1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akdeniz' de Bulunan Egzotik/Yeni/Yabancı Türler

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde ercolog tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. ercolog

  ercolog Firma Yetkilisi

  Mesajlar:
  42
  İsim:
  ERCAN EROĞLU
  Merhaba Arkadaşlar,

  Çok merak ettiğim fakat doğru düzgün bilgi bulamadığım ve çeşitli efsanelerle bezenmiş bir konu hakkında en sonunda bilimsel bilgilere ulaştım, eminim bir çok kişinin de merakı giderilecektir.

  Enteresan bir saptamam var biliyorsunuz Süveyş Kanalı 100 yıldan daha uzun süredir açık, Atlantik kökenli egzotik balıklar cebelitarık sayesinde Fransa ve Adriyatik kıyılarına kadar görünüyorlardı, bunlar arasında yerleşik düzene geçenler de var fakat bizim tarafta yani Doğu Akdeniz' de ne olduysa artık özellikle son 15 yıldır bir anda Pasifik kökenli yeni türler ortaya çıkmaya başladı, belki buna geçtiğimiz yıllarda yaşanan kuraklıklar nedeniyle yağışların düşmesi sonucu tuzluluğun biraz daha artması veya özellikle Nil üzerinde sonra ülkemizde denizlere akan tatlı suları kısıtlayan barajlar neden oldu?? bunlar sadece araştırılması gereken teoriler.. gerçek olan linklerdeki listeler.. yakında tezgahta Sohal Tang görürseniz şaşırmayın.

  Ek bir bilgi daha bunlarla beraber malesef bazı köpekbalığı türleride gezintiye başlamış malesef diyorum çünkü bunların içinde kaplan köpekbalığı ve çekiç kafa gibi sıkıntılı türlerde var, belgesel seyreden arkadaşlar ne demek istediğimi anlarlar.

  Efsaneler
  İskenderun' da balıkçı ağlarına yellow tang takılmış (listede bir tang var ve sanırım bahsi geçen balık bu.)
  İskenderun' da zıpkınla banner fish çeken arkadaşım var. (valla doğru gibi.)

  Linklerde yer alan türler üzerine tıklandığında bu türün nerede görüldüğü ve varsa resmi ile açıklamaları görebilirsiniz.

  Her link farklı bir canlı grubuna aittir. (Balıklar, kabuklular, yosunlar gibi.)

  Balıklar için;

  E : Yerleşmiş Türleri gösterir
  A : Seyrek olarak görülmüş türleri gösterir.

  LINKLER
  www.ciesm.org/atlas/appendix1.html
  www.ciesm.org/atlas/appendix2.html
  www.ciesm.org/atlas/appendix3.html
  www.ciesm.org/atlas/appendix4.html
   
  Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
 2. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Evet son 10 yıldan beri Akdenize geçen tür sayısında ciddi bir artış var, Süveyş kanalı 1869 yılında açılsa da son yıllarda geçiş çok hızlanmakta bunda etkili bir kaç faktör var. Bu faktörlerin en başında kanala sularını akıtan bazı sodalı göllerin 100 yıl içinde artık tükenmesi ve yine kanal suyunun tuzluluğunu düşüren Nil nehri kollarının Son yıllarda artan tartımsal ve kullanım suyu ihtiyacı dolayısılığıyla Aswan baraj sisteminde daha çok biriktirilmesi. Yani önümüzdeki yıllarda geçiş hızının çok daha artması bekleniyor, şu anda tür sayısı 300 civarında bunun çok azı balık veya büyük boyutlu canlılar.

  peki geçiş yapabilecek organizmaların yaşama kapasitesi ne olur ? Bu konuda ingilizce bilenler için müthiş bir bilimsel makale İsmi tercüme olarak "Tetis denizinin Akdenize dönüşü , yeniden yerleşiminin başarısı ve sınırları" http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.pensoft.net%2Finc%2Fjournals%2Fdownload.php%3FfileId%3D1454%26fileTable%3DJ_GALLEYS&ei=3EF9UP74HMnZtAbUwoCwDA&usg=AFQjCNEK7RthBunM1n6skQCfp0uDADgPug&cad=rja

  Özet olarak makale bazı resif yapıcı mercanlarda dahil birçok türün Doğu Akdenizde yaşayabileceği, bu tür mercanlar için yaşayabilmek için minimum sıcaklığın 15 derece olduğu ve doğu akdenizde tüm kış mevsimi boyu bu sıcaklıklara ulaşıldığından bahsediliyor. bunun sadece artık bir zaman meselesi olduğundan bahsediyor. Tabi bu tür bir olayın meydana gelmesi çevresel bir felaket mi yoksa akdeniz havzasını biyolojik çeşitliliğini zenginleştirecek bir olay mı olacağı sorusunu soruyor. Tabi bu arada daha süveyşi geçebilmiş herhangi bir mercan cinsi yok. ama eli kulağındadır.:)
   
  Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerinize sağlık güzel bir kaynak oldu. Benim de uzun zamandır bu tarz türlere merakım var. Elbette yerel habitat canlılarının sonunu getirecek türler pek hoş değil ama sanırım bir hayli yeni balık ve omurgasız türümüz olacak.
   
  Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş