1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım adım bitkili akvaryum.

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde LostRua tarafından 20 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki çok keyifli bir iş olacak benim için çünkü her an kafamda bu fikir ne yapsam ne etsem diye düşünmekten bunaldımda diyebilirim.Ama gerçekten zevkli bir iş.

İlk başta aldım elime hortumu boşlattım hemen benim 30 metrekarelik bir alanım var içinde ne ararsan var oraya götürdüm akvaryumu. Düzelttim kapağını silikonladım camları kontrol ettim genel düzeltmeleri yaptım.

Sonra aldım elime kaya tuzunu bulaşık süngerini içini temizledim her tarafını sonra tazzikli su ile yıkadım. Aldığım dere kumunuda bir güzel yıkadıktan sonra akvaryumun içerisine koydum.

Sonrasında bir tabak yardımı ile doldurdum kumumu dağıtmadan.

Tamamiyle suyu doldurdum ve tüm sistemi çalıştırıdm.

2 gün sonra koydum 1cüce vatoz 1 albino çöpçü 5 tanede 3-4 günlük lepistes yavrularımı.

Önümde daha

Bu hafta sonu bir armatür alımı.

Sonrasındada para sıkıntısı çektiğim için bitki parası biriktirmek.

Ama ben bitki dikimimide şu şekilde düşünüyorum.
    Suyun yarısına kadar bir kovaya boşaltacağım.
    4 kilo daha dere kumu ilave edeceğim.
    Bitkilerimi ekip işlemi tamamlayacağım.
    Köklerine misket gübre koyacağım.

Şu ana kadar böyle gidecek yavaş yavaş ileride resimleri arttırıp güzel bir bitkili akvaryum kurana kadar devam ettireceğim sizinde yukardaki yaptığım işlemler ile ilgili görüşlerinizi fikirlerinizi bekliyorum lütfen yardımlarınızı eksik etmeyin.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Söyleyecek birşey bırakmamışsınki bizlere Doğuş. Mavi floresan haricinde. :helalolsun:

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Mavi florasanıda sadece yavrularımı görmek için koydum :) Oda çıkacak yakında.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Doğuş bitkili akvaryumla yeniden mi doğacak , bekleyelim görelim.. :)

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gerçekten bitkili akvaryum çok değişik bir duygu sanki ilk akvaryumum olacak gibi hayalimde o kadar güzel bir düzen var yani anlatılması imkansız birşey bakalım ne kadarı gerçek olacak insanın elinde maddi kaynakta sıkıntı olmasa neler neler yapar özelliklede bizim gibi bu işten zevk alan insanlar ama işe hem ekonomi hemde güzellik girince çıkar yollarda devreye giriyor bakalım elimizdeki herşeyi kullanarak başladık bir yola. :)

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bitkilide paraya pula bakma Doğuş kardeş.. Basit bitkilerden başlayarak bu işe girmen lazım.. Eğer kafadan konuya girersen cefan sefandan çok fazla olur.. Bitki olayına gireceksen sabırlı olman lazım ve boş buldukça tüm yazıları okuman lazım.. Okudukça kafanda bazı detaylar netlik kazanmaya başlıyor.. Çok takılırsan bizlerde seve seve yardımcı oluruz zaten..

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kafa takılanları kesinlikle bu başlık altında soracağıma emin olabilirsiniz. Çünkü sizin gibi bu işe gönül vermiş kişilerden öğreneceğim daha çok şey var. Ama bazı taşlarıda yerine oturarak boş yere sorular sormak istemiyorum taban kumumu ayarladım ışığımı bu hafta sonu ayarladıktan sonra emin olun biraz daha fazla yardımınızı isteyeceğim. :) İnşallah beraberce çok güzel bir akvaryum tamamlamış olacağız.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Taban gübresi falan ayarladın mı peki ? İnşaata kalkışacaksan güzel bir taban şart.. Yoksa boşa kürek çekersin..

fth-94 ve murer bunu beğendi.
  9. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Volkan abiye sonuna kadar katılıyorum yoksa benim tank gibi bozarsın vallaha :D

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Taban gübresi olarak sadece misket düşünüyorum akvaryum 50 lt altına torf koymamı önerdiler ama o kadar küçük bir akvaryum için bu riski alamam dışardanda sıvı gübrelere daha hiç bakmadım minimum ihtiyaçlarını karşılayacak mineralleri içeren gübreler varmış ama bunlar hakkındada sizden yarım almam gerekecek hangi sıvı gübreler lazım hepsinin altına birer misket gübre atacağım ama sıvı gübre ilede desteklemek fena olmaz diye düşünüyorum. zaten haftada bir 10 litre su değişimi ilede biraz olsun mineral desteğini sağlamış oluruz.

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar bitki araştırmasına başladım.
    Cabomba Caroliniana 10 Dal 1 Bağ
    Hygrophila Difformis (Çınar) 10 Dal 1 Bağ
    Ludwigia Repens (Gül) 10 Dal 1 Bağ
    Elodea densa (Egeria densa) 10 Dal 1 Bağ

Yukarda gördüğümüz bitkileri satıl almak istiyorum adetleride yanında sipariş vereceğim internetten siz bu bitkileri önerirmisiniz. Gübreleme olarak sadece misket gübre ve sizinde önereceğiniz sıvı gübre olabilir. BU bitkilerle gerçekten güzel bir bitkili akvaryum yaratabilir miyim ? Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    +1

Kesinlikle katılıyorum Volkan abime... Ben tabanda dere kumu kullandım. Düzenli misket gübre-portasyum ve demir kullanmama rağmen bitkilerde ağam şaham bir gelişme yok. Yeni akvaryumdaki tabanım ise En altta 2.5 Lt soil üzerinde 5 kg hagenle karışık 2.4 Lt Sera floredepot ve üzerine 20 kg hagen siyah kum koyuyorum. Bu tabanda yetişecek inşallah bitkiler ağaç olacak :)

Lexus_09 bunu beğendi.
  13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bunların hepsi arka plan bitkisi....

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Söyle birşey düşünmüştüm ben cabomcaları yanlara tamamiyle yanlar kapanacak arka köşelere güller en arkadayada çınar ve elodea ortada bir bölümüde boş bırakacagım orayada taban bitkisi düşünüyordum ama sizin önerebileceğiniz bir dizaynıda tercih edebilirim.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar taban malzemesinin çok pahalı olması ve malesef o parayı karşılayamayacak olmam beni eski yöntemleri itti TORF !

Sizler için akvaryumumdaki torf maceralarımı günlük hatta saatlik değişimleri paylaşmayı planlıyorum.

Yaşanabilir bir ortam olana kadar devam edeceğim hiç bir ölçüm cihazım yok tek ölçüm balıklarım olacak.

2 Günlük beklemiş suya en alt zemine torfu koydum ilk başta bir sudan geçirdim sonrasında ise döktüm dere kumunu hiç elyaf ile uğraşmadım.

Ve ilk resimlerimiz.

İşte arkadaşlar neler olacak yakında anlayacağız tüm sistemi çalıştırdım ve bekliyoruz size detaylı bilgi vereceğim. Pahalı akvaryum kumlarının yerini yoksa eskisi gibimi yine mi torf alacak göreceğiz.

16. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Filtrende karbon varsa suyu daha berrak hale getirebilirsin benimde torf koyalı 3-4 gün oluyor bakalım neler olacak. :smiley33: Ama şu anda su cam gibi balıklarda da bir sorun yok ;)

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Eskisi gibi diye bir şey yok aslında, bu adamlar çalışıyorlar, bir şeyler imal edip sunuyorlar bizlere. Bizler daha rahat edelim diye.

Bu işlerin ucu maddiyata dayanıyor, isteyen torf kullanır isteyen kedi kumu, isteyen saksı toprağı, deneyin denemekte yarar var.....

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Benimde akvaryumum tam 2 saati geçti ve sonuçlar çok harika sadece iç filtre bile bu kadar temizlemeye yettiyse gerçekten hayret ediyorum ilk halinden bu yana çok degişti. suyu çok hızlı sekronunu sağlıyorum katı cisimleride topluyorum malum torf humus ile karıştırılmış bu hafta sonuda 2 bağ gül alacağım gelişimini güzel bulmayı hayal ediyorum.

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Florasan olarak nasıl bir sistem düşünüyorsunuz ?

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İki tane t5 florasan düşünüyorum bugün de onarı satın almayı düşünüyorum. Akşama doğru daha da detaylı bilgiler ile geleceğim güzel bir ışık olmasını düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş