1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaristin etik ilkeleri

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaristin etik ilkeleri:


  _________________________________________________

  Her kurumun, insanların etik ilkeleri vardır.

  Bizlerin, akvaristlerin etik ilkeleri yokmudur?

  Etik ilkelerİmiz neler olmalıdır?

  Akvaristler arasında etik ilkeler belirlemeye ihtiyaç varmıdır?

  Yüksek insani değerler olarak dürüstlük, başkasının hakkına saygı ve doğruluk gibi kavramların toplum gözünde paraya ve çıkara dönüşmüş olması genel olarak ortak görüş olarak karşımıza çıkmaktadır. Akvaristler besleyecekleri canlıların fiziksel ve sosyal gereksinimlerini karşılayabilecekse beslemelidir. Aksi taktirde beslememelidir. Akvaristler doğal yaşama saygılı ve doğal yaşamın korunması konusunda duyarlı olmalıdır. Sorumluluğunu üstlendiği canlılara eziyet etmemeli ve birini diğerinden üstün görmemelidir. İhtiyaç duyduğu tüm bigilere rahatça ve kandırılmadan ulaşabilmelidir. Konu ile ilgili bilgilerini daima artırma talebinde bulunmalıdır. Edindiği bilgi ve becerilerini bir başkası ile paylaşmaya hazır olmalı ve bilgi sahibi olmak için mümkün olduğunca bilimsel verilere ulaşmaya çalışmalıdır. Aynı zamanda bilimsel verilere ulaşmaya çalışan kurumlara destek vermeye gönüllü olmalıdır. Akvaryumlarda hakkında yeterli bilgi bulunan balıklar beslenmelidir. Doğadan yakalanmış balıklar yerine akvaryum üretimi balıklar, özellikle de yerli üretim balıklar tercih edilmelidir. Deniz canlıları bir tartışma konusu olup, akvaristler uygun şartların sağlanması halinde, teknolojinin gelişmesi ile akvaryumlarda bakılabileceğini ve soyu tükenme sınırındaki canlılara bir umut olabileceği düşünülmelidir. Her akvarist, sahip olduğu akvaryumun bakım süreci içinde kaynak harcadığını ve bunu israf etmemesi gerektiğinin farkında olmalıdır. Su değişiminin bile bir atık olması nedeniyle, çevreye zarar vermediğinden emin olmalı ve atıklarını azaltmak için gereken tedbirleri almanın ülke ekonomisine katkı yapacağını düşünmelidir. Elinde bulundurduğu hiç bir canlıyı doğaya salıvermemeli, bunun salıverdiği ortamdaki biyolojik çeşitliliğe olumsuz etkileri olacağını bilmelidir. Bunun yanı sıra genetiği değiştirilmiş canlıların yaratılmaması için talebinden vaz geçebilmelidir. Akvaristler, beslenecek canlıların seçimi konusunda bilinçli olmalıdır. Akvarist beslediği canlıların gerek ithal aşaması, gerek esnaflarca satılmasında bulunan eksik yönlere, bireylerin satın alma gücü ile düzeltilmesinde önemli bir payının olduğu unutulmamalıdır.

  Akvaryum sonuçta bir hobi, hobimi istediğim gibi yaparım, istediğim balığı alırım, istediğim gibi yaşatırım, özgür bir ülkede yaşıyoruz, akvaryumculuk etiklerine uymasam ne olur?

  Cevaplar bellidir.

  Hiç bir şey olmaz, çünkü balıkların kendi haklarını koruyacak güçleri yoktur. Bizim elimize bakıyorlar, bir yerde elimizde oyuncak gibiler, tamamen çaresiz ve savunmasızlar. Ancak uygar insan, bir zorlama olmadan da diğer insanların ve canlıların yaşama haklarını düşünür, onları elinden geldiğince gözetmeye çalışır.

  Gücünü kötüye kullanıp işi bencilliğe ve zorbalığa dökmez. Uygar insan, kendisi güce kolayca boyun eğmediği gibi, karşısındakinin de haklarını 'Nasıl olsa güç bende' diyerek ezme hakkını kendinde görmez. Uygarlaşamamış insan güce boyun eğer ve güçle boyun eğdirir.

  Doğal yaşama saygı anlamına gelen akvaryum etkileri yaygınlaşamazsa, akvaryum hobisi sosyal açıdan bakıldığında felsefesini yitirir, hiçbir zaman da kültürlü kesimde prestij kazanamaz. Halbuki akvaryumculuğun gelişmesi için en çok bu kültürlü kesime ihtiyaç vardır.

  Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

  Saygılarımla...
   
  Yılmaz Ergin, Recep S., Adnanisanur ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
 2. lades

  lades

  Mesajlar:
  363
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Temel hocam temel ilkeleri yazmışsın ve de çok doğru bu ilkeler, tamamen katılıyorum. Balıklarım benim çocuklarım gibiler, akşam eve girdiğimde ilk işim onların yanına gidip sorun var mı bakmak oluyor, beni görünce çoğu ön cama yaklaşıp yem vermemi bekliyor. Hemen onları yemliyor ve gözlemlemeye çalışıyorum, bu çok heyecan verici birşey ve çok mutlu edici. Onlara elimizden geldiğince iyi ve doğru davranmalıyız.
   
  RuFKaD, grafikdelisi ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  576
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Peki herkes bunları uyguluyor mu ?:karete:??
   
 4. fisherman06

  fisherman06

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Halil Sadi
  Cevap: Akvaristin etik ilkeleri

  Bu ilkeler gerçekten çok önemli o canlıları doğal ortamlarından alıyorsak onlara karşı çok büyük sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyorum çünkü oları bi yere hapsediyoruz. Bu nedenle ihtiyaçlarını karşılayacak kadar birikimimizin olması lazım eğer yoksa beslememeliyiz aksi takdirde bu onlara eziyetten öte gitmez buna ister hayvan hakları deyin ister başka bi şey en önemli oda bi canlı
   
  RuFKaD bunu beğendi.
 5. RuFKaD

  RuFKaD

  Mesajlar:
  22
  Yer:
  BORNOVA_İZMİR
  İsim:
  HARUN KIR
  Çok güzel paylaşım, teşekkürler.
  Aklıma şöyle bir şey geldi bilmem katılırmısınız; doktorlar çalışmaya başlamadan önce HİPOKRAT YEMİNİ eder ya hani.. Bence biz AKVARİSTlerinde böyle bir şeye ihtiyacı var! tabi ki bunu takip mekanizması yok, ancak en büyük takipçi VİCDANımızdır!!
   
  mr.türker ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. mr.türker

  mr.türker

  Mesajlar:
  145
  Yer:
  İzmir-Bornova
  İsim:
  Türker Okcu
  Ara ara okunması gereken çok güzel bir yazı.Yazının tamamı çok güzel ama...

  ""Hiç bir şey olmaz, çünkü balıkların kendi haklarını koruyacak güçleri yoktur. Bizim elimize bakıyorlar, bir yerde elimizde oyuncak gibiler, tamamen çaresiz ve savunmasızlar. Ancak uygar insan, bir zorlama olmadan da diğer insanların ve canlıların yaşama haklarını düşünür, onları elinden geldiğince gözetmeye çalışır.

  Gücünü kötüye kullanıp işi bencilliğe ve zorbalığa dökmez"" Kısmı çok hoşuma gitti.
  Birde harun bey'in yazdığı ""ancak en büyük takipçi VİCDANımızdır!!"" kısmı.Ağzınıza sağlık.
   
 7. DaPhNe

  DaPhNe

  Mesajlar:
  100
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  Ayşe Sarı
  her sabah ve akşam vicdanım beni dürtüyoo vee balıklarımı beslemeyi unutmuyorum
  Şaka bi yana elinize yüreğinize sağlık çok güzel bi çalışma olmuşş:çiçek:
   
  Recep S. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş