1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akdeniz'in Bereketli Sularından Sarı Çizgili Karides

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 27 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bugün Girne kıyılarını dolaştım. Birkaç koyda durup karides topladım ve tatlı su banyosu yaptırıp akvaryum için su hazırladığım 60 litrelik tuzluluk oranı binde 22 olan kaba koydum. Gayet mutlu dolaşıyorlar. Birkaç saat sonra yem de verdim kapışa kapışa yediler hemen. Resimlerini ekliyorum. Ne dersiniz üstatlar olurmu bu karidesler yeni kuracağım tuzlu su akvaryumunda ?
    Bir de dikkatimi çekti bizim kıyılarda bisürü tüp kurdu var ancak suya yabancı parazit ve salyangoz girer diye almadım.
    Bu arada deniz suyunun tuzluluğunu da ölçtüm 26 küsur çıktı. Akdeniz 30 civarlarındadır diye okumuştum. Emin olmak için birkaç farklı koyu denedim hepsinde üç aşağı beş yukarı 26, nasıl iş bu iş ?

Erman Pehlivan ve zgrkaralar bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Akdenizin bereketli sularından sarı çizgili karides.

Bizde denizden toplardık bunları.Burda bir abimizin 1500 litre deniz akvaryumu vardı. Ona salmıştık. Bir zaman yaşamışlardı ama sonradan ortadan kaybolmuşlardı.:bilmem:

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Balıklar yemiş olabilirmi ki acaba, bende balık yok :)

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Geçenlerde İspanya tarafından bir açıklama yapıldı. Son 10 yılda akdenizin su seviyesi 20 cm yükselmiş. Tuzluluk oranı düşmeye başlamış olabilir. Kışın tuzluluk oranı sıcaklığa bağlı olarak düşer. Yazın yogun buharlaşmadan dolayıda yükselir. Yakaladıklarını ülkemizde TEKE, Ege ve Akdeniz bölgesinde Çimçin diye adlandırılan bir karides türü. Marmara da dahil ülkemiz sularında bolca bulunur. Diğer karides türlerine yem olabilirler. Deniz akvaryumunda bulunduranlar mevcut. Beslenebilir. Ama eğertanka eklenecek bir çift cleaner shrimp onları avlayabilir. Dikkatli olmak lazım. Akvaryumunuzuda direkt olarak tüm suyunuzu Akdenizden temin etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

5. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci

Nasıl yakaladığınızı yazabilir misiniz ? :smiley33:
    Karedeniz kıyısında yaşıyorum, belki yem olarak yakalayabilirim.

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Bir tül yada tül kepçe ile kolayca yakalarsınız. Genelde kıyıya kayalık alanlarda bulunurlar. Elle bile basitçe yakalanır.

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İşin başında gözümü çok korkuttular bu nedenle 30 kg red sea tuz aldım. Akdeniz suyunun binde 26 olduğunu bilseydim almazdım, ama almış bulundum. Kalsiyum değerlerinin yüksek oluşu nedeni ile kurulumu red sea ile yapacam ama su değişimlerinde düşünmüyor değilim akdenizi :)

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yakalama işini akvaryumlarda kullandığımız balık kepçesi ile yaptım. Çok hareketli değiller, özellikle birkaç kabuklu salyangoz kırıp suya atınca.

9. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci

Teşekkür ederim, havaların ısındığı bir zamanda beklemeden deneyeceğim. canım.gif

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Rica ederiz. Yakaladıklarınızın resimlerini bekliyoruz.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar;

Teke dediğimiz karides değil mi bunlar ? Baya var Marmara denizinde de. Fatih Akdeniz suyu ile akvaryum diyor ama ben şüpheliyim açıkcası. Tabi yerel türler bakılmayacaksa.

12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Aklımdan geçen palyaço balığı akvaryumun dengede olduğundan emin olduktan sonra ise sırayla polip mashroom ve anemon. Ne dersiniz üstat hiç karıştırmayım mı akdeniz suyunu ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Beslemek istediğin balık ve mercanlara bakarsak yani hedefine bakarsak zorlanacağını hiç sanmıyorum. Bu yüzden ben olsam (Şahsi fikrim) Akdeniz suyuna hiç girmem.

Akıllara gelebilir, Marmara oluyor da nasıl Akdeniz olmuyor! Aslında cevabı çok basit. Tuzu yüksek bir su ve bunun anlamı suni tuz ile yoğunluğu yükseltmeye gerek kalmayacak. Bu yüzden suyun element yapısı zayıf kalacak veya bir süre sonra eklemeler gerektiğinde suyu çorbaya çevirip sorunlar yaşama ihtimali artacak. Marmara denizinde yoğunluk 1015, her ne kadar tuz madem ekliyoruz neden o zaman Marmara suyu ile uğraşıyoruz gibi artı bir soru akıllara olarak gelse de bu sorunun cevabı benim kurulum konumda görsel olarak ortaya serilmektedir.

Akdeniz suyu kafama yatmıyor benim belki yanılıyorumdur ama böyle düşünüyorum.

ozgun_cyprus ve grafikdelisi bunu beğendi.
  14. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İşin aslı benzer şekilde düşünüyoruz, su içindeki elementleri ve bakterileri tatlı su ekleyerek inceltmek konuya hakim olmadan yan etkilerine anında müdahale edemeyeceğimden dolayı beni de pek cezbetmiyor. Buna ek olarak denizden alacağım su ile gelebilecek zararlılar da cabası. Bu nedenledir ki konunun başında da belirttiğim gibi 30 kilo red sea tuz aldım. Sanırım bu beni uzun süre idare edecektir. Nezaman ki akvaryumumun durumuna ve tepkilerine hakim olacam ve ters bişeyler olduğunda farkedebilecek düzeye gelecem ozaman denemeler yapabilirim. Ancak şu zamanda zor görünüyor. Düşünce ve yorumlarınızla aklımdaki tereddütlere ışık tuttuğunuz için tekrar teşekkür ederim üstat. Saygılar, iyi akşamlar.

15. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

Okulda coğrafya dersinde bize Akdeniz'in tuzluluk oranını %.035 oldugu öğretilmişti.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen öyle tuzluluk çok yüksek. Bu suyla akvaryum kurmak için tatlı su ilavesi yapılarak düşürmek gerekiyor, işte bu nokta bu suyu element olarak iyice zayıflatıyor. Bu suyu akvaryuma uyarlamak için testler, katkılar vs işi zora sokuyordur veya sokacaktır diye düşünüyorum.

17. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Akdeniz suyu tuzluluk testi :)

Bu arada bölgeye göre değişiyor sanırım tuzluluk, bu Kıbrısın Girne kıyılarındaki tuzlu su testi ;)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Süpersin teşekkürler. :ay:Çok yüksek çıkmamış açıkcası daha yüksek olduğu biliniyor normalde. Dediğin gibi değişiyor olmalı.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi tuzluluk oranı tatlı suyla düşürülse bile,su buharlaştıkça tuzluluk oranı artmayacakmı ? Devamlı tatlı suyla müdahele mi etmek gerekiyor bu durumda? :bilmem:

20. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bu karides hayalet karidesle akraba mı ?? Benim hayaletlere çok benziyorlar da...

Sayfayı Paylaş