1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ahli Balığı Hakkında Bilgi

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ahli balığı hakkında bilgilere geçmiş tecrübelerimize ve şimdiki forumun genel tatlı su akvaryum hobicileri açısından bakarak Ahli balığı üremesi ve özellikleri ne durumdadır buna göz atmaya çalışacağız. Ahli balığı tatlı su Malawi akvaryumu yürüttüğümüz dönemde sırasıyla sevdiğim Red Borley, yaprak Cichlid türlerinden sonra en çok sevdiğim balık durumundaydı. İnanılmaz fosforlu mavi rengi ile gerçekten tuzlu su balıklarını bile kıskandıracak seviyede olan nadir tatlı su balıklarından diyebilirim. Ahli balığı hobici tercihi olarak bence çok geri planda. Bunun altında yatan ana sebeplerden biri dişilerin rengin,in kahverengi tonda olması ve erkek balığın renk güzelliğini de fazla sayıda dişi arasında daha çok sergilemesi. Aslında dişilerinin rengi doğal ortamlarında yaşam sigortaları anlamındadır. Çamurlu veya düz kum katmanına sahip Malawi doğal ortamında kahverengi taban ve ortamda dişiler kamuflaj olarak yavrularını besler, saklanır ve barınır. Ahli balığı (Sciaenochromis fryeri) bence karma olsun, tek tür olsun son derece asil ve tercih edilmesi gereken bir tür.

Ahli balığı Üreme ve ortam:

[​IMG][​IMG]

Ahli balığı üremesi konusunda akvaryum şartları yerinde ise, dişilerin üremeye hazır olduğu koku ve salgılarını erkek balığa ulaştırıyorlarsa, düz kumluk alan akvaryumda mevcut ise, aşırı agresif ve sert balıklar bu üreme anına müdahale etmiyorsa çok çok istekli balıklardır. Ağızda kuluçka yapan tür yaklaşık olarak ortalama 21 gün kuluçka gerçekleştirir. Isıya bağlı olarak yavruların çıkarılması konusunda değişkenlik görülebilir. Ahli balığı dişileri yumurtaları atmaya az meyilli olan balıklardır, kısaca sadık iyi bir anne olarak dikkat çeken yapıları vardır. Dişi kuluçkanın son günlerine doğru üreme akvaryumuna alınabilir, yavrulara zarar vermeyen anne bir süre daha yavruları tehlike anında ağzına toplayarak koruyabilir. Ağız dolu iken dişiler küçük yem parçaları ile beslenebilir ve kuluçkanın son günlerine doğru bu yem parçaları ile artık keselerini kaybeden yavrularını besleyebilir. Yukarıda söz edildiği gibi dişilerin rengi kahverengi tonlarındadır.

Ahli Habitat yaşam alanı: Malawi Gölü
    Yaşam ortamı: Kum ve kayalardan oluşan habitat.
    Ahli Beslenme alışkanlığı: Etobur
    Cinsiyet Ayrımı: Dişiler ve erkekler farlı renklere sahiptir
    Akvaryum Davranış: Genel agresif, kendi türüne agresif
    Ulaştığı Boy:18 cm.
    Akvaryum Hacmi (Minumum): 200 litre
    Akvaryum Isı: 25~27°C
    Su pH: 7.8 ~ 8.6
    Akvaryum Su Sertlik: Sert
    Zorluk derecesi: kolaydır
    Üreme: Dölleme olarak ve ağızda kuluçka

Sciaenochromis fryeri Yumurtlama aşamasına gelen dişi ahli balığı erkek balığın daveti üzerine hazırlanan bölgeye çağrılır. Bu alan korumaya alınır ve diğer balıklar mümkün olduğunca uzak tutulur. Dişi tek tek veya birkaç adet yumurtayı sırası ile yumurtlar ve etrafında dönen erkek ahli balığı yumurtaları döller. Bu sırada dönme hareketi devam eder, bunun anlamı yumurtaların ağız içinde de döllenmeye devam etmesidir. Üreme ortalama 1-2 saat sürebilir. Her hangi nedenle kesintiye uğrayan çiftleşme şartların olağan hale gelmesiyle devam eder. Çiftleşme sırasında taban kumu yumurtalara benzer bir malzemeden oluşuyor ise dişi balık zaman zaman kum tanesini yumurta sanarak ağız içine alabilir. Bu açıdan taban malzemesi iyi seçilmelidir. Beslenme konusunda seçici değildirler. Etçil besleniyor olup zaman zaman bitkisel gıdalar verilmelidir. Yağlanmaları renk anlamında etki etmez ancak form ve üreme konusunda düşük verim yaratır. Ahli balığı gibi tek renk tonuna sahip balıklar her türlü yemde renklenebilir ancak kaliteli yemler balığın sağlığı için çok önemlidir.

İnşallah daha çok Ahli balığı besleyen hobici arkadaşlara şahit oluruz. Sağlıklı Ahli balıkları dilerim.

Akvaryum Portalı;

Düzenleme: 4 Temmuz 2015
    halit sirin bunu beğendi.
  2. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Temel abi benim okulumda bir akvaryumum var 340 litre bunu gözenekli alüminyumla 3 e böldük bir bölümde sarın prenses bir bölümde ahli bir bölümde de sanırım zebra tam bilemedim çünkü onu ama % 80 zebra var akvaryumu yeni böldüm daha önce zebra hariç diğerleri temas halinde idi üreme konusunda sıkıntı oluyor diye ayırdım daha yeni ahliler flört durumunda 1 e 3 d var erkek ve 2 dişi aynen resimdeki gibiler ama dişilerden biri bu resimlere uymuyor sanki ara bir renek gibi kırmızı tonları da var resim çekip daha sonra ekleyebilirim .sarı prenseslerde sanırım erkekte problem var henüz hiç faaliyet göstermiyor zebralar gelir gelmez başladılar şu an 2e 2d var ama 1-1 yapacağım abi önerilerini bekliyorum bir de canlı bitki bulmak istiyorum abi ya elimde güzel bitkiler vardı bir akıllı akvaryumcuya uydum cichlidlerle olmaz diye attık aslında yemiyorlardı da.

veysel bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ahli erkeğimden sana bir örnek resim eski tanktan, bu balığa benziyor mu? ahli, zebralarda en çok üreyen ciklet çeşididir.
    36722_130462776989588_4427564_n.jpg

halit sirin bunu beğendi.
  4. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    teşekkürler veysel bey emşn olduğum erkek tamda öndeki mavi ile aynı ama şüpheli olduğum balık ki dişi diye aldım arkadaki kahverenginin kırmızı tonları var üstünde ve parlak öndeki mavi derken ıceman i kast etmedim :) bu arada bende erkek ıcemen arıyorum

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu benim eski 400 litrelik ciklet tankından şimdi tuzlu su tankım var, dişinin resmi olsa bir bilgi verebilirdim ama görmeden bir şey diyemeyeceğim. O önde gördüğün ıceman o halinden biraz daha büyüdü en baskın erkeğimdi.

YIKIKTEMO ve halit sirin bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görmek lazım balıkları, bu konu derin Halit. Aklında olsun baskın erkeğin yanındaki diğer erkek balık baskı ve darbelerden kurtulmak için erkekliğini gizlemek ister, renk soldurur, dişi numarası dahi yapar. Bunu esnaf zamanında çok kullanmıştır, en çok da leptosoma türünde yaparlardı. Üretim olmasın diye hepsi erkek balıkları bir yere koyarladı ve renkli olan yani baskın olanları erkek, rengini gizleyenleri de dişi diye satarlardı. Ahli balığı içinde yanıltıcı olabilir, o tuhaf dediğin balığı görmek lazım.

H.Kaya.Gemlik., Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  7. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Güzel bir erkek benim o sorunla ilgili açmış olduğum bir konu var vaktiniz varsa görüşlerinizi beklerim Temel abi çözdü sanırım sorunumuzu ama erkek bir ays men bulup yavru alamadıkça içim rahat etmeyecek diğer konunun linki aşağıda saygılar.
    Akvaryuma Yeni Balık Koyma Sorunu | Deniz Akvaryumu ve Tatlısu Portalı

Anladım Temel abi erkeklerin kendini gizlemesi konusunu biliyorum ya erkek gibi değil ama renk şaşırtıcı en kısa sürede resim çekip göndereceğim 340 lt akavryumu bölüp tek dış motor ve içer de dalga motorla kullanıyorum abi bölmeyi yeni yaptığım için sonucu bilemiyorum durum iyi gibi ama zamanla temizlik sorunu çıkacak mı bilemiyorum.

1364886415844.jpg 1364886465023.jpg 1364886743137.jpg

Selam arkadaşlar resim eklemeye çalışıyorum bu ahlimin cinsiyeti hakkında fikirlerinizi bekliyorum temel abi buralardaysan acil olursa sevinirim.akvaryumda başka bir erkeğim var ve o gayet tam görüntü erkek ve mavi o baskın olduğu için bu resimdeki kendini saklamış olabilirmi ondan şüpheliyim burda resim tam net olmayabilir belki normalde görüntüsü biraz daha parlak

veysel bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu balık bence kötü bir erkek, zaten uyumsuz ve kabul edilmediği için bence yerine net dişi almak gerek. Kısaca her koşulda çıkması kayıp olmaz.

9. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Çok sağol abi ben de senin gibi düşünüyorum beni cesaretlendirdin.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş