1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım Adım Led Aydınlatma

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde hasanaytekin tarafından 9 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Cevap: Adım Adım Led Aydınlatma

Yapabilirsiniz uzun vadede daha ucuz bir aydınlatma sistemi led florasanlara göre.

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Gökhan özelden sorunlarını yanıtladım. Fakat konu altından sorman, senden sonra gelenler için bir kaynak niteliğinde olacaktır. Belirttiğin akvaryum ölçüleri ve yetiştireceğin bitkiler için 20 sıra "normal" ve 3M yapışkanlı "silikonsuz" şerit led yeterli olacaktır. Bunun 12 tanesi daylight yani gün ışığı, 6 tanesi soğuk beyaz, 1 tane mavi, 1 tane kırmızı olmalıdır.

gokhantiknaz bunu beğendi.
  3. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    bu urun işimizi görür mü? Siz daha uygun fiyatlar yazmıştınız

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Haziran 2015
  4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İştahım kabarmıyor değil hani şu led olayını anlatışınızada ;) Bir kaç ay geçsin sonra Hasan'ın bitkiler değişsin birde onların lede olan tepkisini görelim.. Benim 100 kiloluk tank kapağından kurtulmayı çok istiyorum valla ha gayret arkadaşlar başarılı olsun bu denemelerinizde halter kaldırmaktan kurtulalım... pardon:gif

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Küçük akvaryumdaki durumlarını izledim. Hatta küçük led'lide özellikle 1 ay su değişimi yapmadım! Yosun yok, yalnızca 2 adet siyah neon kaybettim. Bu süre çok uygun bir süre. Malawi'de bile 1 ay su değişim yapmasan en az 3-4 kayıp oluyor. Led kandır, candır ;)

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    5 Metresi 28 TL ye var.. Ben 25 e almıştım, 3 TL zam gelmiş :D Gerçi sizin fiyatı göremedim kullanıcı girişi yapmadığım için ama, hangisi uygunsa bakarsınız işte. Benim yazdığım ilanda + kargo ücreti de var, toplu almazsanız zarar edebilirsiniz. Ben 15 Metre aldım, 5,75 Kargo ücreti dahil toplamda 80,75 TL ye mal oldu. 15 Metre

80,75 TL / 15 Metre --> 5,40 TL ye gelmiş metresi.

gokhantiknaz bunu beğendi.
  7. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Kapak 70 cm olduğu için 50 cm lik şeritler yapacağım.

Silikonlu ile silikonsuzun farkı nedir? Sonuçta buharlaşan su olacak bu sebepten silikonlu daha iyi değil mi? Fiyatında 2 3 lira fark vardı!

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

armatüre cam koyacaksanız slikonsuz kullanabilirsiniz.

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Silikonlu şeritlerde ışık kuvveti düşüktür. Bu yüzden silikonsuz alıp armatüre ince bir cam koymak daha iyidir.

10. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Evet ince bir cam gerekli onun icin. Cam cok ugrastirir beni su durumda. O yuzden silikonlu mu alsam?

11. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Çok güzel olmuş Hasan kardeş.İlk fırsatta bundan yapacağım akvaryuma.

hasanaytekin bunu beğendi.
  12. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

aydınlatma çok canlı olmuş. bitkilerin balıkların renklerini net olarak görebiliyoruz. ellerine sağlık :) super:gif

13. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Evet aydınlatma çok güzel olmuş...

14. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Teşekkür ederim ;)

15. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Hasan ellerine sağlık.
    Çok güzel işçilik ile çok güzel bir iş çıkartmışsın ortaya.
    Hala taş toplamaya gidicez seninle bir türlü kısmet olmadı.
    Ama araba ayarladığım anda haber edicem hemen sana.
    Saygılar.

16. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkürler Zafer abi. Bu akvaryumu bu akşam itibariyle ocellatus beslemek için dağıtmış bulunmaktayım. Son hali aşağıdadır :D Gözünüz korkmasın. Yeni kurulumda görüşünceye kadar diğer bitkili tankım hakkında bilgi almak için

murer bunu beğendi.
  17. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.Ancak sizi bu konuda biraz bigilendireyim istedim. Şerit ledlerin 1 m si 0.3 amper çeker. çıkış voltajınız 12 volt olduguna göre 12x0.3=3,6 amper eder 12 voltx3,6 amper =43,2 wat eder. kapak boyunuz 50 cm olduğuna göre bu kapağa florasan taktığınızda 15 wat florasan takabilirsiniz.Önceki ışıklandırmanızda iki florasan oldugunu yazmıssınız bu da 30 wat florasanınız var demek oluyor.Şimdiki ledlerde ise 43,2 wat lediniz var.Doğal olarak daha fazla ışık almanız normal ancak tasarruf etmiyorsunuz.bence bukadar masrafa girip led yapacağınıza bir adet daha florasan ilave etseydiniz bundan daha fazla ışık alırdınız ve harcadığınız elektrik miktarıda hemen hemen aynı (45 wat olurdu). ayrıca ilgilenen arkadaşlara bildirmek isterim ki.Bugün ki teknoloji ile ledlerin elektriğin ışığı çevirme verimleri florasanlardan daha düşük.son zamanlarda bir led modası aldı gidiyor ama inanın bunlar bilinçli yapılan işler değil.birtek power led diye bir ledler var ışık verimleri yüksek ama bunların şerit halinde satılanı yok. Tek tek alıp monte etmeniz lazım.bunlarında güçleri tanesi 1 wat olanları ve 3 wat olanları varı.ışık kıyaslaması olarak sukadarını söyliyeyim normal ledlerin 10 adetinden fazla ışık veriyor 1 wat olanların bir tanesi.geçen araştırdım tanesi 1 tl kadarmış ama izmitde bulamadım powerler en azından denemek istiyorum.

18. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek

Ellerine sağlık. Çalışman çok güzel olmuş. Verdiğin bilgiler içinse ayrıca teşekkürler. Ben de led aydınlatmaya geçmek istiyorum. 100x50x60h boyutlarında akvaryumum var. Buna kaç metre led gider acaba ? Beyaz mavi ve gün ışığı yapmak istiyorum mesela.. Kaçar metre gider ?

Birde saz bitkisi ekmeyi düşünüyorum. Bu bitkilere yetecek miktarda olmalı. Yardımcı olursan sevinirim.

19. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun
    Burdaki sitelerden de daha ayrintili arastirip bakmam lazim. Kesin bir fiyat icin degermi degmezmi diye.
    10-50 dolar demisler ama.

Sayfayı Paylaş