1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım Adım DIY Led Armatürlü Bitkili Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 21 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba dostlar,

Uzun uğraşlar, uykusuz saatler, bol ıslak günler (Özgür ve Fatih bilir :F) ve harcanan 1 aylık maaş sonrası bitkili akvaryumu sonunda kurdum. Bu süreç içerisinde sorularımı yanıtlayan Murat abi, Olcay abi, Volkan abi, Özgür ve Fatih kardeşlerime teşekkür ederim.

Bir önceki led armatürde olduğu gibi adım adım kurulumu resimledim. Haftaya 100 adet neon ekleyeceğim.

Tank boyutları : 100 x 40 x 50
    Tank hacmi : 200 LT
    Taban : 10 litre dazs soil, 10 kg hagen siyah + 2,4 kg sera floredepot bitki kumu karışımı, üzerine 25 kg hagen siyah.
    Işıklandırma : 30 sıra şerit led, 19 sıra gün ışığı, 9 sıra soğuk beyaz, 1 sıra mavi, 1 sıra kırmızı
    CO2 : 2 kg ista diffusor'lü hassas ayarlı tüp
    Gübre : Tunç Sözmezoğlu'nun gübreleri.
    Canlı : Biyotop düzeni, 100+ adet neon, belki bir miktar kiraz karides

Yorumlarınızı bekliyorum ;)

Ciklet balıkları sonrası boş akvaryum

Taban için 10 LT dazs soil - 40 TL

Dazs soil tabana boşaltıldı

Bir faraş yardımı ile düzeltildi

Taban için 2.4 KG sera floredepot bitki toprağı - 30 TL

Floredepot ile karıştırılacak hagen siyah kum

Floredepot ile karıştırılan hagen siyah kum

Tabana uygun şekilde yine faraş yardımı ile eklendi

25 KG hagen siyah kum - 55 TL

Hagen siyah kum önden arkaya yükselecek şekilde düzenlendi

Tabi bu ara benim ufaklık rahat bırakmıyor beni. Sürekli sağımda solumda dolanıyor :D

5 adet kaya eklendi - Ücretsiz

Bir tabak yardımı ile tabanı bozmadan suyu doldurmaya başlıyoruz.

Yaklaşık 35 dk sonra su tamamen tanka doluyor. Suyun sıcaklığı 10 derece. Camlar buğulanıyor haliyle.

Biyolojinin başlaması için sera nitrivec ve sera aquatan ekleniyor. Dış filtre 4 gün boyunca çalışıyor. 2 KG'lık CO2 tüpü. Akvaryum bağlantıları yapıldı.

Olcay abinin yaptığı armatür kapağı. ( Saygılar ve çok teşekkürler :) )

Armatür kapağını tavanda tutturmak için kullanılacak askı aparatları - 2 TL

Olcay abinin verdiği fikir ile aldığım sifon zinciri (Metresi 75 Kuruş) - 10 Metre - 7.5 TL

Dün photoshop'ta yaptığım arka fon. Akşam iş çıkışı ozalitcide 20 LT'ye 100 x 50 CM'lik mat kağıda çıktı aldım.

Arka fon eklendi.

yerlibitki.com'dan 40 TL'ye aldığım bitkiler. Tabanın oturması için zaman gerekiyor. Şimdilik bu bitkiler ile biraz görsellik yaratmak istedim.

• Echinodorus cordifolius
    • Zeytin
    • Elodea
    • Subulata
    • Çam
    • Bacopa Monieri
    • Gül
    • S. platy
    • Ludvigia glandulosa
    • Rotala macrandra green

Bitki peyzajı için makas ve cımbızlar

Bitkiler akvaryuma eklendi

Işıksız - Fotoğraf makinası flaşı ile.

Tunç Sönmezoğlu'ndan aldığım gübreler.

Armatür kapağı annemin ve kardeşimin yardımı ile tavana asıldı (Teşekkürker canım ailem ;) )

30 sıra led eklenen armatür yanarken. Toplam maaliyet. 235 TL

Akvaryum içinden görüntüler.

---

Tüm adımlar bizzat Hasan AYTEKİN tarafından uygulanmış olup akvaryumportali.com sakinlerine armağanımdır.

METİN SUVAR, Disturbed, caykooo ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hasan dış filtre borusunu tak hacı :D Taban dağılmasın sora. :) Ellerine sağlık süper bir konu oldu benim için. İzindeyim hasan bitkili yolunda seninle birlikte bu konuyu yakından takip etmek istiyorum. :) O tüpü yazmamışsın bağlantıları nasıldır? C02 difüzör var mı varsa ne işe yarar? Bu arada 30 sıra led şerit yanarken harbi aydınlanıyor yani ortalık. :) Ellerine sağlık kardeşim, gerçekten süper görünüyor.

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Erman abi çok teşekkür ederim. Dış filtreyi fotoğraf çekiminden sonra gördüm ve taktım yerine :) Debi tabanı dağıtacak kadar yüksek değil bu filtrede. Umarım bitkili akvaryum kurma konusunda tüm dostlara bir rehber olur. Şerit led'ler oldukça iyi aydınlatıyor. Fiyatı biraz tuzlu. Fakat ileriyi düşünmek gerek ;)

Tüp bağlantılarında bir şey yok aslında. Dolabın içinde görülen göstergeli bölüme hava hortumu takıyorsun, sonra bu göstergeli hassas ayar vanasını tüpe takıyorsun. Hortum akvaryuma girmeden çelik chech valf takıp kablo toplama cırt cırtı var ya kelepçe yani (aşağıda resmi var) onunla iki ucunuda sıkıca bağlayıp fazlalıkları kesiyorsun. Aynı şeyi seramik diffüsöre de uyguluyorsun. Hepsi bu kadar.

Basınç fazla olduğu için bu kelepçeleri takmak gerekiyor. Tüp çıkışına takmadım. Bazen diffüsör tam su ile doluyor ve CO2 verildiğinde suya giremediği için bağlantı noktalarından hortumlar çıkıyor. Ben akvaryum içinde veya check valf çıkmasın diye tüp kısmında kullanmadım. En fazla dolap içinde orada atar.

Diffüsör resimlerde sağda büyük kayaların arasında görünüyor. Amacı tüpten gelen CO2'yi hava taşı gibi dağıtmak. Tek farkla, seramik olması çok daha küçük parçalara ayırıp suda çözünmesini sağlıyor.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hasan süper ellerine sağlık, ne diyelim dersini iyi çalışmışsın. :)

Tek olumsuz yanı, filtrenin çıkışını, sol yan cama sabitle, su çıkışı soldan sağa doğru akıntı sağlasın. Birde diffüzörün üzerine minik bir kafa motoru yerleştirmen, olayı kopartacaktır.

Bravo....em34:em34:em34:

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkür ederim Murat abi. Filtre düzenlemesini yapacağım. Bu arada aslında minik bir kafa motoru var. Direkt karşı cama vuruyor CO2'yi. Oradan dağıtıyor. Fakat önerin ile akıntı olayını halletmem gerekecek :)

murer ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    F kluvye olduğu için yazamıyorum.

Tank harbiden süper olmuş.

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Sorun değil Fatih kardeşim. Yalnız senden aldığım glosso'lar yalan oldu. Su üstüne bıraktım, sağtaki ufak kafa motoru kaptı :F Param parça edip tanka bıraktı. Taban biraz otursun belki cuba düşünürüz. Bu arada yorumlarınız benim için çok değerli arkadaşlar ;)

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    İlk gübrelemeyi yaptım ve CO2 vermeye başladım ;)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Hasan döktürmüşsün gene bakıyorum. Bitkiler büyümeye ve gelişmeye başlayınca asıl görüntü ortaya çıkacaktır. Ben çok beğendim kutlarım seni. Ayrıca çok güzel ve görsel bir konu olmuş yine.

Başarıların daim olsun... :nazar:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Hasan döktürmüşsün gene bakıyorum. Bitkiler büyümeye ve gelişmeye başlayınca asıl görüntü ortaya çıkacaktır. Ben çok beğendim kutlarım seni. Ayrıca çok güzel ve görsel bir konu olmuş yine.

Başarıların daim olsun... :nazar:

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan senin bu görsel dolu konularına hasta oluyorum.:em:

Çok başarılı ve titiz bir kurulum yapmışsın tebrik ederim.em34: Armatüre buhar camı koymamışsın sanırım ? Köşebentleri göremedim? Bu arada kusura bakma alalacele yaptık armatür kasasını.:cekingen: Ama müsait bir zamanda Murat abininkiler gibi olmasada şuanki armatürün daha iyisini yaparız.:ay: Yakında iki tane alicobant tabela üretimi yapacağım. Ölçüler tam olarak ortaya çıkmadı ama muhtemelen parça artacaktır. Parçalardan güzel bir armatür yaparız.;)

12. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Temel abi sizin üstadlardan böyle övgü dolu sözler duymak inan beni çok mutlu ediyor. Kendime güvenim oluşuyor.

Olcay abi 5 dakikada Beşiktaş yaptın hemen armatürü daha ne olsun :) Emeğin yeter abicim. Bitkiler tahminimden biraz önce gelince cam olmadan eklemem gerekti. Sipariş vermiştim 2 gün önce. Bu gün alırım camı. Bu böyle idare eder Olcay abi ;)

13. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Hasan abi gerçekten güzel bir kurulum olmuş.Konunun böyle bol resimlerle donatılmış olması insanın konuyu okuma isteğini arttırıyor.Hayırlı olsun umarım istediğin herşey olur ;)

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hasan kardeşim ellerine sağlık çok güzel bir kurulum olmuş:nazar:.Bitkiler gelişip yayılmaya başlayınca ortaya daha güzel görüntülerin çıkacağına şüphe yok.Birde kayalar çok güzelmiş.

15. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkür ederim İsmail abi. Umarım bu kadar emeğe değer ;) Bu arada akvaryumdan bir kaç fotosentez karesi.

YIKIKTEMO ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Makine SLR mi Hasan :) GÜzel kareler. Teşekkürler.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Hasan akvaryumunla moral bulduk biraz, güzel görüntüler bunlar. Bu ara bol bol izle ve rahatla bitkili akvaryumunu.

:hepiniziseviyorum:

18. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkürler Erman hocam. Makina 4 yıllık ve basit bir makina. Ama ne hikmetse yeni nesil bir çok SLR'den bile daha iyi çekiyor. Bende anlayabilmiş değilim :) http://www.letsgodigital.org/tr/13080/fujifilm_finepix_s5700/

Temel abi evet buna ihtiyacım var. Gelişmeleri paylaşacağım ilerleyen günlerde.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Çok güzel kareler bunlar .dans:

Maaşallah Maaşallah :nazar:

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hasan sendeki makine mi o linkteki? Bende SLR bir makine almaya karar verdim de. :) Araştırma içerisindeyim.

Sayfayı Paylaş