1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aktif Karbon ve Dış Filtre Malzemesi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde 0xyGen tarafından 31 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz
    Arkadaşlar Öncelikler Herkese Selamlar,
    Bugün Jebo 828 Dış Filtreme Aktif Karbon ve Elyaf Alacağım İçinde ki Malzemelerde Sanırım Yetersiz
    4 Tane Çekmece Var
    En Üstte Mavi Bir Sünger ve Altında Elyaf var
    Bir altta Üstte Elyaf
    ve
    Bundan var
    3. Cekmecede En Ustte Elyaf ve Üsttkilerden Biraz Daha ufak İki Ufak Gözü Olan Taşlar var
    4. Cekmecede Yine Üstte Elyaf ve Altında Aktif Karbon Var.

1. Sorun Acaba Sıralama Uygun mu?
    2. Sorumda Hangi Aktif Karbonu Tavsiye Edersiniz.
    Not : Seramik ve Altında Bahsettiğim Taşlar Sadece Cekmecenin Tabanını Dolduracak Kadar.Daha mı fazla olması lazım?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dış filtrelerin dizilimleri aslında zaman zaman duyulan ihtiyaca göre değişebilir ancak normal bir akvaryum dış filtre dizilişi bana göre en altta seramik ve üzerinde bir kat elyaf. Bu katı atıkları tutmaka için. İkinci çekmecede sünger veya elyaf veya birlikte. Üçüncü çekmecede Sözünü ettiğiniz delik taşlar yani biyolojik alan sağlayan taşlar olmalı ( Dış filtrede biyolojik temizliğe sıcak baksam da ). En üst çekmecede kömür olmalı çünkü kömüre kadar su gelene kadar ne kadar partükül olarak temiz olursa kömür gözenekleri o kadar geç tıkanır ve daha uzun süre kullanılır. Kömürün işlevi tamamen kimyasal filtrasyondur yani diğer filtre malzemelerinin toplayamadığı renk, ağır metal ve koku gibi oluşumları uzaklaştırmaktır. Kömür üzerine yine ince bir elyaf serilebilir.

Birçok marka kömür var ama kömür kaliteli olmalıdır yoksa fayda yerine zarardan başka katkısı olmaz. Özellikle fosfat yüklemesi yapan kömürlerden uzak durulmalıdır. Kakliteli markalar aşağı yukarı belli zaten.

3. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Selamlar,
    Temel Hocam az önce seranın aktif karbonunu ve elyafını aldım yanlız önceki aktif karbon bir file gibi birşeyin .içindeydi. Bende alt kısma elyaf serdim üzerine karbonu bosalattım . siyahlık cıkana kadar hafif islattım ve üstünü tekrar elyafla kapattım. Aktif karbon böyle bir kullanımda görevini yerine getirir mi ? Saygılar

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su içinden geçtiği müddetçe görevini yapar kömür. Düşündüğüm gibi sıradan bir promosyon kömürü filtrenin içinden çıkan. Bir süre kullanıp atarsınız. Aldığınız Sera marka kömürü kendi torbası yoksa kadın çorabı içine döküp hafifce dediğiniz gibi siyahlığını atıp kullanabilirsiniz. burda:gif

5. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Temel Bey Teşekkür Ederim İlginize Kömür Etkisini Göstermeye Başladı. Geceye Tertemiz Olur Herhalde Su.

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Peki bir dış filtre içerisinde kömür ne kadar olmalı, belli bir ağırlığı varmı yoksa çekmecenin alabildiği kadarmı?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Muhammed, aktif karbon 500 gr. ve 1 kg. olarak satılıyor, akvaryumun hacmine göre değerlendirebiliriz.
    Aslında 500 gr. yarım saate, suyu absorbe ediyor ise 1 kg 15 dakika olarak absorbe eder. Tabi bu su debisi ilede alakalı, olduğunu göz ardı etmemek gerekir...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aktif karbonun ne kadar olmasi gerektigi konusu aslinda cok kafayi takacak bir durum degil. Ne kadar cok olursa o kadar daha kisa sureli ve etkin toplama yapar. Gereken az ise daha uzun surede toplar ve bir anlamda tum toplamasi gerekeni toplamadan gozenekleri dolar.

Hacimle ve akvaryum sartlarina gore de sistemde kalma suresi belirlenir.

Sayfayı Paylaş