1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum ısısı yüksek mi ? Buyrun İçeri..

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde wizi_emre tarafından 11 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Arkadaşlar akvaryumumun ısısı 30 31 derece arasında dolaşıyordu. Bende bu sıcaklığa dur diyebilmek için insanların kullandığı fan sistemlerini inceledim. Fakat hiç biri tam olarak tadmin etmedi. Aklıma bir fikir geldi ve fanı şelale filtreye takmaya karar verdim. Sonra filtreden hava kaçışı olmaması için bant yardımı ile hava çıkabilecek yerleri kapattım. Fanı çalıştırarak çıkan suyu kontrol ettim ve gayet güzel bir şekilde soğutuluyordu.

Sonuç olarak 45 dk demeden 31C lik akvaryum şu anda 27C. Ve bu ısıya tek fan ile ulaşabiliyorum.

Sıcaklık sorunu çeken kişilerin fazla masraf yapmadan bu yöntem ile sonuca ulaşabileceklerine inanıyorum. Diğer sistemler gibi suyun yüzeyinden soğutmaya çalışmaktan çok daha etkili.

YIKIKTEMO ve fth-94 bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bilgsayar fanları gerçekten çok fazla işe yarıyor bende 135 litrelik akvaryumumda kullanıyorum. Fakat çok fazla su buharlaştırıyor. 2 günde 1 parmak kadar su buharlaşıyor.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    45 dakikada 4 derecelik düşüş güzel bir rakam.Akvaryumunuz kaç litre?

4. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Olcay bey akvaryumum 128 Litre. İçindeki ku taş vs çıkarıldığında 110 105 arasıdır tahminen su hacmi.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir düşünce kutlarım. Şelale filtreye direk fanı yönlendirmek hareketli olan suda daha fazla işlev yapabilir. Denemekte fayda var. Tabi şelale filtre kullananlar için geçerli bu. Ben zaten fanı sump içindeki hareketli bölgeye çevirirm genelde.

Paylaşım için teşekkürler.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Temel abi başka bir forumda görümüştüm. Akvaryumdan sumpa su inerken şelale kısmına doğru su verildiğinde çok daha fazla soğutuyormuş. 600 litrelik bir akvaryumda tek fan ile 3-4 derece soğutuyormuş bu şekilde.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Haklısın Fatih, dediğim gibi fark suyun o noktada hareketli olmasından kaynaklanıyor.

8. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Akvaryum suyu şu an 26C' de sabit kaldı. Balıklarım kendine geldi diyebilirim. :em:

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Güzel bir tartışma konusu olabilir bu aslında... Acaba filtre sistemlerimizi soğutsak nasıl olur ??

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Filtre sistemi derken Volkan açmak gerekir biraz. Eğer suyun hareketli olmadığı veya içinden su geçen dış filtreye fan çevirmek ise sanmıyorum ama eğer filtre içine giden suyu soğutmak ise ayara girerek demek istediğin zaten diğer soğutucu çalışma prensibinden farkı olmaz.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mesela abi dış filtreleri ele alalım. Çevresini alüminyum folyo ile kaplayıp 2 yada 4 tane 120mm lik fanla sürekli hava üfletsek falan ?? Ne biliyim saçma mı olur :) Yani demek istediğim dış filtrenin kasasını mümkün olduğunca soğuttuğumuz takdirde devir daim eden suyunda ısısında bir değişikliğe sebep olmaz mıyız acaba ? Bilgisayar işlemcilerini soğutan gayet kaliteli ve güçlü fanlar var mesela.. 5 - 10 TL'ye alınamayacak fanlar bunlar mesela.. Bunlar işlemcinin üzerine yapıştırılıyor yada yeni nesil işlemcilerin bir şekilde üzerine oturtuluyor.. Ve muazzam bir soğutma kabiliyetine sahip.. Alüminyum malzemesini ve bu kastettiğim fanı verimli bir şekilde sadece dış filtreyi soğutacak şekilde kullanamaz mıyız ?

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Dış filitrenin kasasını,içinden geçecek suyu soğutacak kadar soğutmak için deepfreeze gibi bişe lazım Volkan hocam.:)

Sayfayı Paylaş