1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adını siz koyun ? Yan Sump Mı? Dış Filtre mi? Şelale Tip Filtre mi?

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde GKARE tarafından 25 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Herkese Selam,

2 adet 3,8 lt plastik saklama kabı aldım (2,25 TL x2)
    Kafa motoru, hortum ve akvaryum silikonu ile ekli şemada anlatmaya çalıştığım filtrasyonu yapmaya çalışacağım.

herhangi bir fittings kullanmadan direkt havşa ile saklama kaplarını delip hortum ara bağlantılarını yaptıktan sonra sızdırmazlığı silikon ile sağlamayı düşünüyorum.
    Sistem çalışır mı? Riskler nedir? Değerli katkılarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Not: 1 ve 2 nolu kapların içerisinde filtre malzemeleri uygulanacaktır. Eğer ki sistem çalışır diyorsanız malzemeler konusunda da tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

• s2.jpg
      s2.jpg
      Dosya Boyutu:
      24,7 KB
      Görüntüleme:
      733
  2. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Cevap: Adını siz koyun ? Yan Sump Mı? Dış Filtre mi? Şelale Tip Filtre mi?

Kardeş illa ki isim istiyorsan şelale tipi üst sump olabilir. Çalışır mı taşar mı, temizler mi deneyerek görebilirsin ancak, biz ne desek boş. Ben kaç tane filtre yaptım ben bilirim, bazısı çalışmıyor, bazısı çalışıyor ama ben beğenmiyorum felan, ondan sonra hop çöpe. Kafa motorunun debisi, akvaryumdaki balık sayın, filtre malzemen, su değiştirme süresi ve miktarı vb.. etkileyen faktörlerdir filtrenin çalışıp çalışmayacağını.

GKARE ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cem Hocama kmatılıyorum. Ancak çizimdeki sistem gayet güzel çalışır bunda sorun yok. Hortum ve boru tesisatını silikon yerine redüksiyonlar ile yapılabilirse çok daha güvenli olur. Fırat boru bayiileri veya bahçe sulama malzemesi satan yerlerden temin edilebilir. Silikon maliyeti düşürür elbette o da ayrı.

GKARE bunu beğendi.
  4. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Üstad aslında çok komik bir durum,

Tepe filtreli 65 litre bir akvaryumum var içerisinde de 2 adet küçük boy japon ile akvaryumcuların "japonlar bu bitkiyi yer" dediği fakat çok arsıs sürekli doğuran bir bitki ailem var :D. Bu koşullarda çok fazla bir filtreye ihtiyacım yok sanıyorum.
    Hatta çok disiplinli bir şekilde temizliklerimi ve bakımlarımı yapıyorum.
    Benim 3 yaşındaki oğluma fanus içerisinde 3 japon alıp da teleskop olanı rahmetli olunca içim cız etti ve daha büyük bir akvaryum aldım.

itiraf etmeliyim ki işin ekipman, DIY tarafını balıklardan daha çok seviyorum. Balıkları seven benim oğlum.

Şimdiye kadar bir DIY dış dekor ve dip temizleme sifonu yaptım...

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

DIY dış dekor ve dip temizleme sifonu yapım aşamalarını paylaşırsanız seviniriz Gürel bey.

6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Üstad fotoğraf'lamadım. Acemice ama işe yarar şeyler. Paylaşılacak kadar güzel şeyler değil. Hani Pazar'ları origami ustası kadın kağıtları katlardı bizler de onlara yetişmeye çalışırdık ve bir türlü o kadın'ınkine benzetemez'dim onun gibi şeyler. Sonuç olarak sitede çok daha güzelleri var.

Bu filtrasyon'un son halinin fotolarını koyacağım...

7. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Dün akşam itibari ile filtremi çalıştırdım.

Videolar onayda ev hali sesleri de duyacaksınız :D (benim velet köpek taklidi yapıyor).

[video]http://www.izlesene.com/video/diy-akvaryum-filtre/3220579[/video]

[video]http://www.izlesene.com/video/diy-filtre-2/3220583[/video]

Filtre'nin Sorunları :

1- Kesinlikle Dekoratif Değil

2- Suyu kendi cazibesi ile (yer çekimi) kapalı kesitte akıtmak çok akıl karı değil. Hortum'un her iki ucu da açık ve hava ile temas etmesi gerekiyor. Hortumların üst bölümlerine iğne ile delik açsam olur mu acaba? Sistem bu yüzden taşmaya meyilli. Bu yüzden hortumları 1 nolu kap'dan 2 nolu kab'ın dibine indiremedim.

3- Motoru kapattığınızda 1 nolu kaptan sifonlama ile su tank'a geri iniyor. Motor'a bağlı ve 1 nolu kabın dibine inen hortumun ucuna şinorkel mantığında bir şey yaparak sifonlamayı durdurmayı planlıyorum. En kötü 1 nolu filtre kabının içerisinde kuru alanda hortumun üzerinde bir delik açmayı planlıyorum.

4- Tank üst kapak işlevini zorlaştırmış oldum. Tam ve kolay açılmıyor. (hal çaresine bakılacak)

5- Eğer tek bir tane yapacaksanız ve silikon, havya vb... ürünleri bir daha kullanmayacaksanız pahalı bir yapım. (50 TL civarı motor + silikon + havya + filtre malzemesi + kaplar + hortumlar)

Sonuç olarak diy filtre denemem çok fazla başarılı değil ve üzerinde çalışılıp geliştirilmesi gerekiyor. İşlevsel açıdan düzeltilse de görüntü açısından düzeltilebileceğini sanmıyorum :D. Tasarımından malzeme alımına, yapımına, ilk çalıştırma anı ve geliştirme fikirlerinin kafamda oluşması beni acaip rahatlattı ve kafamdaki gereksiz sorunları bir nebze olsun uzaklaştırmış oldu. Hobinin özelliği de bu olsa gerek.

Bu konuyu paylaşarak en azından benden daha yetenekli kişilere cesaret vermiş olacağım :D.

Saygılarımla,

8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Hocam yanlış görmedim filtre kabının içindekiler yumak dimi :D Böyle bence görüntü çok kirli durmuş.Balkona konulan uzun tek plastik çiçek saksılarından üst filtre yapsaydınız bence daha iyi olucaktı gibime geldi.Hem akvaryumun üstüne kapak yaparakda gizleyebilirdiniz üst filtreyi

9. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Yok yumak değil :)D ama dur iyi fikir olabilir mi?). Biyolojik amaçlı plastik bulaşık telleri. Evet görüntü problemi var. En azından insan tek bir renk seçer malzemeyi değil mi? Kafamda çalışma prensibini de değiştirerek bir proje daha var. Görüntü ile birlikte mevcut kapağında çalışmasını eski haline getireceğim...

10. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Bilmemki ağbi nasıl olur ben hiç filtremde yumak kullanmadım :D Bende 2 kapta filtrasyon yerine tek kab olsun içindeki malzemeler iyi olsun çünkü 2 kapla filtrasyon bence çok yer kaplamış ağbi.Peki yeni sistemini nasıl yapmayı düşünüyorsun ?

11. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Bu aşağıdaki gibi bir şey yapabilirim. Tek kap kesinlikle daha iyi olacaktır. artık 2.kabı su dinlendirmek için kullanacağım...

[video=youtube;suNJXpzTkUM]http://www.youtube.com/watch?v=suNJXpzTkUM[/video]

12. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi bence öyle bir filtre yapma ne suyun tazdiği var ne bişey bence bu videodaki çok kötü bir sistem hiçbir verim alamazsın.Bence iç filtrenin kafasına hortumu tak aşağıdaki sistemi uygula suyu soldan ver sağdan temizlenmiş bi şekilde dökülsün hemde katman katman temizlensin.Hem temizlemesi kolay.Ben dış filtrem iyi temizlemediği için bu sistemi yapacağım.Tahminen bidahaki hafta içine kadar yapmış olurum.Bi arkadaşımda bunun kurulusunuda gördüm suyu gayet temizdi bence çok iyi bi sistem ağbi ve temizlemesi pratik.

GKARE bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş