1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvarist Dostu, Düşük Teknolojili Bitkili Akvaryum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde johnbarleycorn tarafından 5 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Tekrar merhaba arkadaşlar,

"Hüsranla sonuçlanan ilk bitkili akvaryum kurulumum"dan sonra, akvaryumda kalan canlıları karantina akvaryumuna alarak, ana tankı güzelce temizledim. İlk kurulumda tabanda kullanmış olduğum torf ve kedi kumunun yerine, yaklaşık yirmi sefer yıkadığım aquaclayi koydum. Sineklik teli ve fileyi yerleştirdikten sonra, elimde zaten mevcut olan siyah kuma, dört kilo daha siyah kum ilave ederek tabanı tamamlamış oldum.

Akvaryumu çeşme suyuyla doldurduktan bir gün sonra bitkileri ektim. İki gün daha bekledikten sonra da balıkları akvaryuma koydum.

İşte yeni kurulum,

Akvaryum Ebatları ve Hacmi:

100x30x45(h) - 125 lt.
    Su Hacmi : 90 lt.
    Su Yüksekliği : 28-32 cm

Bitkiler:

Anubias Barteri var. barteri - 1 kök
    Hemianthus Micranthemoides - 50 kök
    Sagittaria Subulata - 3 kök
    Bacopa Monnieri - 30 kök
    Egeria Densa (Elodea) - 1 kök
    Hygrophila Polysperma Ceylon (Zeytin) - 12 kök
    Cryptocoryne Willisii - 2 kök
    Ludwigia Repens (Gül) - 15 kök
    Cryptocoryne Crispatula var. balansae - 1 kök
    Hygrophila Difformis (Sert Çınar) - 2 kök
    Lilaeopsis Brasiliensis (Taban Bitkisi)

Balık ve Diğer Canlılar:

Poecilia Reticulata (Lepistes, Guppy) - 15 Adet (Çoğu yavru)
    Paracheirodon Innesi (Neon Tetra) - 2 Adet
    Corydoras Sterbai (Sterbai Çöpçü) - 2 Adet
    Corydoras Paleatus (Komando Çöpçü) - 1 Adet
    Gyrinocheilus Aymonieri (Vatoz Ağızlı Çöpçü) - 2 Adet
    Neocaridina Denticulata (Kiraz Karidesi) - 8 Adet (Çoğu yavru)

Yemleme:

Sabah - Akşam,
    Tetra Pro Vegetable
    Tetra Min

İki Günde Bir,
    Pelagos Dip Yemi
    Sera Spirulina Tablet (1/6)

Işık:

Osram Fluora 18 Watt (1 Adet)
    Roxin RX-600 Dalgıç Floresan 15 Watt (1 Adet)
    Sylvania Grolux 18 Watt (1 Adet)

TOPLAM = 51 Watt
    İki etap halinde, günde, yaklaşık 11 saat aydınlatma.

Filtrasyon:

Eheim 2213 Dış Filtre (Biosünger, Seramik Halkalar, Biosünger, Zeolit ve Elyaf)

Isıtıcı:

Atman 100 Watt Isıtıcı (26 derecede sabit)

CO2: Yok

Taban (Alttan Üste Doğru):

15 lt. Aquaclay
    Bir kat sineklik teli
    Bir kat dış cephe kaplamakta kullanılan file
    20 lt. Hagen siyah kum

Gübreleme: Yok

İlaç ve Katkılar:

Sera Nitrivec - İki haftada bir, 5 ml.
    Contra- Ichthyo (Metilen Mavisi) - Her su değişiminde, 3 damla
    Kaya Tuzu - Üç haftada bir, 1 çay kaşığı

Ayrıca: Akvaryumun kurulum aşamasında tabana yayılan aquaclay katmanının üzerine 15 ml. Sera Nitrivec ilave edildi.

Akvaryum Bakımı:
    Haftada bir kez, dip çekimi yaparak, 19 lt. (bir damacana) su değişimi,
    Bitkilerin, tekrar ekilebilecek kadar uzayan kısımlarında budama...

:nazar:

Suyu görememek bu olsa gerek...

Vatoz ağızlı çöpçüm sayesinde, zaten bakımı zor olan taban bitkisi yok olma aşamasına geldi. Sonuç olarak, çalışkan çöpçülerimi, taban bitkisine tercih ettim.

Yaklaşık altı hafta oldu ve şu anda istediğim su berraklığını yakalamanın verdiği sevinci, akvaryuma her baktığımda tekrar yaşıyorum. Çok şükür, bitkilerde ve balıklarda hiçbir hastalık belirtisi yok. Kiraz karidesler mutluluklarını, yumurtadan çıkan yavrularıyla, rahat rahat dolaşarak ifade ediyorlar. Şimdilik bitki açısından biraz seyrek olsa da, benim gözümde, güzel bir bitkili akvaryum olma yolunda, umut vaadediyor...

Sevgi ve Saygılarımla

Erkan Kesen

2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Güzel ama gübreleme ve co2 olmadan yine hüsranla sonuçlanabilir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cok guzel olmus akvaryum. Elbette onemli olan bitkileri uzun vade de saglikli yasatmaktir ve insallah ayni guzellikte devam eder.

4. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Balık sayısı çoksa CO2 ye gerek yok. Ama gübreleme işe yarar. Zaten CO2 yoksa bitki solunum yapacaktır.

5. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    CO2 solunum için değil fotosentez için bitkiler O2 li solunum yapar ama o2 li solunum besinleri parçalayarak enerji elde etmek içindir burda besin dediğim fotosentez sonucu açığa çıkar lütfen yanlış bilgilendirme yapma Toprak Co2 balık sayısıyla halledilmez senin dediklerin olsa niye co2 sistemine onca para harcansın co2 ve gübre olmadan o bitkiler aynı o şekilde kalır ve zamanla çürür.
    Bu söylediğinden dersini pek takip etmediğini düşündüm doğru mu bu?:serda::D

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Erkan bey öncelikle hayırlı olsun, bu sefer taban iyi olmuş.

Bir kaç eksikleriniz var yok değil, bu şekilde fazla yaşatamayıp malesef yavaş yavaş bitki çürümeleri ile karşılaşacaksınız....

Floresan kombinasyonunda Grolüx ve Fluora aynı değerde ışık verir buna ek olarak, dalgıç floresanın yerine Aqustar 10.000 kelvin veya TLD 965 6400 kelvin kullanmanızda yarar var. İkisini birden kullanabilirseniz süper olur.... Kullandığınız aydınlatma bitkilerinizin yayılma yerine uzamaya meyil verecektir. Örnek vermek gerekirse, çınar bitkisi iyi ışıkta yayılarak bir çalı gibi görünümü alır, yetersiz ışıkta, yukarı doğru uzayan ve alt yaprakları dökülmüş dal olarak göreceksiniz.

Tabana muhakkak misket gübre takviyesi yapmak zorundasınız, aquaclay ve hagen sizi uzun süre idare etmez, zaten bu kumların demir içerdiği söylenir ama hiç bir yazılı kanıt yoktur. Sıvı gübre vermeyerekte başarı sağlayamazsınız, bir iki haftaya kalmaz, bitkilerinizde besin eksiklikleri göz ile görünür vaziyete gelecektir. Su değişimleri ile karşılamayı düşünüyorsanız, potasyum, micro elementler ve demiri dışardak eklemediğiniz sürece suda bulunmaz.

Tuz ve metilen mavisi eklemelerinizin özel bir nedeni varmı? Tuzun bitkilere zararlı olduğu çoğu platformda tartışılmıştır, ama sonuçlanmamıştır...

Düşük teknoloji (Low-Tech) tanklarda gübre hiç kullanılmıyor diye bir kaide yok, her birkinin ihtiyacı olduğu gibi, gereksimleri az olan bitkileride gübrelemek şarttır....

Tekrar hayırlı olsun....

ogiler bunu beğendi.
  7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    CO2 yoksa solunum yapar demişim. Düzeltiyorum ışık olmazsa solunum yapmaya geçer. Balıklar solunum yaparken O2 harcar ve CO2 verir. Ben gübre lazım değil demedim gübre gerekli ama CO2 zorunlu değildir. Yani balık oksijeni bitkiden alır co2 verir bitki balığın çıkardığı co2 yi alır o2 verir. Evet CO2 olmazsa solunuma geçer gibi bir laf söylemişim. Yanlış söylemişim. :D

8. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Sen öyle diyorsunda yetmiyor balığın co2 si Toprak sonra kısacık kalıyor bitki.Bitkiler gece gündüz solunum yapar aslında ama ışık varken co2 yi o2 ye dönüştürür çıkan o2 fazladırBu o2 nin bir kısmını solunumunda kullanır bir kısmınıda suya bırakır.Toprak bak Murat Abi bu dediklerini yakalamasın senin.Bak Murat Abi nin avatarındaki tanka öyle birşeyi co2 siz yapamazsın.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Arkadaşlar Co2'siz bitkili olmaz, Low-Tech diye adlandırdığımız, gereksimleri az olan ve hızlı büyüyen bitkili tanklara Co2 verilmiyor, buda balık sayısı ile alakalı, bizler burada ''Bu kadar tanka bu kadar çok balık konulurmu'' diye bas bas bağırırken bazı arkadaşlarımız Co2'yi balıklardan sağlayıp 30 balık koyacağı akvaryuma, 100 balık koyuyorlar.

Co2 verilmeyen taklardaki bitkiler, aldıkları besini yavaş yavaş tüketiyorlar, bu demek oluyorki; Hıgh-Tech tanklarda verilen gübrelerin tüketimi daha çabuk, Low-Tech lerde daha yavaş oluyor.

Benim ilk peysajımda olduğu gibi kolay bitkileri Hıgh-Tech tanka koyar ve haftanın üç günü düzenli gübrelemeyi yapar, tepesinde 324 watt aydınlatmayı verip Co2'yide kökleyip, her pazar %50 su değişimi yaparsan, 8 kök olarak diktiğin Blyxa'ları 2,5 ayda 300 adet yapıp satarsın, tanesi 1 TL den, yada her hafta foruma 200-300 kök gül ve rotala dağıtırsın.......

Konu bundan ibaret Low-Tech kolay bitkileri zor gibi göstererek yavaş yavaş büyütmek, bunada büyüme denirse. :(

ogiler ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim.

Şunu bilmenizi isterim ki, bu akvaryumu hazırlarken belirli bir bütçe ayırmadım. Akvaryum başta olmak üzere, kullandığım tüm malzemeyi yavaş yavaş temin edip, aylar sonra biraraya getirdim. Bu süreçte de harcama tutarını düşük seviyede tutarak en uygun malzemeyi almaya gayret ettim. Evime yakın bir markette sadece Osram marka floresan vardı, bir akşam eve gelirken 40 W elektronik balast ile onu alabildim, bir gün Eminönü'ne işim düşmüştü, bir elektrikçinin vitrininde "Sylvania Grolux 7 TL" yazıyordu, hiç aklımda yokken onu da oradan aldım. Akvaryumu alırken, yanında hediye edilen dalgıç floresanı da geri çevirmeyip, akvaryum kapağındaki (en fazla üç floresan alabilen) bölmede, üçüncü floresan olarak değerlendirdim. Nasıl bir filtre almam gerektiğini düşünürken, internette ikinci el Eheim dış filtre ilanına rastladım, daha o gün alıp geldim. Birkaç hafta daha geçti ve filtrenin içine (Çin malı) seramik halkalar ile zeoliti aldıktan sonra, lüks harcamalar yapmaya başladığımı düşünüp iki hafta akvaryuma masraf yapmadım...
    Şimdiye kadar beni en çok, değiştirmek zorunda kaldığım taban malzemesi üzdü. Onun haricinde çok şükür şimdilik herşey yolunda, akvaryumdaki tüm öğeler üzerine düşen görevi iyi bir şekilde ifa ediyorlar.
    Tuz ile metilen mavisini belirttiğim şekilde çok az miktarda, önceki kurulumda balık kayıpları yaşadığım için, basit bir önlem olarak kullanıyorum. Semtimde bulunan akvaryumcumun da, akvaryumlarında bu iki materyali kullandığını gördükten sonra, faydalı olacağına dair pek kuşkum kalmadığını söyleyebilirim.
    Eğer imkanım olur yada uygun bir yerde ve zamanda karşıma çıkarsa, potasyum başta olmak üzere sıvı gübre de edinmek isterim tabii.
    Kısacası elimden geleni yapmaya çalıştım, tevekkül etmiş durumdayım...
    Akvaryumumdaki olumlu ya da olumsuz gelişmeleri, kısmet olursa, zaman içerisinde sizlerle yeniden paylaşacağım.

Hiçbirimizin çabasının boşa gitmemesini temenni ederim.

11. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Metilen mavisi kullanmanı tavsiye etmem. Yararlı bakteri de öldürüyor.

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Metilen sudaki yaralı bakterileri öldürmekten başka birşey yapmaz.Tuzda bitkileri öldürür.

Sayfayı Paylaş