1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım adım Tatlı Su Kurulum Mutluluğu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde South53 tarafından 6 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    Merhaba,
    Kısa bir süre önce tatlı su akvaryumu aşkımın, yıllar sonra depreştiğini ve önlenemez bir şekilde çok heyecan veren bir hobi olarak tekrar hayatıma girdiğini yazmıştım. Yürek veren değerli yorumlarınızla tuzlusu merakımı biraz erteleyip evin ailemin ve öncelikle kendimin bu canlılara yıllar sonra tekrar adaptasyonu için kolları sıvadım. Yaklaşık 2 aydır geziyorum, okuyorum ve bu arada 30 litrelik akvaryumu mu 140 litreye çıkardım.

Adım adım, bu inanılmaz zevk ve keyif veren dünyanın içine çekildiğimi hissediyorum. Eminim ki birçoğunuzun yaşadığı bu duyguyu yaşamak gerçekten iş stresi ve dünyasal sıkıntıları ötelemek te bana çok destek oluyor. Şöyle ki, bu dünyanın içine girerken yaşadıklarımı ve planladıklarımı özetlemek gerekirse;

1. Tuzlusu akvaryuma geçiş için kesinlikle acele etmemek gerektiğini idrak ettim.
    2. İşin mali boyutu zaten başlı başına bir sorun:) ama bu işe girmeyi düşünen biri için, belirli bir saat zehirlendikten sonra sanırım oda bir engel teşkil etmiyor.( Bunu kurt satıcılar o kadar iyi biliyorlar ki...)
    Kafama koyduğum hedef akvaryumun ana özelliklerine gelince:
    120*60*50 3 cam Extraclear
    100*55*40 Su ekleme hazneli
    mebran mobilyalı
    ithal canlı kayalı
    PS Bubble King Double

3. Tuzlu su işi ayrı bir uzmanlık, disiplin gerektiriyor. Parayı harca en güzelini eve getir koy. Sen bu işi takip etmeyecek isen çok zor.. Zaten o zaman hobi olmaktan çıkıyor dedim ve kararımı verdim. Düşük maliyetler ile bu yolda devam edeyim, tatlı su akvaryumunda tecrübeyi arttırayım ardından tecrübelenince yatırımı yapar esas dünyaya geçiş yaparız dedik...

4. Mevcut tatlı su akvaryumum dan bahsetmek gerekirse,
    100x30x46 ( resimler çok net değil ama yinede ekleyeceğim )
    Çin işi lambalarla prizden gelen seslerle cok ürküten bir sistem kurdum.
    Düşük maliyetler dedik dedikte...Üreticilerle direkt temasa geçip gerçekten hem balıkları hem malzemeleri çok iyi fiyatlara almaya başladım...
    Çin malı hava motoru-filtresi-çok ucuz kum-vs derken
    gezip araştırdıkça motorun yetersiz olduğunu görüp
    FLUVAL 305 e geçiş yaptım. Hava motoru olarak da EHEIM 400 ü bugün sipariş verdim.
    Canlılarım JAPON ağırlıklı, her ne kadar geçinmez deselerde iki küçük melek ve 2 koi ve 3 farklı türde 4 çöpçü, 3 pengasus köpek balığı , 2 fosforlu cam balığı...Toplamda 20 balığımız var. Mümkün oldukça Japonlardan küçük aldım diğer türleri ve 1,5 aydır hiç bir sorun yaşadıklarını görmedim. Büyüyünce ne olacaklar sorusunun cevabını ise o zaman göreceğim...:)

5. Ama adım adım bizi içeri çekiyor dedim ya, şimdide akvaryumu toparlama kararı aldım, madem yapıyoruz düzgün yapalım mantığı ile...
    Planımda 100x50x60 lık bir tanka geçiş var, Mebran mobilyalı, metal kafesli ( 10 mm cam 3 ex clear) daha özel, güzel bir yuva yaratayım dedim bizimkiler için. Biraz daha prof. Özel ışıklandırmalı, şık bir şey. Eğer becerebilirsem sadece bir kaç düzeltme ile ileride direkt tuzlu suya geçiş yapabileceğim bir tank hazırlıyorum kafamda...
    300 litreyi bulunca mevcut filtrasyon ve havalandırma mı sanırım değiştirmeme gerek kalmayacak. Önce sumpa geçeyim dedim...Sonra cesaret edemedim, elimdeki filtre ile devam kararı aldım. ( Ne kadar doğru bir karar bilemiyorum.)

Sadece dekor değişimi bir kaç güzel taş eklemesi belki arka dekor yapabilirim.
    Çocukların sayısını da arttırmayı düşünüyorum...Evde görsel bir şölen yapacağım anlayacağınız.
    şimdilik yolculuktan haberler bu kadar...
    Bu sevgi geliştikçe, tecrübe pekiştikçe bilgilendirmeye devam edeceğim.
    Akvaryumumun videosunu yükleyecek tim ama beceremedim. Sanırım youtube önce yüklemem gerekiyor, becerebilirsem onuda sizlerle paylaşacağım... photo2.JPG photo3.JPG photo4.JPG photo5.JPG

Değerli yorumlarınızı ve varsa eleştirilerinizi bekliyorum...

Saygılarımla...

murat parin, vanlyy ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş