1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım Adım Bitkili Akvaryuma Yardım- Bilgi ve Tecrübe Akışınız

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde attar tarafından 27 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR
    Sonunda öğrenci olarak beli iyi kötü doğrulttuk en azından artık ne alacağıma eminim gibi :p
    Siz değerli insanların bilgili insanların tecrübe ve bilgilerine de ihtiyacım var son olarak ;

Akvaryum standar 65 cm lik bir akvaryum olacak :)

1 Siyah hagen mi - jbl manado mu? (hayır dere kumu derseniz de açıklayın :) )

2 Dedim ki motor önemli azıcık bütçemi motor için yükseltmeye çalıştım ve eheim pickup 2006 - 2008 - 2010 modellerinden birini düşünüyorum ( litre olarak da yüksek daha iyi olur diye düşündüm)

3 Bitkileri akvaryumu kurup balıkları koyup düzeni oturttuktan sonra koymayı uygun gördüm maddi anlamda da onu yapabiliyorum :)

4 ışıklandırma mevzusuna aslında ilerde kapağı çıkarıp ışık aparatını takıp öyle yapmayı düşünüyorum çünkü önce hem maddi hemde tecrübe anlamında yol almam gerekiyor

Toplamda bana bu akvaryum balıksız kum + motor + ısıtıcı + tank = 130 tl gibi bir fiyat nasıl?

Canlılar ise : midye salyangoz karides + neon (tek cins) yada lepistes ( bir kaç cins karma) biraz çeşitlilik olmalı kendi kendine bir eko-sistem gibi olmalı yani müdahale etmek istemiyorum dışarıdan fazla

Balık bitki bu 200e dayanacak orası da nasip kısmet :)

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Adım Adım Bitkili Akvaryuma Yardım- Bilgi ve Tecrübe Akışınız

Halil Bey öncelik ile aramıza hoşgeldiniz.

Sorularınızı, sizin sorduğunuz şekilde madde madde cevaplayayım.

1 Hagen kum tek başına yeterli değildir, tabi yapmış olduğunuz sisteme bağlı olarak, mesela ileride taban bitkisi de düşünüyorsanız, bitki toprağı ve gübresi ile desteklemeniz gerekiyor, he kolay bitkiler düşünürseniz misket gübre ile desteklenebilir.

JBL manoda ise, Aquaclay ve Dazs soil gibi üzerine kum gerekmeyen ama besin takviyesi gereken veya alt katman olarak kullanılan bir substrat cinsidir, yapısı ise Aquaclay'den daha ufak tanelidir. Dez avantajı ise Aquaclay gibi hafif olması ve suda en ufak dalgalanma da uçuşabilme özelliğine sahiptir.

2 Eheim pickup 2006 45 litre akvaryumlar için, 2008 ise 60 litre için, buda yetersiz gelecektir, size uygun olanı 2010 modelidir, Alman malı ve kaliteli marka olması iyi, ama bir dış filtrenin verdiği rahatlığı vermez. Biraz daha bütçeyi arttırıp ki illede eheim derseniz, 2211 işinizi fazlası ile görüp sizi oldukça rahatlatacaktır. Bütçemi aşar derseniz, uzak doğu mallarınada yönelebilirsiniz.

Yapmanız gerekende aslında bu, ilk olarak tabanı kurup, dekoru tamamlayıp,/Kaya, kütük vb) suyu doldurup, boş olarak bir hafta 10 gün boş çalıştırmanızdır.

4 Bitkili akvaryumlarda aydınlatma olmazsa olmazlardandır, açıkcası ileride kavramınızı anlayamadım, 65 litre için 3x18 watt T8 floresan ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacaktır, aydınlatma kombinasyonunu da, bilginiz/ihtiyacınız doğrultusunda yazabilirim.

Fiyat şu an için normal gözükse de, masrafınız işin içine girdiğinizde artacaktır.

Ben bitkili akvaryumlarda midyeyi tasvip etmiyorum kumun altına girip bitki köklerini çıkarttıkları için. Tetra türlerini severim, heleki bazı türler, toplu yüzdüklerinden çok hoş bir görüntü oluşturuyor. Dışardan müdahele konusunda ilerleyen zamanlarda görüşürüz, eliniz kolunuz akvaryumdan çıkmayacak.:)

İnşallah diyorum.:D

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Halil bey, laf aramızda tam yerine gelmiş ve tam da adamını bulmuşsunuz. Konu hakkında Murat bey'in verdiği ve sorularınıza vereceği yanıtlarla helikoptere bile kurarsınız bu akvaryumu.

4. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

Murat Bey çok teşekkür ederim eşsiz bilgileriniz için ancak konu malum leb-i derya olunca sorularda çok olmakta :)

bu dedikleriniz haricinde sabah demetevler civarında bir akvaryum üreticisi buldum biraz merdiven altı dediklerinden teorik olarak adamlar standart akvaryumları sorduğum bilgi aldığım birçok akvaryumcuya satmışlardır o yüzden risk anlamında aynı gördüm ve
    60x40x40 bir akvaryum sordum kapaksız hali ile 30 TL dedi... ona uygun kapağım yok bizdeki kapaklar fabrikasyon dedi :)
    bende şu harici ışıklardan alsam acaba çok mu pahalı diyorum yada alternatif ışıklandırma nasıl olabilir bitki için önemli tabii ki ışık :)

açıkçası akvaryumdan edeceğim 25Tl lik bir kar bunu başka birşeyi daha iyi yapmamı sağlayabilir düşüncesindeyim..
    motor için aslında aradığım tek şey sessizlik ve eheim bunu sağlar dediler neticede made in cerminiy dediler :) yine de uzakdoğu olsun sessiz olsun farketmez :) maalesef bütçem kısıtlı olduğu için dış motor vs ye giremiyorum :((

kumu hagen bitkileri basit misket gübre olmasında şimdilik fayda var :)
    midye aslında bitki koyana ve habitat oturana kadar koymayı planlıyordum neticede daha temiz olabilir bitkiyi ekerim midye sıkıntı verirse artık çıkartırım :)

bir öğrencinin akvaryum kurması ne kadar da zormuş :( yaklaşık 1 aydır hep hayaller hep hayaller :)

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Yatırımınızı, taban malzemesi, ışıklandırma, bitkiye yonlendirin. filitre mevzusu bitkili akvaryumlar için çok hassas davranılması gereken bir konu değil. Çok pahalı bir model almanıza gerek yok. Bol miktarda bitkiyi bir plan dahilinde tek seferde akvaryuma yerleştirmek önemli bir mevzu, akvaryumunuzun hacmine göre yetersiz miktarda eklenmiş bitki kaçınılmaz alg problemi demektir. Çünkü sudaki besleyici maddeler yetersiz bitki miktarı tarafından tüketilemezse alg gelişimi kaçınılmazdır. yeni başlayan ve bütçe sorunu olan birisi olarak low tech sistemler konusunda araştırma yapın, sıradan funda toprağı ve dere kumu ile bile tatminkar sonuçlar elde edebilirsiniz. Başarılar.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Halil kardeşim 60 cm standart akvaryum aldığın takdirde, aydınlatma sıkıntı yaratacak, çünkü 18 watt floresanların boyu 59.5 cm duylari ile birlikte 63 cm lere ulaşacak. 24 watt t5 floresanlara dönmen gerekecek, buda maliyetini hem balast olarak, hemde ampul olarak arttıracak.

Lebi derya olsun diyorsan, 100 cm lik akvaryum alabilirsen, bir arkadaşımda 100 cm akvaryumlar için 3x39 watt armatür (Uzakdoğu) vardı eğer satmadıysa, içinde de bitkili için üretilmiş floresanları (İki ay kullanılmış) mevcut, buna 120 TL istiyordu ama 100 TL ye alırız diye düşünüyorum.

Dış filtre içinde forumda Tetratec EX 700 vardı, dün gözüme takıldı, ilanlara bir göz at istersen.

7. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

Murat Bey ;

Kısıtları fazla olması insanı hep bunaltır, maalesef o durumdayım. :) Koyacak yerim çalışma masam, maalesef mobilyalı alamıyorum akvaryumu, 70cm eni 1.5 metre civarında boyu olan bir masam var... 100cm akvaryum harika olur ancak maalesef bu sefer çalışmama yer kalmayacak açıkçası, masamın bir tarafını ayırmayı düşünüyorum ...

Yine standarta dönmekte fayda oluyor sanırım 65x40x40 nasıl bir ölçüdür peki? Genelde baktığımda eni boyu bir akvaryumlar düşünülüyor ... Ki bu bütçe ile acaba 40x40x40 şeklinde ki akvaryum + şelale motor daha mı hesaplı olur bilemiyorum... Tabi ilerde büyütmek gerekirse ayrıca sorun...

Bu kısıtları çözemediğin için, hergün sabah heveslenip akşama doğru hevesimi alıp geri eve gelmek zorunda kalıyorum ...

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yer kısıtlı olunca tabiki büyük akvaryum hayal oluyor, bence 65x40x40 yerine 40x40x40 daha derli toplu bir Low-Tech olur. Malum, akvaryum büyüdükçe masrafta ister istemez büyüyecek.

40 cm uzunlukta akvaryum için floresan maalesef yok, burada iki seçenek çıkıyor ortaya ya led aydınlatma yapacaksınız, yada yapı marketlerde veya elektrikçilerde satılan basit masa lambası kullanıp içine de 6500-6700 kelvin değerinde tasarruf ampulü kullanmak.

40x40x40 için şelale filtre yerinde bir karar olur. Marka olarakta Atman HF 400 veya HF 600 düşünebilirsin...

9. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

çok soru soruyorum farkındayım :)
    sanırım 40x40x40 bana daha uygun olacak canlılar nasıl olacak hangi canlıları hangi sayıda atabileceğim? ya da bitki ekimi gibi şeyler de sorun çıkarır mı? Motor ses çıkartır mı ?

balık sayım çok artarsa ne yapacağım :) çeşitliliği sağlayabilecek miyim? yani karides salyangoz bir kaç farklı tür lepistes mesela koyabilecek miyim :)

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Soru sormanda sakınca yok Halil rahatlıkla aklına takılanları hiç çekinmeden sorabilirsin.;)

Bir dünya canlı atarsın yorma kafanı, o aşamaya geldiğinde salyangoz ve karides tavsiyelerimiz olacak tabiki, yani temizlik ekibi.:)

Akvaryumu kurarken dikkat etmen gereken iki şey taban ve aydınlatma, bunları aştığında gerisi çorap söküğü gibi gelir...

Merdiven altı dediğin akvaryum imalatçısında 6 mm cam 40x40x40 ölçülerinde bir akvaryum yaptırmak ile işe başlayabilirsin. Yaptırabilirsen camları rodajlı yaptır, silikon olarakta siyah silikon kullandır... En fazla 20 TL oynar, kayıta kuşağa gerek yok, tabana koydurabilirsin, ama üste sakın koydurma...

11. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

Neyi üstüne koydurmayacağım :) rodaj anladım yarın gidip konuşacağım siparişi de veririm rodaj önemli inşallah yapıyorlardır

dibine hagen siyah kum ve iyi bir şelale filtre gerisi nispeten hafifliyor :) şuan tekrar yapabileceğime inandım :) mutluyum :)

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kayıt kuşak derler yaa, akvaryumun üzerinde ortasında hiç bir şekilde kuşak cam koydurma. Camın kalınlığı 6mm olduğundan dolayı buna gerek yok.

Hagen hariç bitki toprağı da kullanmamız gerekiyor.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Ağustos 2015
  13. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

Kum ne olmalı? Hagen bana gayet iyi gibi geldi, nereye gidip baksam hep hagen var. :)

14. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR
    Tanklar efsane olmuş :) siyah kum yakışıyor kesinlikle evet artık karar verildi sanırım

40x40x40 tercihen rodajlı şelale filtreli siyah kumlu akvaryum kurduktan sonra burada aşamaları artık devam ettirelim hocam :) özelden msn falan varsa ise harika olur :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Ağustos 2015
  15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hagen kumun altına, Sera flore depot kullanırsan iyi olur, 2.4 lt yeterli gelir, bunun fiyatı 30-35 lira civarı ve çok uzun ömürlü, daha sonradan misket gübre almayacaksın...

16. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

Akvaryumdan edeceğim kar ile bunu alabilirim. :) Üstüne kaç kilo hagen almam gerekiyor 8 kilo kadar yeter mi?

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Sekiz santim kum kalınlığı için yaklaşık 10-11 kg yeterli olacaktır...

18. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

An itibariyle paramı hazırlamış bulunmaktayım. :)

Nano tank alıp 40x40x40 çalışma masama koymak gibi bir düşüncem var, bu ne derece uygundur? :) Bu hafta içi bu olayı çözüyorum ve adım adım herşeyi resimleyip burada paylaşacağım inşallah.

Son önerileri almak isterim :) 65cm VS 40, :) direk 65 cm mi alayım 40 ile mi başlayayım?

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hayırlısı bakalım, zor karar veren birisin sanırım Halil...:D

65 veya 40 cm burada tercih senin, yukarıda yazıştık bunları;)

Bana kalırsa çalışma masanın ölçülerine göre 40 cm daha şık ve derli toplu duracaktır, 40 cm tankın aydınlatma işinide çözdük, 65 cm tanka floresan düzeneği (Bir nevi armatür) kurman gerekiyor, bunuda göz önünde bulundur...

20. attar

attar

İsim:
    Halil ATTAR

Ya aslında değilim :) bilgimin olmadığı konuda yanlış yapmak hoşuma gitmiyor sadece dikkatli olmaya çalışıyorum 1 kere yaparım yaptığımın hakkını veririm mantığı var :) birde istişare sünnettir :)

Bu hafta içinde kuruluma başlayacağım zira çözümü de ürettim :) artık inşallah çok güzel olacak :) gelişmeleri yazacağım mutlaka ama benim bir talebim var

Şu sınırlı bilgimle Ankara' da bir sürü yere gittim o kadar çelişkili bilgiler verdiler o kadar farklı şeyler söylediler ben açıkçası bana yanlış bilgi verenleri burada yazmak isterdim forumda öyle bir kısım göremedim öyle bir şey olmaz mı :)
    akvaryum kurarken bunları da yazacağım açtığım başlığın altına :)

Sayfayı Paylaş