1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ADist 1. Akvaryum Tasarım Yarışması

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde mustafaerdogar tarafından 2 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar
    Herkese merhabalar,

Kısa süre önce kayıt olduğum ve fırsat buldukça takip etmeye çalıştığım bu forumda ilk mesajıma böyle bir duyuru ile başlamak benim için çok sevindirici :)

Öncelike ADist ile ilgili kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Akvaryum Dizayn İstanbul (kısaca ADist), ben ve 2006 yılında forumlar aracılığıyla tanıştığım ve zamanda çok iyi arkadaş olduğumuz üç kişiden (N. Batuhan Bayram, Timuçin Sağel ve Burak Toka) oluşan grubumuzun ismidir. Tanıştığımız zamandan beri bitki akvaryumları ile ilgileniyoruz (zaman zaman biyotoplar, paludaryumlar gibi farklı alanlarda da araştırma ve tecrübelerimiz oluyor). Özellikle son yıllarda tasarıma oldukça önem vermeye çalışıyor, uluslararası yarışmalara katılıyoruz. Ülkemizden çok daha fazla sayıda ve güzel tasarımlar çıkması ve uluslararsı yarışmalarda kendimizi göstermemiz en büyük dileğimiz...

Akvaryum Dizayn İstanbul olarak bizim gibi sualtı tasarımı (aquascaping) konusuna önem veren ve kendini geliştirmek isteyen akvaristleri bir araya getirmek ve uluslararası yarışmalara ön hazırlık yapmak için bir tasarım yarışması düzenlemeye karar verdik. Yeterli talebi görürsek ve yarışma amacına ulaşırsa her yıl düzenli olarak organize etmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda (alt yapıyı hazırlayabilirsek ve talepte olursa) kategorilere ayırarak genişletmeyi düşündüğümüz yarışmamız şuan için yalnızca bitki akvaryumu tasarımı üzerine olacak.

Yarışmamız, sonuçlanma tarihi itibariyle uluslararası yarışmalara katılacakların yarışmamızdan sonraki durumlarına göre uluslararsı yarışmaların çoğunun son katılım tarihine kadar gerekli düzenlemeleri yapabilecekleri şekilde ayarlandı.

Yarışmamızın kuralları hem mümkün olduğunca fazla insanın katılım yapabilmesini sağlayacak şekilde hemde genel olarak uluslararsı yarışmalara göre düzenlendi.

Değerlendirme kriterlerimizide aynı şekilde uluslararsı yarışmalara uygun hazırlamaya çalıştık.

Jürimiz, yaptıkları tasarımlarla kendilerini kanıtlanmış, bu alanda Ülkemizdeki en iyi kişilerden oluşmakta.

Bu yıl için ani bir kararla amatör bir grup olarak sponsor olmaksızın düzenlediğimiz bu yarışmada ödül vermemiz söz konusu olmadı. Zaten katılımcılarında asıl amacının bizim bu yarışmayı düzenleme amacımızla örtüşmesini bekliyoruz. Ancak elbette önümüzdeki yıllarda yarışmamız devam ederse ödüllü bir yarışma haline gelmeyide istiyoruz.

Yarışmamız ile ilgili tüm ayrıntılı bilgiyi ve katılım işlemini sitemizden akvaryumdizaynistanbul adersinden öğrenebilirsiniz.

Soru yada öneri-eleştirilerinizi bu başlık altında veya bize mail atarak gönderebilirsiniz.

Yarışmamıza katılacaklara şimdiden başarılar dileriz!

YIKIKTEMO, taygun, The_ReligiouS ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Güzel bir etkinlik... İki sorum olacak:

1- Jüri üyelerini tanıyabilir miyiz?
    2- Eski bir akvaryumumuzun fotoğraflarıyla katılabilir miyiz?

3. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar
    Teşekkür ederim.

1- Bu bilgilere sitemizin yarışma - jüri bölümünden ulaşabilirsiniz.
    2- Elbette katılabilirsiniz. Bu konuda yine sitemizin yarışma - kurallar bölümündeki şu kuralı burada vereyim;

- Yarışmaya katılan tankın hali hazırda kurulu bir tank olması gerekmez. Ancak birden fazla katılımcının aynı tankla katılması gibi durumlarda katılımcılardan tankın kendilerine ait olduğunun ispatlanması istenecektir. İspatlanamayan katılımlar yarışma dışı bırakılacaktır.

4. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar
    Sevindirici bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum:

Yakın dostlarımızın destekleri sayesinde yarışmamızda plaket ve bitki ödülleri olacak. Ayrıntılı bilgiyi sitemizin yarışma - ödüller kısmında bulabilirsiniz.

volkantr34 bunu beğendi.
  5. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar
    Cevap: ADist 1. Akvaryum Tasarım Yarışması

Önemli Duyuru

Server' ımızda oluşan bir aksaklık nedeniyle geçtiğimiz bir ay içerisinde elimize ulaşmamış mailler olabilir. Bu problem nedeniyle sizlerden özür dileriz. Bize mail atıp ulaşamadığını farkeden bir tanıdığımız sayesinde durumu farkettik. Sorun düzeltilmiştir.

Eğer bize mail gönderdiğiniz adresinize kendi hesabınızın postmaster' ı tarafından "ulaşmadı" yada "gecikmeli" gibi bir dönüş yapıldıysa,

Veya yarışma katılımı yapanlardan bizim tarafımızdan onay mesajı yada onaylanmadığına dair bir bilgi mesajı almayanlar varsa,

bize tekrar mail atmalarını rica ediyoruz.

Anlayışınıza teşekkür ederiz.

6. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Evet , güzel bir yarışma ... Duyuru için teşekkürler...

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Güzel gelişmeler bunlar, umarım devamı gelir.

8. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar

Dün gece itibarıyla katılımlarımız son buldu. Çok farklı tasarım, boyut ve ekipman teknolojisine sahip toplam 21 adet katılımımız var. Değerlendirme süreci başladı.

Tüm katılımcılara teşekkür ediyor, yarışmada başarılar diliyorum.

9. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar

Derece alacak katılımcılarımız için hoş bir sürprizimiz var:

Ödüllerimize Tunç Bey' in (Sönmezoğlu) sıvı gübreleride eklenmiştir. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Ayrıntılı bilgiyi sitemizin "Yarışma - Ödüller" bölümünde bulabilirsiniz.

10. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Güzel bir çalışma ve özveri sergilemişsiniz teşekürler. Yalnız söylemeden geçemiyeceğim, Organizasyonunuza isim belirlerken (Akvaryum Dizayn İstanbul (kısaca ADist)) birşey dikkatinizden kaçmış olmasın?

11. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar

Bilemiyorum Ömer Bey sizce nedir?

12. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Mustafa bey, bu etkinliği/yarışmayı sadece İstanbul' da ikamet edenler için mi düzenliyorsunuz?

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul akvarisler toplantısı........ İstanbul.....

Etkinlik/kululuş eğer bölgesel ise, o bölgenin ismi zikredilebilir. Ama ulusal ise şehir veya bölge belirtmek doğru mu?

13. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar

Gurubumuz bölgesel bir gurup ama etkinliğimiz değil. Etkinlik, gurup adına yapıldığından ADist isminin geçmesi bizce normal ve olması gereken birşey. Ancak daha açıklayıcı olmak ve yarışmanın ulusal olduğunun net olarak anlaşılması adına uyarınızı dikkate alarak yarışma ismine Ulusal kelimesi eklenebilir. Konuyu diğer üyelerle görüşeceğim.

14. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar

Değerlendirme ve sonuçların sitemize eklenme süreci devam ederken birkaç gelişmeyide paylaşmak istiyorum:

- Plaketlerimizi yaptırdık. Gerçekten güzel oldular. Sitemizin "Yarışma - Ödüller" bölümüne isimsiz olarak fotoğrafları ekledim.

- Önemli Duyurudur: Sonuçların yayınlanma tarihi olan 16 Nisan' da, yani bu Cumartesi, sitede yayınlamadan önce küçük bir toplantı yapalım, yarışma sonuçlarını açıklayıp ilk üçe giren katılımcılarımızdan gelebileceklere plaketlerini verelim ve çay kahve eşliğinde tanışalım istedik.

