1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Şerit Led aydınlatma Nasıl Yapılır

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde suret tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Akvaryuma şerit Led aydınlatma nasıl yapılır ve akvaryum aydınlatmasına olumsuz etkileri neler olabilir? Şerit led pratik bir sistem sonuçta. Armatüre şerit led dizilmesi kolay olacağından yapımı hakkında bilgileri almak istedim. Bir yerde gördüm çok hoşuma gitti, belki akvaryuma adapte edebilirim ve hatta yenisini belki de elbirliğiyle yapabiliriz diye düşündüm. Fakat durum nedir bilemedim.. Üreticisinden bir metrelik bir şerit led aldım, bu yakınlarda başlarım bu projeye. Muhtemelen şerit led armatür konusunda Murat abiye işim düşecek. Proje bu şimdilik.

- Şerit led watt gücü tuzlu su akvaryumları için ne olmalı? Ve bir tek led kaç watt verir? Üretici firma adına konuştuğum kişi bu bilgileri veremedi öğrendiğim kadarıyla biraz da rahatsızdı, hastalığı dolayısıyla pek konuşmak da istemedi, keyifsizdi. O yüzden neden aldığın yere sormadın demeyin, sordum :)

- Şerit led'lerdeki led'lerin 1 tanesi kaç watt güç verir? 1 tanesi 1 watt veriyorsa 100 tanesi 100 watt demekmidir?
    - Bu led'lerin kelvin değerlerine göre seçilmesi işimi görür mü?

Şunu gördüm forumumuzda :
    2 adet 22.000 kelvin mavi
    1 adet 10.000 kelvin beyaz

Buna göre örneğin 200 tane led mavi 100 tane led beyaz bir düzenek hazırlasak toplamda 300 led, 300 watt mı elektrik harcıyacak? 12 v ile çalışıyorlar, 12 v.luk adaptör uygun amper'de seçilirse iş görür mü ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryum Şerit Led aydınlatma Nasıl Yapılır

Şerit Led daha evvel yazıştığımız gibi tuzlu suya pek uygun değil gibi. Fakat sadece mavi şerit led diziliminin denendiğini sanmıyorum. Mesela T5 floresanları beyaz kullanıp armatürden mavi desteğini şerit ledlerden almak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Mavi şerit led bencede olur. Şerit ledde 460 nm mavi varsa neden olmasın ???

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Serit ledlerde her bir led 0.05watt gelir yani 100 tane lambasi olan bir lserit 5 watt a tekamul eder.

Genelde mavinin tonlari var ama markaya gore degisir alirken uzerinde nm degeri yazani almakta fayda var.

Burak abi baska bir konuda ise yaramaz dedim ama mavi icin degil. Bir ara Özgün abi kullanmisti mavi sèrit.

Sent from my Huawei Ideos X5 using Tapatalk

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Peki o zaman, biraz daha kurcalayalım.
    460 nm aralığında olması gerekiyor ya da 20-22.000 Kelvin değerinde.
    100 adet mavi şerit led adet başına 0.05 watt'dan toplamda 5 watt güç harcar. Peki bu harcadığı 5 watt güç ışıma olarak kaç watt verir bize? yani ben basit bir heaspla kendi akvaryumumda 2x39 watt t5 kullanıyorum (mavi). Bu gücü elde etmek için 78 watt'a tekabül edecek sayıda led mi kullanmalıyım?

Uygun kelvin ya da nm aralığında bulunduğunu farz edersek eğer, bu basit hesaba göre beyaz T5 + bol miktarda şerit led iş görür gibi duruyor. Doğru mudur?

Bir de ben beyaz şerit led'lerin neden tam olarak uygun olmadığını hala kavrayabilmiş değilim, konuda gördüm de hala içimde bir kurt var kemirip duruyor. uygun mavi varsa uygun beyaz da vardır diyor. Yanlış anlaşılmasın, cahilliğime verip mazur görün.. Nasıl oluyor da olmuyor?

Eksik yazmışım, 100 tane led 0.05 watt aydınlık veriyorsa, 50 watt enerji almak için 1.000 tane mi led kullanmak gerekir ?

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Burak abi Şerit ledi tavsiye ederim acayip derecede güzel bir görüntü veriyor benim kullandığım sarı led sende bir sarı yanınada mavi yada beyaz al cok şahane oluyor :) Abi onlar belli bir adaptöre takılı daha az yakıyorlar.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Burak abi selam,

Led için kesin bir değer yok bence şeritte. hani bu çançinçon'ların en büyük elektronik sitelerine bakıyorsun, binbirtürlüsü var ve Türkiye'de bu çançinçon mallarından kaynıyor. 460nm 'nin sertifikasını istedim birinden geçenlerde, kem diyor, küm diyor gösteremiyor. Dolayısı ile ben olsam, deneme amaçlı kafaya taktığını var sayarak; bunun Türk Malı fabrikası var ise, gider direk oradan bilgi alırdım. Yani verebiliyorlar ise onlar kesin bilgi verirler. Yoksa Çançinçon'dan ithal olan şerit ledlerin hepsinin üstünde almak istediğin kadar kelvin değeri yazıyor.. Güvensiz oluyor. Hani tank yüksekliği belli olan bir akvaryumda denenip sonuç paylaşılabilir ama, öyle 40 - 50 cm yükseklikten pek fayda etmez gibime geliyor abi. Yine de sen bilirsin.

Merakla takip edeceğim konunun sonunu. saygılar:gif

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Şimdi gelelim soruna öncelikle evet 1000 adet kullanman lazım. Ayrıca yukarıda yazdığın ibareyi şöyle açıklayayım akvaryum için watt değil par değeri önemli ve ama sen bunu led üzerindeki lümen değerine bakarak karar verebilirsin Forumda aydınlatmlar ile ilgili bir konuda ışık kaynaklarının kaç lümen olduğunu yazan bir tablo vardı. Ona bakmanı ve alırken ona göre almanı tavsiye ederim ayrıca şerit led lerde en iyisi 5050smd dedikleri led sistemi Türkiye de imalatçı var hemde İstanbul da kendileriyle bir görüş bakalım ne önerecekler ama görüşürken teknik olarak sayısl değerlerden gir olaya nm ve lümen değerlerinden gir muhabbete.
    Bu adamlar finest led diye bir yabancı firmanın aynı zamanda distribütörü ve çok kaliteli ledleri var ben mantar ledini aldım finest in üzerinde bilgi olarak ne ararsan yazmışlar etikete.

Miraç kardeşim seninki tatlı su olur tabi sende tuzlu suda olmuyor.

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Öylemi ne bileyim abi ben :) Çok hoş bir görüntüsü var diye söyledim. :D

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bakkal hesabı yapalım. 1000 Tanesi 9-10 metre ediyor aşağı yukarı. Ama gene de yetmeyebilir. 1 cm 2 sıra, 20 cm 40 sıra led. 30+40+30 sıra desek 100 sıra led eder. Her biri 1 metreden 100 metre led. Metresi 2.5 dolardan 250$ sırf ledler tuttu. 1000 led ise par değeri olarak yetecek mi acaba? Son derece ince ve yenilikçi bir tasarım olur. 1000 led'i toptan alınca 225 $ dedik. Armatür ve power supply ekledik 50$+50$ daha. Ortalama 500 Lira civarı masrafla bu proje yapılır fakat işe yarar mı? O asıl önemli olan. Beyaz ledlerin neden işe yaramadığını kavrayabilsem belki de tamamen bundan vazgeçip t5+şerit led deneyebilirim.

Bi bakalım.. Şu firmayla bir de çevredeki bir kaç firmayla iletişime geçeyim ben bu hafta..

11. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Burak bu şerit ledin çok fazla işe yarayacağını sanmıyorum. Özellikler derik akvaryumlarda gücü yetersiz gelir gibi.
    Bunun yerine power led kullanman daha mantıklı olmaz mı?

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet power led çok daha iyi olur. Nitekim yapılan örnekleri gördükçe hakikaten başarılı olduğunu, estetik durduğunu ve iş gördüğünü Temel bey'in de onayıyla anlamış bulunuyoruz. Hele ki şu son yapılan armatür bir efsane olmuş :)

Ben bir yerde bir led gördüm, aklımda onu adapte etmek var. Satıcı firmaya anlattım ama sanırım adam hasta olduğu için yanlış anlamış bana led'leri gönderdi :) Araştırmalarımın belki de bir sonuca varamayacağını başından hiç başlama dediğinizi duyuyorum. Bu nedenle alternatif başka yollar bulabilir ve belki de işe yarar bir şeyler yapabilirim. Fikir değişikliği olabilir, ürünlere bağlı.

Power led yerine bunun kullanılabilir olmasını istememdeki tek etken aşırı ince olması. Kağıt gibi, cep telefonu ekranı kadar hepi topu.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Burak abi, hani yeni dönmüşken aramıza bu kadar masraf sonrasında yine hüsran olursa üzülürüm düşünceleriniz tekrar değişirse.

Hani ya tutarsa hesabı ile göle maya çalmak tamam da, maya pahalı olunca biraz düşündürüyor beni açıkçası. Hiç girmeyin bu işe desem? Yada girecekseniz de, yüksekliği 50 olan ama genişliği ve derinliği sallıyorum 20 cm olan bir tank yaptırsanız, o tank üstünde maliyetleri çok daha düşürerek deneseniz? Hani genişlik ve derinlik 20 olmazda 30 oluversin. 30x50x30 bi tank olsa, 45 litre tank yapar. 45 litreye uygun olacak şekilde aydınlatma masrafı etseniz de deneseniz. Hani bana kalsa hiç denemeyin bile, ama deneyecek olursanızda en azından dediğim gibi yapsanız?

Ben tatlı su (bitkili) bir tank kurmuştum ve uzuun bir süre şerit led ile bu tankı idame ettirdim.

Bitkilerle ilgili değişikliği --> http://www.akvaryumportali.com/bitk...kurulumu-kurulum-asamasi-eklendi-8951-28.html adresinden okuyabilirsiniz.

Yosunlanma vs. sıkıntılar olmuştu. Ama yazdıklarımı kardeşiniz olarak görün beni ve tekrar deneyin. Yani anlayamadığım şu, hobiye katkı tamamda, neden bu kadar maaliyetli bir projeye girişiyorsunuz? Buna anlam veremedim.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak abi 220$ a süper power led yapılır hayu boş ver sen şeridi meridi.

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Burak o kadar abartmadan 3-5 metre ile deneyebilirsin. T5 in birini iptal eder bakarsın. Yoksa 100 m falan deneme yanılma için çok maliyetli.

16. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Şerit ledleri alırken 1metrede 60 led olan ve exproof üzeri silikon kaplı smd 5050 led seçerseniz daha iyi olur. Ve hatta Tek beyaz yerine bunların RGB olanları var uzaktan kumandalı falan geçenlerde sahibinden de gözüme ilişmişti 5mt metrede 60 led RGB şerit kumandası adaptörü herşeyi ile takılmaya hazır 110tl idi.

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Burak senin bahsettiğin şerit led olmaz. Metrede 60 adet şerit led olan çin malları 5 metresi 300 lede ve toplamı 5 watta tekamül ediyor.

Kullanılacaksa 3 çipli Smd led kullanılabilir, metresinde 30 adet led bulunuyor, ama beyazlarında 10.000 kelvini mevcut değil. 6.500 kelvin olanı var ve bitki akvaryumlarında sonuç vermişti. Bunun metresi yanlış hatırlamıyorsam 14-15 $ civarıydı...

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Burak birde led projektörler var birde onları araştır istersen .:heyo:

19. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Yanlış anlaşılmasın, diyeceklerim bazı şeyleri peşinen yargılamak, olmaz demek gibi görünmesin ama ....şerit led olmaz!... çarpsan çıkarsanda olmuyor, bölsen toplasanda. Şerit ledler aydınlatma değil dekorasyon amaçlı ürünler. Denenmesinin bile gereksiz olduğunu düşünüyorum. Yani nezaketen veya burda yaratıcılığı teşvık olsun dahi olsa "bir dene yap görelim diyemeyeceğim bir çalışma"

sadece bir adet ışığı lenslenmiş 3wattlik power led 10 metre şeride denktir arkadaşalar lütfen boşuna uğraşmayın.

Bu satırları yazdıktan sonra aklıma geldi: Eğer amacınız ciklet akvaryumunda dekorasyon amaçlı değilse, veya deniz akvaryumlarında ay ışığı efektiyse şerit led kullanılabilir.

20. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Aslında yerli üretici yok değil, Bursa merkezli bir Türk firması Tübitak destekli Ar-ge si kendine ait power ledler üretiyor. Ama biz tabiki cree, edison derken adamların gene hakkı verilmiyor sanırım linki incelemenizi tavsiye ederim Secol High Power LED Manufacturer - Yerli Power LED üreticisi

Sayfayı Paylaş