1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum önerisi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Leronoy tarafından 19 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    Merhaba. 35 cm lik küçük bir akvaryumda 2 sp birde vatozum var. 100x40x50 cm lik bir akvaryum yapmayı düşünüyorum. 8 mm lik camların bana maliyeti 45 tl olacak. Camcıya yaptırsam 25 tl işçilik istiyor. Camları birleştirmek çok mu zor? Yani 25 tl için uğraşmaya değer mi . Forumu takip ettiğim kadarıyla akvaryum yapımında ustalar burada.
    Ayrıca bu ölçüler yerinde mi. Değişiklik öneriniz varsa söylerseniz sevinirim. Camcıya sump için delik açabilir mi diye sordum o da cama delik açmanın sağlıklı olmadığı daha sonra camın çatlayabileceğini söyledi. Bu durumda OVER FLOW BOX mı önerirsiniz? Daha çok sorum var fakat aciliyeti olanlar bunlar şimdilik :) Bugün yarın çalışmalara başlamam gerekli.

Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Portala hoşgeldiniz...

100x40x50 ölçülerinde bir akvaryumu yapıştırmak için 25 lira işcilik normal bir rakam. Bu rakama değip değmeyeceği biraz maddiyatla alakalı. Ödeme de sorun yoksa değmeyebilir. Fakat kendim daha sağlam ve güvenilir yapabilirim diye düşünüyorsanız yapabilirsiniz.

Camların yapışma şekli aşağıdaki çizimdeki gibi olacak. Taban camının üzerine yan camlar oturacak. Kendiniz yapacaksanız ölçüyü net kestirin.

Cam delinirse çatlama yapar ifadesi camcınız tarafından sizi caydırmak ve kendi başına iş açmamak için kullanılmış olabilir. Düzgün delinirse hiçbir sorun çıkmaz. Over Flow yapmanız mümkün ancak unutmamak gerekir ki daha yapım aşamasındaki bir akvaryuma delik açtırmayıp Over Flow ile sump sistemi yapmak hata olur.

Ölçüye gelince benim fikrim 100x50x50 olması yönünde. :ay:

Kolay gelsin...

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bende fikrimi söyleyeyim, eğer eliniz bu işlere yatkın ise kendiniz yapmanız daha güzel olur. Ben hiç akvaryum yapmadığım halde forum dan da yardım alarak 120*60*40 sump kendim yaptım. Ama önemle belirmek isterim 25 TL çok bi para değil, eliniz yatkın ise yapın derim. Yapım aşamasında cam delik açılması daha iyi olur.
    Bende Temel Abiye katılıyorum 100*50*50 güzel bir ölçü ....
    Tekrar kararınız hayırlı olsun.....

4. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    Alakanız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Temel Bey ve Özkan Bey.

Portaldaki bilgilere bakıldığında deliği 2 adet olmak üzere 5 cm çapında açtırmamız gerekli sanırım. Bakalım camcı tamam diyecek mi :) Atman AT-303 Power Kafa Motoru 600 Lt. almayı düşünüyorum. Aynı zamanda bir de akvaryum altı profil sehpa gerekecek :( Sehpa yaptıranlar bir fiyat verebilir mi ? Aslında mali anlamda biraz sıkıntım var fakat 2 sp den biri küçük ve anlaşamıyorlar daracık akvaryumda, o yüzden acele ediyorum. 25 tl lık işçiliği bu yüzden düşünüyorum. Sizlerde yardım ederseniz yapımını da öğrenmiş olurum.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum ölçülerinize tek 50.lik delik yeterli. İki adet deldirmeniz gerekmiyor. Ancak sumptan akvaryuma su taşıyacak boruyuda delik delerek akvaryuma vermek isterseniz o zaman sumpa iniş deliğinin tersi bölgeden yarım parmak yani su tesisat borusu kalınlığında bir delik daha olabilir. Suyu dirsek ile girerim derseniz tek 50.lik delik yeterli.

Sehpa yapımı da aynen beceri işi. Yapan arkadaşlar ile birlikte destek olunur size. Siz önce bu konularda net kararınızı verin gerisi gelir inşallah.

6. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    İyi akşamlar. Bugün tekrar akvaryumcuya gittim 100x30x40 ölçülerinde bir akvaryum (derinliğinin 30 olması pek hoşuma gitmedi) ve ahşap dolabı 140 tl 5 taksit yapıyor. Sanırım onu alacağım. 35 tl delme ücreti istiyorlar. Sizce uygun mu? Aynı zamanda sump için kafa motoru öneriniz nedir?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ücret belki yüksek gibi biraz ama sonuçta riskli bir işlem diyebiliriz. Buna yorum yapmak zor. Sumptan akvaryuma su basacak motor 3000.lik sıcce olabilir.

8. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    Tekrar merhaba :)

Fikirler yine değişti. 100x30x40 ölçülerinde bir akvaryum alıyorum. 120 lt lik akvaryuma dış filitre önerinizi ve ayrıca sarı prensesin yanına önerebileceğiniz cins ve sayıları söylerseniz sevinirim. Teşekkürler...

9. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    Akvaryumula birlikte Regen 7500 hava motoru ve dolphin c700 dış filtreyi aldık. Dış filtreyi akvaryumcum çok övdü. Saatte 800 lt çevirebiliyor. Daha kutusunu açmadım siz ustaların fikrini almak isterim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun filtre. Dolphin köklü bir markadır zaten önemli olan işlevi oluyor genelde. Akvaryum uzunluk olarak güzel ama derinlik ve yükseklik düşük olmuş biraz. İnşallah ilerde daha farklı hacimlere geçersin.

11. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    Teşekkür ederim. Dış filtrenin kutusunda DOLPHİN içindeki cihazda DOPHİN yazıyor :) Kazıklandık mı acaba ?:bilmem:

Sayfayı Paylaş