1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aktif Karbon Akvaryum Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde barabelli tarafından 16 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. barabelli

  barabelli

  Mesajlar:
  986
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Eray YILMAZ
  Selamlar.Büyük tankımda suda uçuşan partiküllerden kurtulabilmek adına ve suyun renginde sararma gözlemlediğim için ,3 gün önce reaktör içerisinde rowa aktif karbon kullanmaya başladım.3 gündür tank'ın yanına uğrayamasamda sonuçlar'ın iyi olacağını ümid ediyorum.Bubble magus mini medya reaktörü içerisinde,200g Rowa aktif karbon medyası ile kullanmaya başladım.Yalnız kafama takılan bazı noktalar var.Her ne kadar üstadın yazmış olduğu Rowa Aktif Karbon Kömürü - Reef.edu makelesinde birçok sorunun cevabı olsada kullanım süresi ile alakalı net bir fikir edinemedim.Bu medyayı belli bir süre kullanıp sistemden çıkarmakmı mantıklıdır yoksa sürekli sistemde aktif halde tutup belirli periyodlar ile medyayı yenilemekmi daha mantıklıdır?
   
 2. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Genellikle yoğun canlı özellikle mercan bulunduran akuaristler devamlı akvaryumlarında düzenli değişimlerle karbon tutarlar. Rowa karbon piyasanın en iyi karbonu genellikle 3-4 haftada bir değiştiriliyor. Yalnız akvaryumda ilaç tedavisi ve başka bir kimyasal uygulama yaptığında (katkı eklemek değil) bu süreyi daha kısa tutmakta fayda var.
   
  barabelli bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Makalede kullanım süresi yok çünkü, bunun tek kıstası kullanılacağı akvaryuma göre çok değişmesi. Standart bir düzende yani, suyu aşırı sararmayan, kullanılan yem yüzünden vb koku olmayan, kullanılan suda ağır metal bulunmayan akvaryumda 2 aya kadar, bu gibi durumların bulunduğu akvaryumlarda ise 20 gün veya ayda bir değiştirilebilir. Ekstra durumlarda, yani ilaç kullanımı vb. ardından bu kalıntıları toplamak için kullanılırsa daha kısa süreli duruma göre yenilenebilir.
   
  barabelli bunu beğendi.
 4. barabelli

  barabelli

  Mesajlar:
  986
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Eray YILMAZ
  Tamamdır o zaman şu şekilde bir yol izleyeyim.Sistemde sürekli aktif olarak çalışsın.Yük durumu aşırı olmadığı için 40 gün civarı çıkarıp temizlenip,medya değiştirilip tekrar aktif edelim....
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Evet bu şekli gayet iyi. Miktarı da abartmaya gerek yok, bir düzende ilerlemek iyidir.
   

Sayfayı Paylaş