1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım Adım DIY Led Armatürlü Bitkili Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 21 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: Adım Adım DIY Led Armatürlü Bitkili Akvaryum Kurulumu

Güzel görüşleriniz için teşekkür ederim. Volkan abi yanlış anlayacak bir şey yok ki. Sen çok daha tecrübelisin ve gerekeni söylemişsin ;) Giden maaş olsun. Şu bilgisayardan uzaklaşıp stres atıyorum ya onun zevki yeter. :)

zgrkaralar bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Hasan bitkili tankın süper ilerliyor. Yosun sorunu yaşamadın şimdiye kadar sanırım, test kitin hayırlı olsun bu arada. :) Başarılar kardeşim.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Erman abi daha yeni kuruldu tank. Yosun olmaz o yüzden. İleride düzen oturduğunda olur. Mesela her hafta su değişimi yaparsın 1 hafta aksatırsan yosunlanma oluşur.

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Erman abi teşekkürler. Sende sat şu politleri dal yeşile :) Fatihcim bakalım artık yosun olur mu olmaz mı zaman gösterecek.

Bu arada küçük tanktan 1 adet siyah neon, 1 adet normal neon, 1 adet rasbora ve 1 adet siyah noktalı cüce vatozu yeni tanka geçirdim. Bir kaç gün izleyeceğim ;)

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Hasanım işte konuya da yazdım benim, bu hafta sonuna kadar Ordu Mustafaya göndereceğim politler haricinde diğerlerinin hepsini satılığa çıkardım. Bilimum sitelerde ilanlar verdim, satıldı satıldı, satılmadı 1,75 TL ye akvaryumcuya gidecek yoksa.. Neyse nasip kısmet. Ama bugün akşam işte başlıyorum ledleri kesip lehimlemeye.. Hazırlayayım da, bitirmem lazım cumartesi gününe kadar.. Kumlar geldi mi kurmak lazım artık tankı.

hasanaytekin bunu beğendi.
  6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hasan'cım bu arada muhabbetinizi farklı ilerliyor ama senden birşey rica edeceğim. Bitkilerin fotoğraflarını elinden geldiğince detaylı çekebilir misin ? Fotoğraf ekleyeceğin zaman bitkinin kökünü , en üstünü , sağlam ve bozulan yapraklarını zoom'lu zoom'suz her türlü fotoğraflarsan bizde senin sayende rahatça gözlemleriz.. Led başarılı olsun başarısız olsun farketmez beraber takip edelim.. Bu arada tanka yaptığın eklemeleride yazarsan bizde ona göre kafamızda birşeyler şekillendirebiliriz.. Zahmet olmassa tabii...

Şimdiden teşekkür ederim..

hasanaytekin ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Sağ en arkadaki çamlar 10. gün içerisinde suyun yüzeyini bulduğu için bu gün budadım.

Aşağıdaki resimde bu "lilaeopsis brasilienis" bitkisinin bir kolu 3. gün sarardı ve bitki hiç büyümedi. Fakat diğer "lilaeopsis brasilienis'ler oldukça boy attı. Bu ilginç bir durum.

S. platy ilk geldiğinde aşağıdaki görünen kısmı yine "brasilienis" gibi sarardı ve öylece kaldı. Fakat orta kısımda görülen kısımlar sonradan filiz verdi ve yemyeşil durumda. Çok hızlı büyüyor.

Bacopa australis'da da aynı şeyler oldu. Alt kısımdaki yapraklar sarardı çürüdü.

Fakat yeni çıkan yapraklarda sorun yok. Anladığım kadarıyla bu durum normal bir durum. Değil mi?

Aynı sorun;

Aynı sorun elodea'da da var. Yeni çıkan filizler ve kollar çok sağlıklı ama eskileri kötü durumda.

Şimdi bir kaç güzel kare ekleyelim.

Uzamaya başlayan Özgür kardeşimin hediye ettiği glosso. 3. gününde.

lilaeopsis brasilienis

Bu gün eklediğim siyah neon ve rasbora. Sağlık durumları iyi görünüyor. Yem yemelerinde sorun yok. Çok hızlı oldukları için resim kötü çıktı.

Akvaryum son durum. 1 Şubat 2011

murer bunu beğendi.
  8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hasan'cım senin brasiliensis'lerle benim sana gönderdiklerim arasında dağlar kadar fark var.. Sende kiler başka bir varyetesi mi anlamadım.. İlk bakışta subulata zannettim.. Bendekiler zeminini halı gibi kaplayacak ve aşağıda ki gibi olacak..

Bu arada bitkilerin besin eksikliği çekiyor ve daha fazla besin almak için gövdesinden kökler çıkarmaya başlamışlar.. Tüm gereksinimlerini temin eden bitki gövdesinden kök çıkarmaz bilgin olsun..

fth-94 bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Evet Hasan abi lilaeopsis diye belirttiğin bitki muhtemelen subulata. Yapraklarıda geniş. Lilaeopsisin yaprakları diken gibi oluyor.

Besin eksikliğini Volkan abide belirtmiş. Tüm besinleri gereken kadar alan bitkiler gövdelerinden kök vermezler. Bir eksik var...

Glossoları şimdilik sayarsın hergün şu kadar filiz veriyor bu kadar diye :) 2-3 ay sonra bir bakmışın yemyeşil olmuş taban. sayılamıyor :)

Belirttiklerimin dışında bir problem yok gibi . Her şey yolunda gözüküyor....

10. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Gübrelemeyi uygun şekilde yapıyorum. Dozajı mı arttırayım? Birde bu bitkiler hakkında detaylı bilgi almak ve öğrenmek için hangi kaynaklara göz atmalıyım? Nereden öğrenilir bu bitkili akvaryum? Tüm bilgiler deneyim mi?

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Biz boşuna uğraştık yani o kadar rehber yapmak için :der: Sürekli yeni bilgiler yeni tecrübeler ekleniyor takdir edersin ki.. Paslı çivilerden nerelere geldi paylaşılan bilgiler. Bitkilerin duruımun bakarak suda hangi elementlerin eksikliğinin olduğunuda saptayabilirsin..

12. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Olur mu Volkan abi. Aylarca uğraş verdin. Şimdi bir bitki ararken google'ı değil. Senin konunu kullanıyorum ;)

volkantr34 bunu beğendi.
  13. balyoznuri

balyoznuri

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Aytekin Öztürk

Hasan aynı sorunlar bendede oluyo.Aldığım bitkinin eski yaprakları yada köke yakın olanlar hep ölüyo.Yeni çıkanlar çok sağlıklı oluyo.Sanırım normal bir sorun.

14. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Veeee Volkan abi'nin gönderdiği bitkiler geliyor :)

Paketi açınca nintendo wii olmasa bile seviniliyor :D Kutu çok orjinal :)

İlk poşet heyecanla açılıyor, fakat sevinç bir nebze kursakta kalıyor... :por: Ne olduğunu anlayamadığım bir bitki mefta olmuş. Evi çürük sebze kokusu sarıyor... :(

Diğer poşet açılıyor arap saçına dönmüş bir bitkiyle karşılaşıyorum ve ağzım bir karış açılıyor... Bu nasıl dikilecek ??? :an:

Diğer poşet açılıyor ve bir şok daha. Anibuas'lar kendinden geçmiş.

Anubias'lar bir süre kendine gelebilmesi için küçük tanka bırakıyorum. Niyet önemli deyip, kuyruğu kıstırıp salondan odaya dönüyorum...

Her şey için teşekkür ederim Volkan abi. Düşünmen yeterdi ;)

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Problem yok kargoda böyle oluyorlar genelde. Sen ek hepsinikendini toparlarlar. Karışık dediğin bitki lilaopsis tek kök halinde ekiceksin. Görünen bayağı karışmış ayırman gerekli.

16. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

En baştakini attım Fatih. Bir kökünü dikmek için akvaryuma soktum paramparça oldu. "lilaopsis" leri ayırabilirsem halledeceğim. Anubiaslar küçük akvaryumda kendilerini toplarlar umarım.

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yosun olmuş onlar Hasan, nasıl paketledi Volkan anlamadım doğrusu.:(

Ben bitki gönderdiğimde 3-4 gün kargoda bir şey olmuyordu.;)

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

En baştaki dediğin cabomba. Senin bana bile getirdiğin lkarşıdan aynı haldeydi. Önce çeşme suyuna batıesaydın döküleni dökülürdü. Akvaryuma dikseydin. Toplardı onlar kendini. Neyse olan olmuş.

Lilaeopsisleri ayır ayırabilirsem ne demek yahu :) Toplarlar kendini merak etme. Hemen atma çöpe :) Murat abi 1 daldan 100 lerce kök hemianthus çoğaltmıştı :)

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

:( Haydaaaa nolmuş o bitkilere öyle yaa inanamıyorum :(((( Abi herkese bu zamana kadar nasıl gönderdiysem Hasan'ada öyle gönderdim.. Görünce şok oldum resmen.. Islak gazeteyle beraber poşetlerin içine koymuştum.. Acaba poşete bişey olduda içinde ki su mu gitti diye düşünüyorum ama şoktayım yani.. Kaç günde bekledi çocuk yaa.. Ama keşke atmasaydın bitkileri Hasan.. Gazetede ki baskı renkleride bitkilere karışmıştır cabomba'lar ondan öyledir.. Fatih'in dediği gibi sudan geçirip bi tane tanka alsaydın onlar kısa sürede kendini toparlardı..

Lileopsis'lere gelince onları tek tek ayırmam benim içinde imkansızdı.. Tankına onları ekip tutturduğunda ilerde sende de farklı olmayacaklar emin ol.. 10 -15 cm olacak şekilde kesip dikersen sendede yol alırlar.. Çok ışık almasına gerek yok.. Az ışık çok ışık her türlü yaşıyorlar.. Dayanıklı bir bitki.. Öyle karman çorman olduklarına bakma.. Ama şu var onları dikmenin zor olduğunu ve dip balığı almamanı zaten daha en başında söylemiştim hatırlarsan..

Ama kardeşime bu durumu affettiricem.. O kadar heves yaptırdık şöyle böyle dedik giden bitkilerin hali senden daha fazla beni üzdü inan.. Tamam anubias'ta alg vardı ama algsiz anubias'ta zordur zaten.. Gölgede bıraktığın zaman kendiliğinden gidiyor algler.. Başka bitkiler göndericem kardeşime.. Hayatta moralinin bozulmasına dayanamam kimsenin.. Bende tankın son halinin fotoğraflarını çekip konuma ekliycektim ama tüm iştahım gitti valla.. :(

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Problem yok abi ya düzelirlerdi cabombalar ama herneyse olan olmuş. Sıkmayın güzel canlarınızı. ;) Bitki kolay iş.

Bende Pazar günü allahın izniyle İstanbuldayım. Tatildeyken kafamda müthiş planlar var bakalım :)

Bitkiler düzelir ek Hasan abi problem yok demedi demeyin.

Sayfayı Paylaş