1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım Adım Tuzlu Su Akvaryum Kurulumu Bilgi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Oktay Kuştutan tarafından 21 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Form üyesi değerli arkadaşlarım Merhaba.

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu için araştırmalarım devam etmekte. Araştırmalarım neticesinde yeni başlayanlar için enaz 200-250 lt hacme sahip akvaryumun uygun olacağı sonucuna vardım. Bunun neticesinde ilk olarak;

Ana Tank : 100x50x50(h) (250 lt)

Sump : 85x40x35(h) (119 lt) ölçülerine sahip durso sistemli bir akvaryum edindim. Akvaryumun mobilya yüksekliği ise 100 cm’dir.

Kurulum açısından acelem yok, tuzlu su için iyi bir araştırma yapmak birincil önceliğim olmakla beraber halihazır durumda olan 140 lt’lik bitkili akvaryumumu bozup mevcut yerinden kaldırmamda gerekiyor. Kurulumun maddi boyutundan hiç bahsetmiyorum, ödemelerden fırsat kaldıkça ufak ufak kenara bir şeyler atıp yeterli birikime ulaştımı alım yapmayı planlıyorum. Not: Ticari kaygısı olmayan, samimi arkadaşlardan; 2. el temiz, faturalı-kutulu ihtiyacım olan ürünleri imkanım dahilinde alabilirim. Proje değişikliğinden dolayı alınıp da kullanılmamış ürünlerde olabilir.

Deneyim/Tecrübe sahibi form üyesi arkadaşların önerilerine ve kafama takılan sorular için görüşlerinize ihtiyacım olduğunu bilmenizi isterim. Bu bağlamda sorularımı şu şekilde sıralamak istiyorum;

1) RO Sistemi; tuzlu su akv. için özel filtreler-ekipmanlar kullanılarak değerler istenilen seviyeye düşürülebilmektedir. Fakat içme suyu için düşündüğümüz sistem ile bu işi göremezmiyiz, bu sistemin yosunlaşma dışında (artı) dezavantajı olurmu? Tuzlu su için konulan filtrelerin ve ekipmanların bağlantısına aç/kapa anahtar takılarak hem tuzlu su hemde içme suyu için kullanılabilme imkanımız oluyor diye okudum güvenilirliği yada uygulanabilirliği nedir?

2) PS; değerlendirmesinde akvaryum+sump hacmini baz almamız gerektiği bilgisini edindim. Bunun neticesinde ekonomik olma bakımından BM Curve 7 uygun olur diye düşündüm ama (daha toleranslı olmaları nedeniyle) yumuşak mercanlar ve 8-10 adet balık (20-25 lt için 1 balık hesabı ile) (1 çift Palyaço, 1 çift Kardinal, Yellow Tang, Purple Tang, Blue Tang, Brown Tang) beslemeyi düşünüyorum, tabi geç büyüdüklerini düşünerekten küçük boylarda olacaklar. Bu anlamda BM Curve 7 yeterlimi yada BM Curve 9 umu düşünmeliyim tam karar veremedim. (sump 40 cm derinlik ve 35 cm yükseklikte). Sizin önerebileceğiniz farklı PS hangisi olurdu bilmekte isterim. Not: Tang türleri oldukça hareketli oldukları için oksijene ihtiyaçları diğerlerine göre çok daha fazla oluyormuş diye okumuştum, bu açıdan oksijen parçalanması enaz hangi düzeyde olmalıdır?

3) Dalga Motoru; sirkülasyon değerinin akv. hacminin en az 20 katı olması gerektiğini okudum. Bu güçte olan 1 adet yerine yarı güçte olan 2 adet kullanmayı düşünüyorum uygunmu? 1 tanesini sump dönüşünün yanına diğerini ise karşı çaprazına ve kayaların hizasına kayaların arkasına akıntı sağlayacak şekilde koymayı düşünüyorum. Tunze 6025 modelini düşündüm, öneriniz? Işık Sensörlü olanları ve kumanda ile kontrol edilebilenler hakkındaki düşünceleriniz, marka-model öneriniz?

4) Sump Motoru; sirkülasyon değerinin akv. hacminin en az 10 katı olması gerektiğini okudum. New-Jet 3000 düşünüyorum fakat New-Jet 4500’te olabilirmi? Önerebileceğiniz faklı marka-model nedir? Enerji tüketimleri baya fazla, daha az tüketen marka-modeller nelerdir?

5) Canlı/Cansız Kaya; genel görüş 1 (kilo kaya) / 7 (litre su) oranında canlı kaya olması fakat buda benim akvaryum için artı ağırlık ve yüklü bir maliyet demek. Kayaların önemi çok akvaryumda; biyolojik filtrasyon, balıklara saklanma alanı oluşturma, anaerobik bakterileri barındırma, kabuklu kabuksuz canlılara ev sahipliği yapma, mercanlara destek olmak gibi bir sürü faydası var. Bu konuda öneriniz ve en az hangi miktarda almalıyım? Kum kalınlığını 8-10 cm arası tutarsam kaya ihtiyacım o oranda azaltılabilirmiş. 8-10 cm kalınlığında kum ve dekor amaçlı seçilmiş 10-15 kg yada 20 kg kaya yeterli olurmu? Daha farklı önerilerinizde benim için önemli. Kaya türü olarak öneriniz?

