1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım Adım Tuzlu Su Kurulumu Yapmak

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde harfuzmani tarafından 13 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Herkese merhabalar
  Biraz erken olacak ama şimdiden bu konuyu açıp geliştirerek önümüzdeki yaza tuzlu su akvaryumukurmak istiyorum. Şuan için ne maddi nede bilgi olarak kendimi yeterli görmüyorum.Hiç bilgim yokken bu forum sayesinde bir kaç hafta içerisinde bir çok şey öğrendim ancak öğrenmem gereken bir çok şeyinde olduğunu tahmin edebiliyorum.
  Adım Adım Tuzlu su kurulumu yapmak dedik...Burada ki büyüklerimin (büyüklüğü yaş olarak değil bilgi olarak kast ediyorum) tavsiyelerini esirgememelerini önemle rica ediyorum,bu bilgiler doğrultusunda güzel ve sorunsuz bir akvaryumun kurulacağına eminim.Başka kurulum konularını takip ettiğimde sonuçların ne kadar mükemmel olduğuna şahit oldum...İşallah hikaye tadında okuduğum diğer konulara benzerde başkaları da faydalanmış olur.

  Öncelikle akvaryumum resif olacak.Balık yanında LPS ve SPS mercanlarda beslemek istiyorum.İlk etapta düşündüğüm akvaryum ebatları 180x90x70.Ancak başka konularda da değinildiği üzere yüksekliğin SPS besleyeceğim için 55-60 ı geçmemesi üzerinde baya duruldu.Bu yüksekliğin elektrik faturasını baya kabartacağından bahsedildi.Ancak gelişen Led teknolojisinin bana yetişeceğini ümit ediyor,şayet yetişemez ise yüksekliği 60'a sabitlemeyi düşünüyorum.
  Konulardan takip ettiğim üzere kasayı ahşap yapmaya karar verdim.Üzerini evin mobilyasına uyduracak tarzda parlak siyah beyaz kombinli MDF kaplatmayı düşünüyorum.Sizlerden ricam sump bölümünde bana yardımcı olmanız.Zira okuduğum konulardan kafam iyice karıştı.Kimisi sumpı 5 gözlü yaparken,Özkan beyin akvaryumunda olduğu gibi basit bir plastik tekne ile de bu işin çok rahat götürülebileceği aşikar.Bu boyutlarda bir akvaryuma reaktör vs kurulmalı mı.Eğer kurulacak ise bunu en başından planlı bir şekilde yerlerinin yapılması gerekir.Ayrıca yine Özkan Beyin akvaryumundan örnek vererek yosun duvarı için erken olsada bir yer yapmak ve sisteme dahil etmek istiyorum.
  Temel Bey'in sıklıkla üzerinde durduğu gibi suyu marmaradan da kullanabilirim.İmkanlar dahilinde, ancak Bursada'ki arkadaşların yer göstermesi gerekecek.Zaten bir çok konuda yardımlarına ihtiyacım olacak.Örneğin bu boyutlarda akvaryumu kime yaptırabilirim.(Bu arada ön ve yan camları extra clear yapmak istediğimi belirteyim)
  Tabi sorular sorular zamanla gelecek...
   
  batus798 ve Erdem. bunu beğendi.
 2. hmrhmr

  hmrhmr

  Mesajlar:
  400
  Yer:
  istanbul
  Hayırlı olsun ilk adımı atmışsınız gerisi gelir
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hayırlı olsun kararın,

  Tuzlu su akvaryumu kurmayı düşünmene sevindim. Maddi olarak biraz daha hazır hisstettiğinde kalkışman daha doğru olur, o zaman ekipman yapını daha güçlü kurma imkanı bulursun. Fakat, çözümler yok değil uygun başlamak için. Bunda da senin beceri ve kabiliyetin ön plana çıkar. Doğal su kullanımı için gereken şartlar oluşturulursa neden olmasın ama SPS mercan istediğinde doğal su tecrübe ister.
   
 4. Evet Hakan bey tekrardan hayırlı olsun :) kendi kurulumunuzu aklınızda şekillendirmişsiniz az çok, sump konusunda değişebilir tabii. benim sump'ımdan örnekliyim, su düşüşte skimmer bölmem daha sorasında ordan suyu canlı kaya bölmeme basıyorum, ordanda kafa motorumun olduğu yere düşüyor vee tekrar tanka.. ;) Tank kurulumu konusunda Bursa'da olan arkadaşlar tavsiyede bulunurlar, ağaç iskelet tercih etmeniz en iyisi.. Birde şu alternatifte aklınızda bulunsun, dolabınızı yaptırcağınız zaman kapaklarınızı alttan geçmeli tırnaklı yaptırmayıda bir araştırın..
   
 5. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Aslında evin içinde bir iki değişiklik daha yapmayı planlıyoruz.Merdivenlerin komple kaplamasının değişmeside dahil.Evin içini talan edecek işler olduğu için akvaryumu ondan sonra kurmak daha mantıklı olacak.Tabi maddi boyutuda ortada...Tecrübe olarak başımızda siz varsınız Temel Bey daha ne olsun :D Ama zor olur derseniz RO ya yöneleceğiz artık...
  Erdem Bey öncelikle teşekkür ederim.Tarif ettiğiniz kapak sistemini tam olarak anlayamadım.Bir resimle anlatabilirmisiniz acaba
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. O zaman akşam bir kaç kare fotoğraf ekliyim Hakan bey. ;)
   
  harfuzmani bunu beğendi.
 7. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Hakan bey hayırlı olsun acele etmeden güzel bir kurulum olur İnşallah.:) 180x90x70 ölçüler çok güzel 70 cm yüksekliği bence değiştirmeyin görsellik daha hoş olur,mercan konusunda bütün mercanlar fazla ışık istemez,basamaklı arkaya doğru kuracağınız dizayn bunu çözecek,ışık isteyen mercanları yukarılara eklediğinizde bazılarının ışık mesafesi 20 -30cm lere gelir...:)
  Doğada da zaten böyle değil mi...;)
   
  İSYAN, fth-94 ve harfuzmani bunu beğendi.
 8. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Bugün bir kaç yeri arayıp sadece akvaryum için fiyat aldım.Aldığım en ucuz fiyatı erdenizcam verdi.

  180x90x70 rodajlı _885 TL (15 mm)
  180x90x70 rodajlı,ön ve yan camlar extra clear _ 1180 TL (15mm)

  Kayıt kuşak herhangi birşey sormadım.Yaptırmak gerekir mi bu boyutlarda bir akvaryuma.Ayrıca fiyatlar nasıl sizce?
   
 9. Bence fiyatlar fena değil Hakan bey, ama cam kaliteside önemli bu durumda iyi araştırmanız faydanıza olur. birde kayıt, kuşak ekstra bir maliyet katarmı sanmam, ama bu yükseklikte bir akvaryumda 15mm cam eğer kullanıcaksanız mutlaka kuşaklı olmalı.. he cam 19mm yada yapıştırma 20mm vs işine girerseniz o başka.. :)
   
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bence 15 mm yeterli kayıt kuşak işi akvaryumu yapana ayit neticede garantili...
  Cam kalın istenirse rakamlarda fırlar...:)
   
  İSYAN bunu beğendi.
 11. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Öncelikle kararınız hayırlı olsun.
  Hakan bey cam konusunda işin pirine gitmişsiniz.
  Eğer o boyda bir tankı yerinde toplatabilirseniz daha iyi olur yoksa taşımak imkansız diyebilirim. Sehpasını Ağaçtan önce yaptırıp birkaç kat yat verniği attınız mı Torunlara bile kalır.
  Sump işi göreceli bence 2 bölmeli veya hiç bölme olmadan otomatik su tamamlama varsa soru olmuyor.
  Su konusunda Mudanya biraz kötü SPS de düşünüyorsanız RO su diyorum.
   
 12. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Erdenizcamı uzun zamandır biliyorum.Daha önce akvaryum yaptırmadım ama bir çok iş yaptırdım ve gerçekten işlerinde iyiler.Fiyatlarda makul diyorsanız oraya yaptırırız.(Aslında camı lazerle birleştirseler süper olacakta,daha önce lazerle akvaryum yapmadık dediler)
  Artık camların neresine ne delik açılacak yardımcı olursanız sevinirim.Temel Bey'de su için marmara olmaz(daha doğrusu zor olur) dediği için bir RO cihazı alıp kullanacacağız.
  Anladığım kadarıyla sump olayında eğer PS niz kuvvetli ise bölmeye falan gerek dahi yok.PS kuvveti düşük olunca bölme sayısıda ona göre artıyor.
  Peki almayı düşündüğüm PS bubble kıng 200 yada 250 yerine;bugün iyice inceleme fırsatı bulduğum Portalımızın mimarları sayesinde ortaya çıkarılan, son sistem PS'yi yapsam iyimi ederim,kötümü ederim.Gördüğüm kadarıyla süper çalışıyor bir PS den daha ne beklenebilir ki.Eee madem böyle bişey var niçin bi ton fazladan para verelim?:rolleyes:
   
 13. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Ps işi aslında kolay iş gibi görünür ama biraz zordur en önemliside motoru bulmaktır PS demek motor demektir.
  Bölme sayısı ile PS gücü alakası yok.
   
 14. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Hakan abi Bana göre sumpa bölme yaptırın zararı olmaz,sonra yaptırmak güç olur...
  Birde Ps nin yapamadığını veya yardımcı olarak yosun duvarı yapın...:)
   
 15. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Motoru bulursak gerisi imkanlar dahilinde kolay bence..

  En az bir bölme yaptırırım zaten ben örnek olması açısından söyledim.Ayrıca yosun duvarınıda ciddi anlamda düşünüyorum.Ancak nasıl yerleştirecem bilmiyorum.Sumpın bulunacağı dolabın yüksekliğini fazla yaptırmak istemiyorum.80 cm civarında yeterli olur sanıyorum...
   
 16. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Yosun duvarını ayrı bir kutu olorak yap derim 80 cm yükseklik gene iyi bende 65 zar zor sığıyor ıvır zıvırlar.
   
 17. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Benim yosun duvarı dolapsız ve 45 cm iki günde yosunda tutmaya başladı,sıkıntısız çalışıyor...
  Yapımı da çok çok bir saat 10-15 vat lık ufak bir motor yeter...:)
   
 18. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Resmini gorebilirmiyim?
   
 19. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Tabi buyur... :)

  [​IMG]


  [​IMG]
   
 20. inifnity

  inifnity

  Mesajlar:
  1.031
  İsim:
  ismail işçi
  Alparslan o ps zaten 45cm değil mi yanlışlık olmasın ölçüde
   

Sayfayı Paylaş