Başta tüm katılımcılarımız olmak üzere bitki akvaryumları ile ilgilenen herkes davetlidir.

Yer: Marin Cafe, Pendik Tenis Kulübü

Adres: Batı Mah. 1.Geziboyu Cad. Pendik Burnu Mevkii Pendik/İstanbul

Saat: 20:00

Gelmeyi düşünenler bana özel mesajla ulaşıp isim yazdırırlarsa sevinirim. Teşekkürler.

15. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Aslında Ömer Bey'in eleştirisi yerinde gibi. "İstanbul" ibaresi konuya biraz bölgecilik havası katmış gibi. Ama bu ifade benim için sadece bahsedilince ortaya çıkan bir imaj. Yani Ömer Bey bu eleştiriyi getirmeseydi bu şekilde algılamazdım. Öte yandan İSAK'ın açılımı İstanbul Akvaryum Klubü. Ama burada bölgesellik algılanmıyor. her şehirden katılımcı var orada. İnşallah herkesin katılımı ile ADist bu imajı kırmız olacak.

Ben bu oluşumu gönülden destekliyorum. Dereceye girecek akvaryum dizaynlarım olmasa da sonraki yarışmalara katılacağım.

Bu arada, Adist'in sitesi gördüğüm ender gizellikteki sitelerden birisi. Belli ki üzerinde çok emek ve zaman var. Tasarlayanları da hazırlayanları da tebrik etmek isterim. em34:

Sağlıcakla

mustafaerdogar bunu beğendi.
  16. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Amacım eleştirmek değil. Eleştirmek için, en az yapılan gibi birşeyler yapmak lazım. Dolayısı ile eleştirmek değil de, gözlemimi aktarmak olarak değerlendirilmesini isterim. Sanırım güzide şehrimiz İstanbul' da olmadığımdan, dikkatimi çekti. Bu konuyu fazla uzatıp asıl amacı zedelememek adına, Mustafa beyin mesajıma cevaben yazdıklarını sadece okudum. Birşey yazmadım. Ama eleştiri olarak algılanması dolayısı ile, yazma gereği duydum. Anlayışınızdan ötürü teşekkür ederim. Çalışmanızda başarılar.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dereceye girenlerin tamamı İstabul'dan olmuş. Bu mesajı birkaç yerde okudum aynısını yazayım dedim.:) Dereceye girenleri tebrik ederim.

18. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar

Tamer abi,

Desteğin ve beğenin için çok teşekkür ederiz.

Temel Bey,

Bende böylece düzeltmemi yapmış olayım o zaman :)

Bir yanlış anlaşılma var. Dereceye girenlerden sadece biri İstanbul' dan. Bizi kırmayıp şehir dışından gelecek diğer bir derece alan katılımcıda var. Üçüncünün durumu henüz belli değil. Kısacası en az iki kişiye plaketlerini verme şansımız olacak gibi görünüyor.

Heliak, taygun ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. mustafaerdogar

mustafaerdogar

İsim:
    Mustafa Erdoğar

ADist (Akvaryum Dizayn İstanbul) olarak düzenlediğimiz ilk bitki akvaryumu tasarımı yarışmamız dün akşam itibariyle sonuçlandı. Hem derece alanları paylaşıp bu tanklar üzerine konuşmak hemde sonuçları paylaştığımız gecemize ait birkaç fotoğrafı sizlere sunmak için bu başlığı açtım.

Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor ve derece alan katılımcılarımızı tebrik ediyorum.

Birincimiz:

Tank ismi: Şelalenin Altında
    Puanı (200 üzerinden): 176,1
    Katılımcı: Mustafa SEZGEN

Yorum:

Çok etkileyici, sıradışı ve güzel bir tasarım. Türkiye’de akvaryum dizayn anlayışının ne kadar hızla geliştiğine dair çok güzel bir örnek. Balıkların sürü halinde ve uzakta duruşu, bitki türü seçimleri çok güzel. Şelale fikri çok orijinal. Ancak doğallık yönünden bu tip taklitlerin gerçekçiliği önemli rol oynuyor. Su altında su taklidi için daha iyi bir malzeme bulunabilirse çok daha güzel olabilir. Tasarım, özellikle bitkilerin konumu daha asimetrik olsa daha da etkilyeci olabilirdi. Bitkilerinde sağlıkları oldukça iyi; yalnızca verticillatalarda yosun problemi göze çarpıyor. Bitkiler fazla çoğalmışlar; gözü rahatsız ediyor. Bu tip tanklarda düzenli budama ve seyreltme yapmak lazım. Veya bitkiler belli bir yoğunluğa ulaştığında fotoğraflayıp tankı sıfırlamak gerekiyor.

Tebrikler...

İkincimiz:

Tank ismi: Tiny Hill
    Puanı: 169,25
    Katılımcı: Serkan ÇETİNKOL

Yorum:

Tasarım açısından ülkemizde alışıla gelmiş bir tasarım değil. Bitki seçimi, zorluk derecesi yüksek sayabileceğimiz bir tercih olmuş. Buna rağmen Utricularia sp.’ yi böyle sağlıklı olarak görmek çok güzel. Sade, insana huzur veren bir düzenleme. Bir iki küçük koyu renk bitki türü yada moss eklenerek biraz hareket katılırsada iyi olabilir. Tank şekline uygun olarak üçgen biçiminde hazırlanmış tasarımda doluluk – boşluk oranlarıda iyi ayarlanmış. Taşların konumlarıda oldukça doğal. Bitkiye akıntı ile her noktada yukarı bakan bir duruş verilmesi denenebilir; böylece yapraklar bir dağdaki çam ağaçları gibi görünebilirler. Arka fonda üstte ışık parlaması altta gölge alan doğallığı biraz olumsuz etkilemiş.

Üçüncümüz:

Tank ismi: İlk
    Puanı: 159,25
    Katılımcı: Adem TANIŞ

Yorum:

Düzenli, temiz ve başarıyla dekore edilmiş bir tank. Bitki geçişleri ve renkler güzel. Biçim olarakta belli tarzı olan tankta bitkilerin gruplandırılmasında fazla düzenlilik göze çarpıyor; buda doğallığı olumsuz etkiliyor. Sağ taraftaki M. tuberculatum’ lar daha farklı budanabilir. Ayrıca bu bölgedeki Blyxa’ lar ön cama fazla yaklaştırılmış; bir sıra alınıp yerine parvula ile kaplanabilir. Sol cama yakın kısımdaki rotalaların bir kısmı seyrek kalmış. Öne çıkan bu tasarımda sürü balıklarının sayısı arttırılabilir ve sürü halindeyken fotoğraflanırsa güzel olur. Tebrikler.

Bu tanklarla ilgili ayrıntılı bilgileri ve diğer katılımları görmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ve dün akşama dair birkaç fotoğraf:

[​IMG][​IMG]
    Katılımlar üzerine konuşurken.

Batuhan Abi plaketleri açıyor.

[​IMG][​IMG]
    Batuhan Abi, ikincimiz Serkan Çetinkol' a plaket ve gübre ödüllerini verirken.

Ben, birincimiz Mustafa Sezgen' e plaket ödülünü verirken.

Tunç Bey birincimize gübre ödüllerini veriyor.

[​IMG][​IMG]
    Timuçin ve Batuhan Abinin ufaklıklar; Arda ve Duru.

Tunç Bey' in gübreleri ve birincimiz Mustafa Bey' in İzmit' ten getirdiği pişmaniyeler eşliğinde ilerleyen sohbet

murer, Onur G. HİTİT, Heliak ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Gerçekten çok hoş akvaryumlar var, yurtdışındaki hobicilerin hazırladıklarıyla (Takashi'ninkiler de dahil) kafa kafaya yarışabilecek güzellikteler. Başta ADİST'in yöneticilerini, sonra kazanan arkadaşları, daha sonra da katılan herkesi tebrik ederim. Gözlerim bayram etti. Bu arada Bilecikli ve bitkici bir hemşehrimden de haberdar oldum bu sayede.

mustafaerdogar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş