1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum + Üretim Tesisim :)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde tamel tarafından 12 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. tamel

tamel

İsim:
    burak tamel
    Selamlar arkadaşlar. 2 aydır cichlid türü balık besliyorum. Resimlerden de fark edileceği üzere akvaryumumda ince beyaz kum, bolca lav taşı, filtre, hava motoru, küp, mercan ve midye kabukları mevcut açıkçası tam bir donanım sağlayıp sağlayamadığım konusunda bir fikrim yok. 1 metrelik bir akvaryum sahibiyim. Eleştirilerinizi bildirirseniz daha donanımlı bir akvaryum sahibi olabilirim.

Ayrıca 2 tane zebra cichlid mevcut ve son günlerde diğer balıklara karşı acımasız saldırılarından sonra bugün yeni ufak bir akvaryum alarak onları ayırdım. Zebralarımın cinsiyeti konusunda da tam anlamda fikir sahibi değilim. Acaba ayırmakla doğru mu yapmışım ve cinsiyetleri neler? Yardımcı olursanız sevinirim...

AKVARYUM:

Uploaded with ImageShack.us [​IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us [​IMG]

KÜÇÜK ÜRETİM AKVARYUMUM

ZEBRALARIM
    1: [​IMG]

2:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler fotoğraflar için, ellerine sağlık.

Zebraları ayırman doğru hareket olmuş bence. Üreme dönemine girdiklerinde diğer balıkların keyfi kalmaz ve onların üreme potansiyeli düşer. Akvaryum standart diyebilirim ilk bakışta, oksijen cam önünde değilde arka kısımda olursa daha güzel olur. Dekor yine bana göre tabana çok fazla yayılmış tabanın üzerine çok fazla kaya oturtmak biyolojik yaşam anlamında çok iyi değildir. Mümkün olduğunca mağaralar yaparak ve tabana az kaya oturtarak bir dekor yaparsan daha şık durur.

Biliyorsundur belki ama hatırlatma olarak, bu işlemleri bir anda kumunu da alabora ederek gerçekleştirmezsen iyi olur. Zamana yayarak ve kumu fazla ellemeden yapmak en güzeli.

3. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel
    Bombeli camların gözü yorduğunu düşünüyorum, birde ön cama yakın hava kabarcıkları seyir zevkini azaltacağını düşünüyorum. Temel abi ile aynı fikirdeyim mümkün olduğunca geri çekersen daha güzel bir görüntü olacağı kanaatindeyim..

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Zebraların akvaryumunda çok fazla deniz kabuğu var.Deniz kabuklarını çıkartıp tabana biraz kum koyarsanız daha güzel bir görünüm olacaktır.Ve o akvaryumda ben filitre göremedim.Filitre yokmu zebraların akvaryumunda? Zebra yavruları doğduklarında bit kadar bişe oluyorlar.Bu akvaryuma havayla çalışan bi pipo filitre koymanızı tavsiye ederim.Motorlu filitreler yavruları kapar. Balık gider bi taşın altına yapıştırır yumurtaları siz daha farkına bile varmadan filitre hüpletir yumurtaları.Bu açıdan onlar için en iyi filitre pipo filitrelerdir.

5. tamel

tamel

İsim:
    burak tamel
    Önerileriniz için çok teşekkürler. Hepsini dikkate aldım ve taşlar ile deniz kabuklarını minimize ettim. Olcay Bey fotoğrafı çektiğimde küçük akvaryumu yeni kurduğum için filtre yoktu ancak hemen ertesi gün bir pipo filtre temin ettim. Aşırı ses yapsa da temizliğinden memnunum.
    Ayrıca sormak istediğim birşey var. Elimdeki tüm malavileri zebralarla takas ettim. Şu an büyük akvaryumda 2 çift zebra, küçük akvaryumda 1 çift beyaz zebram var.
    1- Acaba büyük akvaryuma attığım 2 çift birbirlerinin yavrularına zarar verir mi?
    2- Büyük akvaryumumdaki bir dişi zebranın karnı turuncu ve tüm hamilelik belirtilerini gösterirken (kum kazma, saklanma, agresiflik vs..) turunculuk bir anda kayboldu ama yumurtaları bulamıyorum ve dişi Fatmagül gibi dışarılarda geziyo,:). Acaba göremeyeceğimiz ücra köşelere yumurtlamayı mı tercih ederler (kaya dibi, küpün görünmeyen üst kısmı vs..) ya da diğer küçük zebra çiftim zarar vermiş olabilir mi?

Sayfayı Paylaş