1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Üstü SUMP filtre sistemi..

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde RuFKaD tarafından 28 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. RuFKaD

RuFKaD

Yer:
    BORNOVA_İZMİR
    İsim:
    HARUN KIR
    Herkese öncelikle merhaba. Sağlıklı güzel cıvıl cıvıl balıklarımız olsun inşallah.
    Burada hep görüyordum DIY yapanları, takip ediyordum. Bende geçen hafta ikinci el bir akvaryum aldım, ölçüleri 123*30*45. Onu güzelce yıkadım kaynar suyla. Yerini, kumunu ve bir kaç taşını hazırladım. Suyunu doldurdum ve 3gün öylece içinde hava taşı çalışır durumda beklettim. Uzun lafın kısası, bu büyüklükte ki akvaryumun filtre ihtiyacını karşılayabilecek bir sistem kurmak geldi aklıma. Forumumuz dan edindiğim geniş çaplı bilgiler ışığında, bir proje çizdim. Ertesi gün, bir tavsiye üzerine bir camcıya gittim.
    Dip not: izmir de cam ihtiyacınız varsa adresi verebilirim, şimdi yazmıyorum bilmiyorum reklam olur mu forum kurallarına aykırı iş yapmış olmayayım, eğer sorun değilse ihtiyacı olana açık adresini yer tarifini yaparım. İnanılmaz cana yakın bir adam ve fiyat konusunda inanılmaz hassas ve duyarlı. Devam ediyorum. Verdiğim ölçüleri birebir kestirdim ve eve gelirken de akvaryum silikonu aldım. İnanılmaz heyecan verici bir duygu, bu duyguyu sizler daha iyi bilirsiniz.
    Hemen çalışacağım masayı ayarladım ve başladım camlarımı yapıştırmaya. İlk denemem olduğu için ufak tefek hatalarım olmuş. Mesela ara bölüm camlarında kaymalar olmuş oturturken. Bazı yerlerde silikon lekeleri var. Ancak sıkıntı değil, işlevi yerinde oldu.
    Kurumaya bıraktığım sisteme ertesi günün sabahın da tekrar bir silikon geçtim. Daha sonra akvaryum üzerinde yerleştireceğim yeri temizledim ve silikonlayıp sump sistemi oturttum. Belli bir kuruma gerçekleştikten sonra tekrar üzerinden silikonlama yaptım. Baya bir sağlam oldu çok şükür.
    Daha sonra filtre malzemelerini almaya gittim. Aldığım malzemeler; ZEOLİT , AKTİF CARBON , SERAMİK , BİO SÜNGER , ELYAF. He bide suyu yukarı basması için motor aldım.
    Gelelim maliyet hesabına;
    1-Camlar toplam: 5tl
    2Filtre malzemeleri ve motor toplam: 50tl
    3-İşçilik: BEDAVA
    4-Duygu: Paha biçilemez!

Forumda Bilgi Paylaşıldıkça Güzel.. Bilgilerini Paylaşan Herkese Sonsuz Teşekkürler!

Ekli Dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      45,8 KB
      Görüntüleme:
      952
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      54,3 KB
      Görüntüleme:
      864
    • 3.jpg
      3.jpg
      Dosya Boyutu:
      63,8 KB
      Görüntüleme:
      852
    • 4.jpg
      4.jpg
      Dosya Boyutu:
      57,1 KB
      Görüntüleme:
      1.004
    • 5.jpg
      5.jpg
      Dosya Boyutu:
      59,2 KB
      Görüntüleme:
      808
    • 6.jpg
      6.jpg
      Dosya Boyutu:
      71 KB
      Görüntüleme:
      897
    • 7.jpg
      7.jpg
      Dosya Boyutu:
      54,1 KB
      Görüntüleme:
      833
    • 8.jpg
      8.jpg
      Dosya Boyutu:
      61 KB
      Görüntüleme:
      960
    • 9.jpg
      9.jpg
      Dosya Boyutu:
      63,6 KB
      Görüntüleme:
      2.010
    boom0506, Elmaslar, tamerkokcu ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Güzel olmuş elinize sağlık iyi günlerde kulanın...:)

RuFKaD bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harun döktürmüşsün bu ara.:) Camcıyı yaz tabii emek vermiş, camcı önemli acil lâzım olur insanlara. Yaptığın filtreye forum konuları destek olmuş ise ne mutlu bize, eee artık örnek olacak ve senin yaptığına bakıp aynı şeyleri yazacak olanlar için bir emek konumuz daha oldu :)

RuFKaD bunu beğendi.
  4. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Eline ve emeğine saglık kardesim.İnsanın kendi yaptığı bişey kadar zevk veren başka bişey yoktur bilirim bunu.Ben de izmirde yasıyorum ve ufak caplı bi üretim hanenin kurulum asamasındayım.Bu yüzden cam ihtiyacım var.Bahsi gecen camcının acık adresini verebilirsen faydalanmış oluruz.

RuFKaD bunu beğendi.
  5. RuFKaD

RuFKaD

Yer:
    BORNOVA_İZMİR
    İsim:
    HARUN KIR
    Yorumlarınız için çok teşekkür ederim, duygumu benimle birlikte paylaştığınız için.
    Camcı abimizin adı AYHAN abi. İzmir Bornova-Özkanlar pazar yerinde bir tansaş var onu sağ çaprazında HİLAL CAM adında bir yer. Yanında market var. Resminide koyuyorum, telefon numarasıda var. Gittiğinizde Atatürk Mahallesinden Harun tavsiye etti derseniz akan sular durur. Muhabbeti güzel abimizin. Benimde ilk alışverişimdi, ama artık herkesi oraya yönlendiriyorum. Umarım herşey gönlünüzce olur.

Ekli Dosyalar:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Tesekkür ederim Harun kardesim iyi bildiğimiz bir muhit bulmak kolay olacak.Tabi başımüstüne selamını iletiriz.

RuFKaD bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş