneyimli eller ifadesinden ödün vermeyi gerektiren noktadır. Çünkü imkanlar dahilinde tüm ihtiyacı karşılayacak ekipmanlara sahip olabilmek deneyim ihtiyacını aza indirmektedir. Acropora SPS mercanlar su değerlerinin ani değişmesine, ısıdaki ani değişimlere ve aydınlatma hızındaki değişimlere tahammülü düşük olan canlılardır. Acropora (coral) SPS mercanları ince bir doku tabakasına sahiptir, aydınlatma şiddeti bu yüzden önem arz eder. Genellikle en sağlıklı Acropora SPS mercanları için akvaryum kurulum süresi bir yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre elbette kurulan akvaryumların şartlarına göre değişkenlik gösterebilir veya tartışmalı olabilir. Ben şahsen bu mercanlarda başarı sağlanması için yeni sistemlerin üretilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

  Acropora (Coral) SPS Mercan Renk Alımı

  Elbette asıl önemli olan şey onların akvaryumda parlak renklerini sergilemeleri ve korumaları için çaba sarf etmek ve pek tabii bunu başarmaktır. Ancak ne yazık ki akvaryistlerin çoğu mercanlarını bir süre sonra kahverengi halde bulmaktadır. Diğer daha önemli sorunlar sonraki süreçte yaşanmaya başlar.

  Kelvin olarak 6500K ampuller kullanılmasının renk konusundaki durumu tartışmalı olsa da büyümeye etkisi daha pozitiftir. Ancak tercihen 10000K ve 20000K ampullerle sağlıklı Acropora (coral) SPS mercanları yaşatılabilir. Yüksek sıcaklık metal halide ampuller tarafında ayrı bir sorundur ancak bu tarz akvaryumlarda soğutucu kullanımı hemen hemen esastır. Genellikle mavi ve mor uçlu Acropora SPS mercanları armatür daha da önemser. En kolay alınan renk yeşildir. Yeni başlayanların sarı ve yeşil Acropora ile başlaması yerinde olur. Acropora Coral renk sergileme aşamasında UV radyasyon ışınları önemlidir. Yine blacklight (UV dalga boyları maksimize) kullanımı renk alımında kullanılmaktadır. Ancak bu tarz akvaryumlarda mercanların kahverengi tonlarına döndüğünü belirtenler de bulunmaktadır. Ben kişisel olarak 6500K ampul mü yoksa 10000K ampul mü kullanarak daha iyi sonuç alınır sorusuna 10000 K olarak yanıt veririm. Fakat kendim son metal halide alımında 22500 K tercih ettim. Renkler çok daha belirgin hale geldi bana göre. Fakat büyüme konusunda belirtilen Kelvin önemini henüz hissedemedim. Aslında resiflerde görülen hemen hemen tüm renklerin sorumlusu pigmentlerdir. Bünyelerindeki algler fotosentetik pigmentler ile bir araya geldiğinde renk belirlenir. Bu pigmentler tüm fotosentez sürecinde ışık enerji transferinde belirli rollere sahiptir. Acropora SPS mercanların birçok farklı türünde hem kırmızı, sarı, yeşil, mor, mavi ve kahverengi numuneler görünebilir. Kayalıklardaki hemen hemen tüm parlak renkli Acropora türleri aynı alanlarda toplanmaktadır ve aynı koşullara maruz kalmalarına rağmen farklı renklerde olabilirler. Karmaşık gibi görünse de işin özünde bitki hücrelerinde bulunan farklı pigmentleri (Kinonlar, xanthin, pterins, hemocyaneins) bu bitkilerle beslenen birçok hayvan türleri yaymaktadır. Acropora SPS mercanları balık dışkıları ve diğer canlıların dışkılarıyla da beslenirler. Bu yolla elde edilen karotenoidler önemli rol oynar.

  Buradan sonuç olarak sadece çok iyi aydınlatma ile Acropora (Coral) SPS mercanlarından sağlıklı rengi alabiliriz değil de en az bunun kadar beslenmenin de önemli olduğunu çıkarabiliriz. Uygun bir diyet gerçek bileşenlerinin ne olduğunu konusu o kadar kolay bir konu değildir. İlerleyen süreçte elbette her bir türün besin ihtiyacı ele alınacaktır.

  Akvaryum Portalı
   
  Sinan09, arso, seaman038 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Cevap: Acropora (Coral) SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

  Ellerine sağlık Temel.

  Hastayım senin şu makalelerine, döktürüyorsun be kardeşim.pardon:gifpardon:gifpardon:gif

  Usta, sen bunları yetiştirmek için katkılarıda kendin buluşların, deneylerinle yapmıştın. Test kullanmazsın, eve sokmazsın, kullandığın tek alet tuz ölçer.

  Peki bu tür mercanların gereksimleri olan kalsiyumu, magnezyumu sen nasıl ayarlayorsun, tankta olması gerektiği kadarı? Millet damlalıkla, dozaj pompaları ile verirken.:bilmem:
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Acropora (Coral) SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

  O zaman madem sordun ben de badozlama gireyim Murat dede. Rektör ise''arkası yarın'' kısmında. Benim reaktör tam evlere şenlik.:shh::D

  Oldu veya olmadı, Teoman abimle oturduk yaptık.:em:

  Saf olarak kullanmak yerine daha yumuşak bir seyreltme yaparak ve bazı elementleri de karışımlara ekleyerek katkıları hazırladık. Öncelikle Teoman abiye teşekkür ederim. Bol bol bana fırça atarak işlemi beraber tamamladık.

  Öncelikle Teoman abi daldı dosyalarına ve malzemeleri dizdik önümüze. Elbette çayımız olmadan olmazdı.

  Yürü be Teoman abi;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kalsiyum:

  Sonrasında 1 Litre su.

  [​IMG]

  Ardından 500 gr kalsiyum klorür suya eklendi.

  [​IMG]

  Ardından oto ölçücü olan ben 15 mg potasyum ekledim.

  [​IMG]

  Daha sonra stronsiyum eklendi 20 mg.

  [​IMG]

  Ardından Fatih arkadaşın verdiği trans element sanırım ilave edildi. Ardından karıştırıldı ve Kalsiyum bir kenara ayrıldı.:)

  [​IMG]

  Magnezyum:

  1 Litre suya 500 gr Magnezyum klorür eklendi.

  [​IMG]

  Ardından 135 Gr magnezyum sulfat eklendi.

  [​IMG]

  Karıştırıldı ve magnezyum kenara ayrıldı.

  [​IMG]

  Karbonat:

  1 Litre suya 500 gr biokarbonat eklendi.

  [​IMG]

  Onunda ardından 8 mg İyot eklendi.

  [​IMG]

  Karıştırıldı ve plastik kutusuna dolduruldu.

  [​IMG]

  Sonuç olarak elimizde zenginleştirilmiş Kalsiyum, Magnezyum ve Karbonat (KH) Ooldu.

  [​IMG]

  Akvaryumlarımızda hem Teoman abi hem de ben bu akşam itibariyle kullanmaya başladık. İnşallah sonuçlar güzel olur ve sizlerle paylaşırız. Her koşulda zevkli iş arkadaşlar onu diyebilirim. Karışımları hazırlarken ondan koysak veya bundan eklesek fikirleri veya cesareti diyelim güzel duygu.
   
  Sinan09, Beril olcay, Burcu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 4. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Acropora (Coral) SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

  Abi deneyim ve tecrübe bu olsa gerek biz daha tuzu doğru düzgün karıştıramıyoruz.
   
 5. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Cevap: Acropora (Coral) SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

  Kimyager olmuşunuz, beyaz önlüğünüz eksik, valla helal olsun ne diyelim.pardon:gif
   
 6. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.258
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  Cevap: Acropora (Coral) SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

  Sonuçlar nedir?
  Çok merak ettim..
  özellikle stronsiyuma dikkat etmek gerek.fazlası öldürücü olabiliyor..

  ellerinize sağlık gıpta ile bakıyorum..:)
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Acropora (Coral) SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

  Bu soruya net cevap vermek gerekirse, bunları yaptık ve kullanmaya başladık. Aşağıda aynı mercana ait süreç içindeki fotoğrafı bulunmaktadır. Süreçte yani yaptıklarımızı kullandığım süreçte de mercan büyüme konusunda sekteye uğramadı büyümeye devam etti. Ancak ben akvaryumda cyano oluşumu fark ettim az da olsa. Tam yaptığımız sıvılara bağlayamadım ama içime kurt düştü. Teoman abiye sordum ve gidip onun akvaryuma baktım ve onun akvaryumunda dekor arkalarında yer yer cyano oluşmuş, zaten o da bana belirtmişti. İçeriğine kattığımız strontiyum, iyot, potasyum gibi sıvıları kullanmamanın daha doğru olacağını düşüyorum.

  Dip not olarak; Böyle bir olasılık ortaya çıkınca konu kısıtlamalı bölümden foruma taşınmamıştır.

  Fotoğraf aynı mercanın aynı kısmından 2 karedir;

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 8. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  Bu konuyu zıplatalım yukarılara. Abi çok teşekkürler bilgiler cep ansiklopedisi tarzında olmuş
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkürler Barbaros beğenmene sevindim. Eklemişsin zaten SPS mercan gördüm, sağlıkla besle inşallah.
   
  barbs bunu beğendi.
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bende eklesem mi acaba yeşil ve şeker pembe plate den Temel abi izin var mı?
   
 11. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  Ekledik kolayından bakalım abi ne gelişme kaydeticez
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Nanoya küçük plate frağı ekleyip durumu gör bakalım Alparslan.
   
  Alparslan bunu beğendi.
 13. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Yaşasın buna sevindim tamam Temel abi...temo4
   
 14. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  frag ın bende alpi pazar getiriyorum
   
  Alparslan bunu beğendi.
 15. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Tamam abi pazarı iple çekiyorum...temo25
   
 16. Elmaslar

  Elmaslar

  Mesajlar:
  340
  Yer:
  İstanbul Levent
  İsim:
  Suleyman elmaslar
  Ne denir bilemiyorum uzun zaman gecmis uzerinden sonuclar olumlu oldumu merak ettim
   
 17. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Barbaros abim akvaryumu komple bana verdi taşınla kumun la,buradan tekrar Barbaros abime teşekkür ederim,ama anlaşmamız var şu an işleri çok yoğun daha sonra akvaryum kuracağı zaman ben kuracağım...:)
   
  ziya yelci bunu beğendi.
 18. Elmaslar

  Elmaslar

  Mesajlar:
  340
  Yer:
  İstanbul Levent
  İsim:
  Suleyman elmaslar
  Seni bütün portal seviyor alpaslan sevmemek mumukundegil her tarafa yetiyorsun bir tanesin
   
  Alparslan bunu beğendi.
 19. Marine_AngeL

  Marine_AngeL

  Mesajlar:
  69
  İsim:
  BURAK YILDIRIM
  Kurduğum marine angel tankimin baliklarina frag olarak acropora arıyorum :) hayvanlar doğal ortamda gibi beslensin diyorum :) ıstanbul avrupa yakasında var mi
   
 20. TAN3R

  TAN3R

  Mesajlar:
  179
  İsim:
  Taner TEMİZ
  Doğada angel türleri Acropora lar ile beslenmez. Akvaryum ortamında Mercan lara zarar verirler.

  SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Sayfayı Paylaş