6) Canlı/Cansız Kum; genel görüş 1 (kilo kum) / 8 (litre su) oranında olması yönünde. Aragonit kum özelliklerinden dolayı öne çıkıyor. Kumun canlı olması döngünün erken başlamasından başka faydası varmıdır? Bir miktar canlı bir miktar cansız karışımı olabilirmi? 8-10 cm kalınlık için ne kadar almam gerekir? Marka vb. açıdan önerileriniz?

7) Tuz; içerikleri açısından faklı özelliklere sahiptirler. 1 litre için 24-33 gr arası bir miktar yeterli geliyormuş. Mercan ve balık kombinasyonu açısından en iyisi/faydalısı hangisidir?

Genel itibari ile benim öğrendiklerim ve sormak/öğrenmek istediklerim bunlar. Eksik yada yanlış bildiğim konusunda uyarılarda bulunursanız sevinirim.

Zaman ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Saygılar.

TencoMelih, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    R/o ben evde içme suyunda kullandığım cihazı kullanıyorum, silikat filtrem yok, olsa daha iyi olur.
    Ps curve 9 al derim bu marka alınacaksa, ben toplam 200 litre hacimde curve 7 kullanıyorum ilerisi için daha iyi olur curve 9.
    Dalga motoru tunze 4 wlık tek motor benim akvaryumu tarumar ediyor. Ana tank 150 litre.
    Newjet olur, yeni seri seio rio bakabilirsin onlarda iyi tribün pervaneli olanlar.
    Kaya tankın görselliğinin yanında akvaryumda balıkların rahat hareket edebileceği alanlar bırakarak ayarlarsın. Ölü kaya kullanırsan kaliteli canlı kaya ile aşılamak iyi olur. Ama kalite yönünden iyi olan kaya ile daha az kilo ile aynı işlevi yakalarsın.
    Kum benim vazgeçilmezim 3-5 mm mercan kırığı.
    Tuz redsea coral pro ve reef crystal olur. 33 gr genelde litreye düşen tuz miktarı.

TencoMelih, YMR_AY, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Oktay bey kurulumunuz hayırlı olsun.

Bir ro cihazı ile hem içme suyu hem tankınız için su alabilirsiniz.Fazladan bir filtreye ve T bağlantı ve iki vana ya ihtiyacınız olacak.

Curve 7 tankınızı sorunsuz idame ettirir curve 9 da kafanız daha rahat olur yemleme ve balık popülasyonunda biraz daha esneklik sağlar.Tabi bütçe ile alakalı birazda.

Tunze 6045 küçük ve başarılı bir ekipman.

Nj 3000 yeterli 4500 gereksiz olur.Kısmak zorunda kalırsınız gereksiz elektrik ve ekipman harcaması olur.

Kaya konusu biraz karışık kaliteli canlı kaya bulmak çok zor.Bulursanızda fiyat çok yukarıda .Ölü kaya biraz sabırda bir seçenek.

Mercan kırığı uygun canlı kum çok gerekli değil bütçeyi ekipmana ayırın.

Veysel abi yazmış kendini ispatlamış iyi tuzlar.

TencoMelih, YMR_AY, Oktay Kuştutan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    1-Evet bir RO sisteminde tuzlu su için ayrı içme suyu için ayrı bir çıkış sağlanıyor ben bu şekilde kullanıyorum. Musluk suyu kullanamazsınız. Yosunu geçelim en başta tuza etki eder. Alacağınız tuz en kalitelisi bile olsa istenilen değerleri asla karşılamicaktır. Buda sizi canlı seçimi konusunda çok dar bir alana sürükler. Belki sadece balık.

2-PS seçimi su hacmine göre değil canlı yüküne göre belirlenmeli. Su hacmi ile bu değerlendirilemez. Su hacminin 15 katı kapasitede akvaryuma yetişmeyen PS lerde gördüm. PS olmayan akvaryumlarda. Sadece mercan beslicekseniz PS kulanılmayabilir bile bana göre sık su değişimleri ile.

3-Yine hacim hesabına göre diğil canlı seçiminize göre değerlendirlmesi gereken bir konu. Mercan yoksa akıntının pekte bir önemi kalmıyor mesela. Basit ucuz bir seçim balıklar için yeterli olabilir. 3 başlıkta toplayın;

1. Mercanlar için şart çünkü o akıntı besinlerini onlara getiriyor.
    2. Su değerleri için şart çünkü fazla yem dışkı vs vs dibe çökerse değerler içeride ölmcül bir hal alır. dipteki tortuyu akıntı ve taşırma ile akvaryumdan uzaklaştırmak.
    3. Yüzeyde birken kimyasalların yine taşırma ile birikmemesini sağlamak. yüzeyde akıntı yoksa yağlı bir tabaka katmanı oluşur bu ışığı kesmekle başlayıp bir çok su değeri sorununa yol açar.

4-Kafa Motoru 10 kere çevirdi ki bu da saatte 3000-3500 litre diyelim yaklaşık. PS ne kadar çeviriyor? Asıl önemli nokta bu. Su yukardan aşağıya aşağıdan yukarı donsun dursun.Su aynı su. Önemli olan suyun aşağıda ne kadar temizlenip yukarı çıktığı. Bu da canlı yükü seçimi ile bağlantılı şahsıma göre.

5-Külliyen yalan dolan... Göz zevkinize göre ve sececeğiniz mercanların büyüme şekline göre bir dizayn yapın yeterli. Biyolojik filtrasyon ve kaya? Öyle bir şey yok. kayaların bol gözenekli olması mikro canlılara yaşama alanı sağlar. Bu balıklar ve mercanlar için canlı yem demek. Ayrıca bu bakteriler bağzı su değerlerinide kontrol altında tutar. Aynı şeyi PS niz de yapar, bakteri kültürleri de, sump haznesindeki boş bir alana yerleştireceğiniz ufak tefek kaya parçalarıda. Cansız kaya ile başlamanızı tavsiye ederim.

6-4 cm yükseklik yeterli. Döngü yaşamın bir parçası. İstemesenizde olacak. Hemen istiyorum derseniz 500 lira ben sabırlı adamım derseniz bedava. 3 ayda tamamlanır.

7-Bu ucu açık bir konu. Farklı markalar var. Lakin hepsi içinde kullanılacak suyun taşıması gereken bağzı değerler. Bu sebeğle musluk suyu olmaz. Bu sebeple damacana su tartışılır. Tuz erimiyorsa gerekli değerleri vermiyorsa suçlu su dur tuz değil.

Ben size başarılar diliyorum. Tuzlu suda ihtiyaç duyulan tek şey ihtiyaç duyguduğunuz şeyleri doğru belirlemeniz ve sabır. Gerisi tamamen keyif.

5. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Veysel Bey, Murat Bey ve Toygar Bey daha bir cesaret kazandıran değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

TencoMelih, murat parin ve veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Canlı kayanın niteliği önemli ps ne kadar üst seviye olursa olsun, canlı canlı örneklerini de bizzat gördüğüm için söylüyorum. Kötü kayayla nitrat süper bir ps le 50 nin altına hiç düşmezken kayaları değişip kaliteli canlı kaya ile aynı ps akvaryum şu ankinin bir buçuk katı nitrat 5 in üstüne çıkmıyor. Buda kaliteli canlı kayanın faydası.

TencoMelih ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Canlı kaya olarak hangi ülkeden ithal edilmiş olanı seçmek daha mantıklı Veysel Bey, kalite yönünden sizin öneriniz nedir?

TencoMelih bunu beğendi.
  8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulumunuz hayırlı olsun Oktay bey.Kaliteli canlı kayadan kasıt bol gözenekli ve üzerinde zararlı canlıların olmadığı kayalardır.Çevrenizde bulunan tuzlu su akvaryumcularını dolaşın ve ellerindeki kayalara bakın.Çoğunun sumplarında bol bol kaya var, onlar için direnin hatta almadan girmem diye tutturun :) Kurulumunuz yeni olacağı için kaya büyük bile olsa hemen çabucak üzerindeki canlılar ölmeden keskiyle kırıp küçültebilirsiniz.

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  9. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Teşekkürler Yağmur Hanım. Manisa'da ve yakın çevremde tuzlu su akvaryumcuları mevcut, değerlendirmeyi düşünüyorum. Çok teşekkürler.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet Yağmur hanım söylemiş söylenecekleri, ben akvaryumcudan aldım yerli kaya gayet sağlıklı zararlı bir canlı çıkmadı.

TencoMelih bunu beğendi.
  11. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Evet araştırmaya başlayacağım Veysel Bey.

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    TencoMelih bunu beğendi.
  13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Benim kayaların memleketi belli değil çingeneler heralde :D

TencoMelih, Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kilosu da buçukludur o kayaların şimdi.:D:D

TencoMelih bunu beğendi.
  15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Abe heralde temo25

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Renginden mi...:koptum:

TencoMelih, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Valla Alpi bendeki kayalar da böyle oldu. Pembe pembe. Kestane mi alsam ne yapsam?

TencoMelih, YMR_AY ve Alparslan bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bir lira fazla olsun "pembiş" olsun...:D

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Şaka bir yana arkadaşlar kurulum yaparken zaten iliğiniz kemiğiniz kuruyor.Ben öyle yerliymiş yabancıymış diye bakınamadım bile:D Bütçeme uyanı aldım.Hiçbir sakıncalı canlıda çıkmadı.Sonradan mercanların dibinde gelenler yetiyor zaten.
    Bendeki pembişleri kestaneler dipten kazıdı resmen

TencoMelih, Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen öyle kayanın nereli olduğu önemli değil iyi ve bol gözenekli hafif olsun yeter, yani insan olsun.:D
    Kestane tam çözüm...;)

TencoMelih, MESUT_KERİM, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş