1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adama böyle Türkçe yazdırırlar işte (PLATİLERİMİN VİDEOSU)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 19 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Arkadaşlar, epeyce uzun zaman önce, Youtube'ta platilerimin videosunu paylaşmıştım. Yabancılardan yorumlar geldi. İlk önce "I know only Turkish language." yazmıştım. Daha sonra da "Only Turk language!" yazmıştım. Burada, balıklarımın videosundan ziyade, işin sosyolojik boyutuna değineceğim. Yani biraz ukalalık yapacağım. :)

Video bu: Xiphophorus maculatus

Benim "TÜRKÇE YAZMALARI" konusundaki uyarım üzerine yabancı bir akvarist çevirimiçi çeviri sitelerinden faydalanarak aynen şöyle bir yazı yazmış:

"Sadece bu güzel balık, ben bu tür aynı var:)
    Ben Türk, ben tercüme Google kullanılmış bilmiyorum"

Bu çok hoşuma gitti.

Hani, biz millet olarak milliyetçi geçiniriz ama dilimize önem bile vermeyiz ya... Yani nasıl desem, en dandik dükkan adlarına kadar İngilizce sözcükler kullanmayı bir halt zannederiz ya... Bunu tersine çeviriyorum. Yani yabancı biri, benimle iletişime geçecekse (en azından bana soru soruyorsa ya da benim bilgimden faydalanmak istiyorsa, yani bana bir anlamda öyle ya da böyle muhtaçsa) benim dilimi bilmese bile benim dilim için çaba gösterecek. ;D

Bir Fransız İngilizce bile bilse, kendisiyle Fransızca konuşmamızı ister. Bunun gibi bir şey yani...

Adamın iletisi çok hoşuma gitti. :) Bu jestine karşılık, ben de İngilizce olarak teşekkür ettim kendisine.

Bu durumu sizlerle paylaşayım dedim. sopa:

mecaz bunu beğendi.
  2. taygun

taygun Guest

Onur Bey,

Merhaba. Balıklarınızın rengine bayıldım. Bu renk çekimden mi kaynaklanıyor yoksa balıkların kendi renkleri mi?

Lisan konusundaki hareketiniz de alkışlıyorum em34:

3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sağolun hocam. Ben Türkçe konusunda çok takıntılı biriyimdir. Çok hassasım bu konuda.

Balıkların kendi rengidir bunlar, çekimden kaynaklanan bir şey yok. Normalde kolay kolay balık satın almam, ama bunları görür görmez atlamıştım hemen. Gerçi şu anda yoklar, video oldukça eskidir.

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Valla bende renklerine bayıldım eksi balıklarının abi. Türkçe konusunda bende oldukça hassas biriyim. Bilen bilir zaten.

5. taygun

taygun Guest

O renkler hormonla mı oluyor acaba. Büyük ihtimal. Benim de geçmişte aldığım birkaç fantom platy vardı. renkleri sizinki gibi kızıl kırmızı idi. Eve getirdikten bir iki hafta sonra kayboldu gitti. Yemelerle hormon yüklüyorlardır

6. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sizdekileri bilemiyorum hocam, ama bendekilerde renk kaybı hiç olmamıştı. Hatta yavruları da bunlar gibi kıpkırmızı oluyordu. Akvaryumda dolaşan onlarca nar tanesi gibi görünüyorlardı. :)

7. taygun

taygun Guest

Nasıl öldüler?

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Youtube bende yasaklı site olduğu için videoyu izleyemedim. DNS ayarlarımıda değiştirmek istemiyorum. Ama renkler çok canlı, tebrikler.

Videonun adı sanırım 'Xiphophorus maculatus '..Plati dediğimiz balığın adı. Neden sadece plati yazmadığınızı ya da en azından parantez içinde belirtmediğinizi merak ettim?

İsimde yanlışlık yaptıysam kusuruma bakmayın, genel olarak plati dedim 'Xiphophorus maculatus' isminden analdığım kadarıyla. Siyahı, kırmızısı, sarısı vs var sanırım...

9. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Bazısı öldü, geri kalanları da taşınma işlemlerim sırasında eşe dosta dağıttım.

Xiphophorus maculatus, platinin bilimsel adıdır. Yani tüm ülkelerde geçerli olan adıdır diyeyim. Bundan dolayı videoya o adı vermiştim, sonuçta Youtube'ta dünyanın her yerinden akvarist var.

DNS ayarlarınızı yapıp videoyu izlerseniz, görüntü içeriğinde bilimsel adın yanında "plati" de yazdığını görürsünüz. :cicek:

10. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Teşekkürler. Videoyu izleyeceğim en kısa zamanda.
    Dediğiniz gibi dünyanın her yerinden akvarist veya akvarist olmayanların takip ettiği bir sitede, dünyanın her yerinde ana dil gibi bilinmesede en azından varlığından haberdar olunan dil olan ingilizcenin kullanılması daha geniş kitlelere hitap için önemli olabilir. Yaygın bir dil sonuçta tüm dillere göre...Nitekim sadece Türkçe bildiğinizi bu dille belirtmişsiniz. Fransızca, İtalyanca vs olabilirdi...
    Yani dünyanın her yerinden girilen bir sitede nereden olursa olsun ingilizce konuşan insanları hor görmemek lazım diye düşünüyorum...Hor görmek belki doğru tabir olmadı ama..
    Neyse..
    Elbette Türkçemizi yüceltmek, baş tacı etmek şart ama mekanın yanlış olduğunu düşünüyorum şahsen ben.

Sadece düşüncemi paylaşmak istedim, yanlış anlaşılmak istemem. :)
    Araştırıp yorum yapan yabancı akvaristede sevgiler, her ne kadar beni duymasada. :)

11. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Videoyu izleme fırsatım oldu...Renkleri gerçekten çok güzelmiş, akvaryumlarınızdan birinde besliyor olmayışınız üzücü...Tekrar teşekkürler.

12. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Yav al bunları eline tokatlaya tokatlaya sev, ne güzeller bunlar böyle :)
    Renkleri gerçekten çok güzel Onur abi, tebrik ederim seni...

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ya varya Hakan, bir balığın bu şekilde sevileceği hiç aklıma gelmezdi nasıl yapıyorsun onu. Koparttın beni varya. :F :F :F

14. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Ne yapayım Murat abi, şeker gibiler ben burdayım diyorlar şunlara bak :)

15. taygun

taygun Guest

Vallahi, bebek sevince bizde bir iki vuruyoruz ama poposuna. :F Balığa vurunca ne olur bilmem artık... dön:gif

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Taktik güzel her yerde söker mi acaba ? saat:gif

17. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Denemeden bilemeyiz :D

18. melih33

melih33

Onur abi videoya bakamadım heralde youtube yasaklı olduğu için ama eminim güzeldir balıkların sağlıklı balıklar.

19. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Gerçekten buradan tebrik ediyorum. Fazla söze gerek yok zaten. TEBRİKLER... :)

Sayfayı Paylaş