1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aktif Karbon inceleme ve Normal Kömür

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde veysel tarafından 19 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle aktif karbon neden kullanılır? Bununla başlayalım.

AKtif karbonlar kirlilik özellikle çevre kirliliğinde kullanılan yüksek gözeneğe sahip absorbanlardır. Bizde akvaryumumuz da sudaki ağır metaller, akvaryumda yapılan ilaç tedavilerinden sonra ilaç kalıntıları vs toplamak organik atıkları toplamak amacıyla kullanırız.

Aktif karbonlar, gaz arıtma, su arıtma,tıp, gaz maskeleri, hava filtreleri vs gibi olanlarda metal arıtma özellikle altın arıtma da kullanılır.

Aktif karbon hangi maddelerden yapılır? Özellikleri nelerdir?

Aktif karbon, odun, linyit kömürü, mangal kömürü, kemik vs gibi ürünlerden yapılırlar. Yüksek gözeneğe sahip, iç yüzey alanlarıda çok büyüktür. Suyu baz alacak olursak sudaki molekül ve iyonları içindeki gözeneklere çekerek absorbe ederler.

Alışıla gelmiş olan salınım konusuna gelecek olursak, ph uç noktaları hariç 4-4,5 ph ve 12-14 ph aralıklarını görmediğimiz sürece salınım yapmazlar.

Aktif karbon üç çeşit gözenekten oluşur, macro, micro ve mezo gözenekler. Macro gözenekler pek fazla işe yaramaz gibi görünsede moleküllerin karbon içne girmesini sağlar, mezo gözenekler ise daha iç bölgelere molekülü taşırlar. Micro gözenekler ise molekülleri absorbe etmek için kullanılırlar.

Aktif karbon elde etmek için kimyasal ve gaz aktivasyonu ile elde edilirler.

Kimyasal aktivasyonda yukarıda saydığımız materyaller çinko klorür, fosforik asit vepotasyum hidroksitin doyurulur. Sonrasında 500-800 derece ısılara kadar ısıtılır daha sonrasında yıkanıp kurtulup toz haline getirilir.

Gaz aktivasyonunda ise genellikle odun ve meyve kabukları kullanılır. Önce karbonizasyon için ısıl işleme tabi tutulur bu işlem gözenekleri küçük karbonlu bir ürün oluşturur. Daha sonra inert gazlı atmosferde 800-1100 derecelere kadar ısıtılarak mevcut gözenekler genişletilir. Bu işlemde yukarıdaki kimyasallar yerine karbondioksit, buhar ve su kullanılır.

Aktif karbon, lityum, sodyum, demir, kuşrun arsenik, kuvvetli asitler ve bazlar (ph uç noktasından bahsettmiştik) ve inorganik maddelere iyi bağlanamaz. Bunun yanı sıra iyot ile çok iyi bir bağlayıcılığı vardır. Bu özelliğinden dolayı aktif karbon performansını karakterize etme için iyot temel bir parametredir.

Başka bir soruya gelecek olursak, akvaryumda odun kömürü, linyit kömürü vs kullanılabilir mi?

Linyit kömüründe özellikle ağır metal ve sülfür salınımı çok olur bu yüzden su arıtımında kullanılmaz, akvaryumda da kullanılması pek tavsiye edilmez.

Malgal kömürü ise gözenek olarak fazla büyük olduğu için molekülleri aktif fazlaca tutamayacağı için yani yüzey alanı daha az olduğu için bir aktif karbon işlevini yerine getiremez. Ama akvaryumlarda önceleri bu kömürü kullananlar vardı.

Bu günde buna taktım, okuduklarımdan bildiklerimden bir özet çıkarmaya çalıştım. İlave edilecek, yanlış, doğru vs gibi görüşler eklenebilir. Teşekürler.

ogurcay, Alparslan, helios2007 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. helios2007

helios2007

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Güneş Erol
    Eline sağlık Veysel abi

veysel bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık abi güzel makale olmuş...

veysel bunu beğendi.
  4. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Şöyle bir durum var birşey hobby için olduğu zaman fiyatı çok artıyor. Bunun sebebide heralde, adam zaten zevk için para harcıyor 3 e 5 e bakmaz oluyor. Ben jacobi aktif karbon aldım 50lt 25 kg 180 tl ye aldım. Dünyanın en büyük aktif karbon üreticilerinden tek işleride karbon üretmek . yurtdışında ki forumlarda çok kullanan var herkesde memnun.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş