1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

aktif karbon çok pahalı

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde captainclaw tarafından 2 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhaba,

aktif karbonumu değiştireceğim. Tetratec600 filitrem var. Ancak fiyatlar çok yüksek özellikle seranın. Aktif karbonda arka önemlimidir? Birde tavsiye edebileceğiniz aktif karbon var mı?

2. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    aktif karbon çok pahalı

Bildiğim kadarıyla Aktif karbon yeni kurulan akvaryumlarda suyu düzenlemek amacı ile kullanılır ve uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Sizin tankın durumu nedir bilmiyorum ama oturmuş bir tankınız varsa aktif karbon yerine başka bir filtrasyon elemanı kullansanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

3. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    aktif karbon çok pahalı

Mecit abi çok doğru sölemiş aktif karbon en fazla 3 ay kullanımdan sonra birdaha kullanılmaz.Bir daha almanıza gerek yoktur. saygılar:gif

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    aktif karbon çok pahalı

Selamlar .Aktif karbonu bir kaba koyunuz vede güzelce ısıtınız ,kavurunuz soğuduktan sonra tekrar kullanabilirsiniz ,aynı uygulamayı güneş altında 1 hafta kurutarak vede ısıtarak tuzlu su akvaryumunda denedim sonuç olumlu oldu . :heyo:

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    aktif karbon çok pahalı

Aktif karbon ben hiç kullanmadım. Zaten suyu şeffaflaştırmak için kullanılıyor genelde. Ama zaten dip çekimlerini düzenli yaptığım için gerek kalmadı. Eski dış filtremde vardı karbon.

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    aktif karbon çok pahalı

Aktif Karbon bence mutlaka kullanılmalı. (Sebebi: forumda bu konu konuşulmuştu, ilgili başlıklar okunmalı)

Özellikle akvaryum kokusundan şikayetçi olan yengelerden kurtulmak için filtreye koyabilirsiniz. :F

7. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    aktif karbon çok pahalı

Tartışılmıştır fakat 3 ay bakın 3 aydan sonra kullansanız zararını görrürsünüz yararı değil tecrübe edinmiştir. saygılar:gif

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    aktif karbon çok pahalı

Kaan 3 aydan sonra zararı nelerdir sence ?

9. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    aktif karbon çok pahalı

Nitratı arttırır suya salınım yapar ve kum filtre gibi vs malzemler mahfolur.Ben akvaryumu temizlerken siyah kir çıktı resmen kumu bile değiştirdim.Benim vardı 4 5 ay durdu.Yeni akvaryumu ilk kurduğumuzda koyuyoruz ve 3 ay dan sonra çıkarılması gerekiyor.Ve benim balıklarımda sonuç ölüm bile oldu. saygılar:gif

10. 34yunus

34yunus

aktif karbon çok pahalı

Aktif karbonu normal içme suyu için filtrelerin içine konulduğundan arkadaşların dediğine şüphe ile bakıyorum ama tabiki bu aktif karbon bir süre sonra değiştirilmeli.
    Aktif karbon'u bu sera filan pahallı satabilir ama yukarıda dediğim gibi içme suyu için arıtma makinelerinde kullanıldığından bu makineleri satanlarda ya da tamircilerinde filan bulabilirsin daha uygun fiyata.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    aktif karbon çok pahalı

Salınım yapma konusu kafa karıştırıcı bir konudur. Aktif karbon kullanımı için 3 ay gibi bir süre uzun bir süre ( Akvaryum atık yüküne bağlı olarak ) çünkü gözenekleri bu sürede dolup tıkanacaktır ve işlev görmeyecektir. Ancak salınım yapar korkusu yanlıştır bu sadece ph uç seviyelere gelirse yaşanır ve zaten ph bu seviyelere geldiğinde canlı yaşaması da mümkün olmaz. Nitrat'ı artırır ifadeside aynen yüzeyseldir çünkü nitratı artıracak bir tepkimesi yoktur. Pisliği tutar etrafında nitrat yapar diye düşünülüyorsa bu zaten temizlenmeyen tüm filtre malzemeleri için geçerlidir. Bilirsiniz yıllardır kömürün bakteriyi öldürdüğü yazılır. Oysa akvaryumdaki yararlı bakteriler yerleşik yaşayan türlerdir. Bir bölgeye tutunur ve koloni kurar. Kömür de işi ne ? Hatta kömür gözeneği bakteriye alan bile sağlar.

Aynen katılıyorum ;)

Sayfayı Paylaş