1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aksu Reef Akvaryum Kurulumu ve Gelişimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde harfuzmani tarafından 26 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Vay anasını vay neler neler olmuş, cyanolar, çiviler, reflektörler uçuşmuş ama sonuçta çok güzel bir tank çıkmış ortaya. Tebrikler Hakan

Bu arada konuyu hala okuyorum en son Temel abi çivi falan koyduruyordu tanka.Hakikaten bir Temel abi vardı di mi yahu hani yıkık olan, site sahibisi...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

veysel, Pennywise, Courageous ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Güncelleyelim
    Keyifler yerinde şükür bir sıkıntı yok.
    Bu arada camları silince gözüme farklı bir balık göründü, eskiden küçük siyah bir wrasse türü olan balık büyümüş acayip renklere bürünmüş.Fotoda belli olmuyor ama renkleri inanılmaz canlı ve ilgi çekici duruyor.[​IMG]

sezai25, TencoMelih, veysel ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bir gün, ansızın gelebiliriz (kum getireceğim). ;)

harfuzmani ve burak ozu bunu beğendi.
  4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Maşallah Hakan....
    Bizde ansızın gelebiliriz. Selim Abi ile birlikte...

harfuzmani bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Son ayvalık dalışımızda deneme amaçlı mercanlar çıkartmıştık.Tanka aktarma vs biraz uzun sürdüğü için gorgonia türlerini yaşatamıştım.Birde sarı renkli sünger tipli ( hangi tür olduğunu bilmiyorum) mercanlardan koparmıştım.Aceleyle kayalara sıkıştırmıştım ve bu zamana kadar da ortalıkta yoktular.Öldüklerini düşünüyordum hepsinin ama bu akşam kumun üzerinde canlı halde görünce dikkatimi çekti.Bence tanklarımıza renk olarak çok yakışacak bir mercan.Rengi fotoda göründüğünden çok daha güzel fosforik sarı renkte duruyor.
    Tabi birde genel foto koyalım.

sezai25, veysel, Apolim ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    İlk fırsatta Ayvalık o zaman

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Axinella verrucosa ' ya benziyor (Parazoanthus axinellae (Schmidt, 1862).

Pennywise bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Normalde yasak ama değil mi Hakan.

9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Kırmızılar yasak diye biliyorum, bunlar kıyılara yakın yerlerde de bulunuyor ve zor bir canlı olmadığıda aşikar.

Pennywise bunu beğendi.
  10. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Kırmızı ve siyah mercanlar yasak kapsamında, bu tür değil. ama her türlü deniz ve su canlısının ticaretini yapmak yasak.

Pennywise bunu beğendi.
  11. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Hakan hocam tank ne alemde yokmu bir güncelleme
    temo10

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yakın zamanda güncelleyecem inşallah.Bir süredir iş güçten fırsat bulup tankı dahi göremedik.Sağolsun balıkların yemlemesini dahi hatun yapıyordu.
    Geçtiğimiz hafta sonu Mesut ve Burcu ziyaretimize geldiler sağolsun.Onların dolayısıyla tanka şöyle bir bakınca tankın baya bakımsız kaldığını anladım.Onlar gittikten sonra bir gazla motorları falan temizledim, biraz toparladım.Bir su değişimide yapabilirsem güncel bir video çekip eklemeyi düşünüyorum.
    Ancak genel olarak herhangi bir sorun yok gayet güzel ilerliyor tank kendi çapında.

Courageous, veysel, cystein ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Videoya henüz fırsat bulamadık

mekatronik, iceddive3, Fatih BARLAS ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  14. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bakımsız halı buysa baksanız nasıl olurdu meraktayım. Kumlarınız azalmış sanki ekleme yapmayı düşünüyormusunuz?

15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yok tank gerçekten çok bakımsız kalmış, işlerim yoğunluğu azalmışken yavaştan toparlamaya başlıyorum tankı.
    Öncelikle fosfatın yüksek olduğunu biliyordum ama test yapıp 0.89 değerinde olduğunu görünce şaşırmadım desem yalan olur.
    İçeride aiptasialar da baya baya azıtmışlardı onları öldürmek için yurt dışından red sea aiptasia x getirdim ve gün aşırı belli bölgelerdekileri öldürmeye başladım.
    Tank içerisinde ölüp kalan mercanları toparladım, abartmıyorum bir büyük tuz kovası doldu neredeyse.
    Elim değmişken ca reaktör medyasını yenileyeyim dedim.Onu yenilerken probların kalibrasyonunu da yapayım dedim.
    Tank içerisindeki tankın kalibrasyonunu yaptığımda doğru ölçtüğünü görünce eyvah dedim.
    Çünkü tank ph 8.89 gösteriyordu!
    Dedim oohooo ipin ucu kaçmış, en son 2016 yıllarında yaptığım testleri elime aldım ve şöyle bir baktım ki
    Kh 17
    Ca 290
    Mg 1260

Rezillik diz boyu değil mi:D

Montimahir, burak ozu, Ontheway ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  16. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Bence o testler ayvayı yemiş gibi Hakan, değerlerin o kadar kötü olduğunu sanmıyorum.

Ufak dokunuşlarla bu tank renklenir uçar gider bence, nasıl gaz verelim sana bilmiyorum :)

Evet rezillik diz boyu, bir bakılsa boyumuzu geçecek bu rezillik :)

Montimahir bunu beğendi.
  17. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hah şöyle dön aramıza kardeşim :)
    Döndüğümüzde Burcuyla konuştuk tank çok çok güzel ama fazlasıyla bakımsız kalmış diye. Değerlerin normal olmadığı canlı görünce anlaşılıyordu zaten ama birşey demedik. Biz ordayken başlanmıştı zaten kıpırdanma :)
    Şöyle düşün kardeşim. Bu hobiyle uğraşan herkesin sahip olmak istediği tanka ekipmana ve imkana sahipsin. Hakkını ver :)

Apolim ve Burcu bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Özdemir hocam testler doğru doğru olmasına da sıkıntı aslında biz hobicilerde.İlk başladığımız zamanlarda o kadar beynimize kazınmıştı ki iyonik denge vs sanki o değerler olmazsa olmazmış gibi tankları kurcaladık hep.Birçok hobici bu yüzden belkide bıraktı bu hobiyi.
    Aslında özellikle yazdım bu değerleri ki bu hobide asıl önemli olanın değerler değil de stabilite ve devamlılık olduğunu öğrensin özellikle bu hobide yeni arkadaşlar.
    Mesut ne yalan söyleyeyim siz geldiğinizde de söylemiştim gerçi, tankın camlarını siz geleceksiniz diye hatunun zoruyla silmiştim bir gece önce.Tankı hiç göremediğim zamanlarda oldu, aylarca cam silmiyordum, bir ara yemlemeyi vs bile hatun yapıyordu.( fosfatın bu yüzden çıktığını düşünmüyor da değilim hani :D )
    Velhasıl kelam renklerinde alasını gördük, yaşatılmaz denilen balığı da yaşattık.... hedef kalmayınca sıkılıyor belki de insan.İşlerin yoğun olması da tuz biber oldu belki..
    Ancak bu tank şu halinden daha fazlasını kesinlikle hak ediyor.Bu ay fazla bir yoğunluğum yok işte, toparlayayım dedim o yüzden tankı.Bakalım 1 ayda ne kadar toparlayabileceğiz.

Montimahir, burak ozu, Apolim ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aptasia ile mücadelede katil pepper hediye edebilirim Hakan bey :). Hatta her türlü anemon ile mücadele ederler, itina ile fraglarlar.

veysel bunu beğendi.
  20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    O katillerden 4 tane atmıştım tanka ama bırak aiptasialara dokunmayı hiç görünmediler ortalıkta hatta öldüler sanırım bunca senedir ortaya bir kez olsun çıkılmaz mı.

Courageous, veysel ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş