1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

AKTİF KARBONA ALTERNATİF

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde reis tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Arkadaşlar,bir ara aktif karbonun yerine normal kömür kullanıldığını biyerlerden okudum gibi anımsıyorum ama bitürlü bulamadım. :dusunceli:

  Bu aktif karbon kömürünün yerine alternatif olarak kullanabileceğimiz başka kömür türleri var mı ? Mesela,mangal kömürü yada nargile kömürü gibi? :dusunceli:
   
 2. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Ben mangal kömürü kullanmıştım bir süre.Aynı etkiyi yaptığını gördüm.

  Saygılarımla...
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ticari olarak aktif karbonlar, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle elde edilirler.

  1900’ lü yılların başında, şu anki aktif karbon üretiminin temelini oluşturan patentler yayınlanmıştır. Bu patentler, bugün bile hala geçerli olan aktif karbon üretiminin iki temel prensibini açıklamaktadır. Bunlar kimyasal aktivasyon ve gaz aktivasyonudur. 1920 yılından sonra, ilk olarak, aktif kömür su arıtılmasında kullanılmaya başlanmış, fakat aktivasyon olmadığından yaygın bir kullanım sağlanamamıştır.

  Kısaca mangal kömürü direk olarak (Aktive edilmeden) akvaryumlarda kullanılmamalı. Suya etkisi ve bir anda yüklediği siyah su ve kömür tortuları balıklar için yutulması halinde zararlıdır. Bunun yanında Fosfat değerini hatırı sayılır oranda yükselterek, istenmeyen alg oluşumunu aşırı yükseltecektir.

  Saygılar...
   
 4. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Aktif karbon modeli ve gözenek büyüklüğü, ve gözenek çeşitleri.

  [​IMG]

  kimyaevi.org
   

Sayfayı Paylaş