1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ahtapot beslemek ceviri.

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde ogiler tarafından 1 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    http://www.ehow.com/how_4444538_prepare-pet-octopus.html adresinden alinti, ceviriyi ben yaptim sadece gerekli noktalari cevirdim.
    GEREKLI SEYLER
    Kacacak yer olmayan bir akvaryum ve overflow.
    Mekanik filtrasyon.
    Iyi ps.
    Test baliklari damsel vb.(ahtapottan once koyulacak ve akvaryum test edilecek.)
    Taze yem kaynagi.
    KURULUM
    Akvaryum en azindan 3 aylik olmalidir.Eger oturmamis bir akvaryum kullanilirsa ahtapot fazla hayatta kalamaz.Akvaryuma once damsel gibi baliklar koyun ama unutmayin eger ahtapotu koyarken bu baliklari akvaryumdan cikarmazsaniz baliklar yem olur.

Ahtapotlar kacis ustalaridir.En kucuk delikten bile kacabilirler.Akvaryumun ustu sikica kapatilmali akvaryumun ustundeki yemleme kapaklari kitlenmeli ahtapotlar bunlari iterek acabilir.Ornegin akvaryumun yaninda canli yem akvaryumu varsa ahtapot akvaryumun cikip bu akvaryuma girebilir tum canlilari avladiktan sonra kendi akvaryumuna donebilir.Bu kacis davranisinin sebebi cok aktif avcilar olmalaridir.
    Ahtapotlar bir kopek kadar zekidir.Ama kopekler gibi egitilmezler cunku anti sosyal yapilari vardir.Kopekler ise sosyal suru hayvanlaridir.

Suda kesinlikle bakir veya agir metal olmamalidir ahtapotlar ozellikle bakira karsi duyarlidir.

Su sumpa overflowla gelmeli ve mekanik filtre olmali yoksa Ahtapot O2 siz kalip olecektir.Ahtapotlar suyu cok kirletir yiyecek artiklari vantuz degisimleri yaparlar ve bunlar mekanik filtre ile toplanmali ve sis sik temizlenmelidir.Iyi bir ps de gereklidir.

Akvaryumda kovuk seklinde saklanma yerleri olmali kendilerini kovuklara sikistirmayi severler. ayni zamanda borular gibi oyun oynayacaklari yerleri severler.Ahtapotlar oyun oynamaz ise sikilir ve akvaryumdan kacar en guvenli yerlerden bile kacabilirler en zeki omurgasizlardir.(ornek oyun para makinasindan alinan icinde oyuncak olan kureler vardir bu kurenin icine canli yem koyulur ve ahtapot bunu acarak yemi yer.)

Ahtapotlar isigi sevmez golgeli alanlar olmali.
    Ahtapotlar bir iki sene yasar pigme ahtapotlar isi 6 ay kadar o yuzden yavru ahtapot alin.
    Ahtapotlar taze karides balik ve yengeclerle beslenmelidirler japon baligi vb. verilmemelidir.

2. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
  3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Evet bende bilmiyordum sasirdim kisaymis omurleri ama ulkemizde asil sorun ahtapot bulmak olsa gerek acaba dogadan yakalayip beslemek mumkun mudur?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çeviri için sağol Oğuz. Ülkemizde bulmak kolay değil bence de ama yerli tür belki bulunabilir. Onlara da uygun şartları sağlamak gerekir. İlginç bir zevk olur sanırım.

5. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Yerli türlerde çok güzel. Beslemek isterdim ama deniz kenarında yaşamak lazım. Ankara'da çok zor. O kadar canlı yengeci nerede depolayacaksın. Uzun süre ölü taze yemle beslemek herhalde onları çok sıkardı.
    Aslında iki kavanoz, biraz canlı yengeç, biraz dedikodu birde ahtapot akvaryumu olsa, al sana kahin ahtapot. Kapıda kuyruk oluşurdu. :)

ogiler ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Aslinda denenebilir yerli ahtapot denesem diyorum ama evden atilma tehlikem var.:D

7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaslar acaba elinde peacock mantis olan kimse var mi yada satan var mi bildiginiz cok etkileyici canlilar 15 litreye koyacagim.

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Şuan Pendik'te bir esnaf ahtapot olan bi akvaryum kurdu hayvan harika. Satışı mevcut. gidip inceledim akvaryumda bayağı bi hareketliydi namussuz akvaryumda fazla büyük değildi valla bakalım yaşıcak mı.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Fatih bey,Pendikte hangi akvaryumcu bu ? Semih abi mi ?

10. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    İşte budur.Bu canlılara bayılıyorum.Bu hobiye başladığımda ulaşmak istediğim bir hedef vardı.Oda tuzlu su akvaryumu kurup ahtapot beslemek.İnanılmaz canlılar.Ama benim merak ettiğim bu canlıyı yurt dışından getirtebilirmiyiz?

Sayfayı Paylaş