1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum 32-34 derece arası

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde rappier tarafından 15 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Son bir haftadır sıcaklığı 32 derecenin altına indirmek mümkün olmadı. Her gün 1 yada 2 balığı ölü buluyorum zaten tankta nerdeyse hiç lepistes kalmadı. Minare salyangozlar bile akvaryum camının üstlerine doğru çıkıyorlar sürekli. Kirazlar ile sae'ler sıcaklıktan etkilenmiş gibi gözükmüyorlar ve ben sebebini anlayabilmiş değilim.

Son olarak sıcaklık bitki gelişimine olumsuz etki yaratırmı? Alg problemimde arttı gibi. Özellikle ışığa yakın yerlerde ciddi bir yeşillenme var.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mecit Hoca'm sorma gitsin aynı sıkıntı benim tuzlu su akvaryumunda da var. Bu sene ilginç sıcaklar yaşıyoruz. Bu sıcakların bence akvaryumda biyoloji dahil cemil cümleye olumsuz etkisi var. Ben de ısıyı düşüremiyorum. Soğutucu yapımına başlamıştım yarın hız vereceğim buna yoksa canlılar daha fazla dayanamaz. Zaten mucizevi şekilde dayandılar dersem inan yalan söylememiş olurum.

3. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Arkadaşlar bence budan sonra her yaz sıcaklıklar giderek artacak (felaket habercisi gibiyim).Artmasada daha serin olacağını düşünmüyorum, biz insanlar dünyanın üstünde parazit gibi yaşadığı sürece.Benim iki tank var sürekli 30-31 derceydi.Allahtan balık ölümleri gerçekleşmedi ama bazı bitkilerde çok az alg lekeleri gördüm.Ne yapim diye düşünürken geçen hafta kendim için odaya klima taktım. Ertesi gün bir baktım ki iki tankta ki sıcaklık 27 derece civarı.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mecit abi fan kullanman gerekli. Çok rahat edeceğine eminim...

5. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Bence herkesin uzun süre dayanacak tankına göre bir duy fan yapması lazım

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fan fayda edecek gibi değil malesef, en azından ben de. Hiçbir artısı olmadı gibi belki indiriyor ama bizim salon inanılmaz bu sene. Klima taktırmak aklımda yok değil ama akvaryumda salonda ve salonun kapısı yok ve yine nutfağa doğru gömme akvaryumdan kalan pencere açılıyor. Büyük ve güçlü bir klima lazım.

Bugün Murat ile bu konuyu konuştuk biraz günde 5 saat çalışan klima ayda 25 lira yakıyormuş. Bizim evde klima olsa 7/24 çalışır sanırım o zaman da yandık demektir ama sanırım klima artık şart.

7. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Mutfakla, salonu ayırabilen bir kapı yokmu evin geri kalanından Temel hocam?

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Fan işe yarasa hemen takayım ama oda sıcaklığı zaten 34 derecenin üzerinde. Bu halde iken fan neyi soğutsun. Klima deseniz benim akvaryum hobi odamda ve salonda bile yokken bu odaya klima taktıramam. Ayrıca hobi odamda bilgisayarım 7/24 çalışıyor. Bu sıcakların üzerinde birde bilgisayarın yaydığı ısıda az buz değil.

Hal böyle olunca ben çare bulamadım. Buz koysam diyorum ama oda en fazla 10-15 dk dayanır. Fan kesinlikle işe yaramaz. Zaten yarasada kapakta fan koyabilecek bir boşluk yok. Akvaryumun üstünü açsam diyorum ama o zamanda odada nemden durulmaz.
    Son çare olarak hava motorunu 7/24 çalıştırmakta buldum. Hava motoru biraz fayda sağlıyor gibi geliyor bana. Çünkü sıcaklık 32 derecede sabit kaldı gibi.

Umarım kısa bir sürede sıcaklık mevsim normallerine gerilerde canlı kayıpları durur. Kendi adıma ölü balık görünce üzülüyorum ama elimden gelen birşeyde yok.

Not: Bugün gececilik çıkışı biraz yatayım kalkınca %50 su değişimi yapacağım. Herhalde bu olay akvaryumdaki canlıları biraz rahatlatır.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında var da kaldırdık ardiyeye. Hadi kapıyı takarız ama mutfağa açılan pencereyi de bir şekilde yapacağız artık. Aslında ben evin tüm bölgelerine dağılacak bir klima gücü daha iyi olur diye düşünüyorum, maliyetli tabi ama zaten bu sıcaklarda yatılmıyor bence yattığımız oda da serinlemeli. Akvaryum salonda zaten ısısı illaki düşer tehlikeli bölgenin altına.

10. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Mecit bey, benim akvaryumlarda odamda duruyor aynı zamanda, bilgisayarımda odamda vede odamda ayrıca televizyonum dinlenme koltuğum var.Anlayacağınız odamda yaşıyorum ben :D sıcaklar öle bir dereceye geldiki artık kesinlikle sabah 6-7'den evvel uyuyamaz hale geldim.Ertesi gün işim varsa zaten uyumuyordum.Uykum olsada gözlerim kapansada uyuyamıyordum, artık fiyatı ne olursa olsun almak durumunda kaldım.12000 btu fazla fazla yetiyor.Bu arada söylim eylül'e kadar bosh'da finansbank karta kapanya var.2011'de ödemeye başlıyorsunuz 8 taksit yapıyorlar.

Temel bey, benim klimayı takmaya geldiklerinde klimacılara sordum salon için kaçlık taktırmam gerekir diye.Salon takribi 45-50 metrekare.Adam dedi bütün kapıları kapatırsanız 18000 yeter gayet soğutur ama derseniz kapıyı açim mutfak, hol ve koridor da rahatlasın o zaman 24000'lik takıcaksınız.Size de o yüzden sordum eğer öle bir imkanınız varsa ve salon 40-50 metrekare arası ise 24000'lik le saln artı mutfağı soğutabilirsiniz kanatimce.Benim odaya taktığım 12000'lik kapıyı açarsam karşı odayı ve koridoru rahatlatıyor tabi bu arada odamda gayet soğuk oluyor.Başka artılarıda var tabi, ortamda ki nemi aldığından nefes aldığınızı fark ediyorsunuz.Ayrıca baya bir stresiniz gidiyor.Dinlenmiş oluyorsunuz ertesi gün kalktığınızda.

Not: Ne pazarladım. Sanki klima satıcısı benim :D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Evet Ömer bey söyleyin artık ne kadar prim aldığınızı :))))) Mecit abi benim evde ki akvaryum 35 derece.. Ben tarihimde ilk kez akvaryumda bu sıcaklığı gördüm.. Hava motoru falan filan hikaye hiç ona bakma.. Valla arkadaşlar bizim o ufak fanlarında pek işe yaradığı söylenemez.. Kardeşim koca vantilatörü akvaryuma dayadığı halde eh işte.. Kötü örnek olmiyim ama buzlukta hali hazırda bekleyen buzlardan 2 paket attım o birazh rahatlattı tankı ama gözlemlemeden atmayın.. Sayın forum ps yapıcıları artık birde şu soğutma işlemlerine el atsalar hiç fena olmayacak. :) DIY'cılar kime diyorummmm :)))

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Aslında akvaryumlarda ki ısıtıcıların mantığında çalışan bir soğutucu yapılabilir gibime geliyor.

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla dıy olarak yapılmış örnekler mevcut.. Ben sanki sinbo markasının o işe yarayacak ufak bir buzdolabını görmüştüm.. Temel abinin paylaştığı örneğe uydurulabilir tarzda.. Ne demek istediğimi dıy bölümüne baktığınızda bulabilirsiniz Ömer bey.. Temel abi yada Murat abiden bu konuda sağlam bir haber bekliyorum.. :)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence linkteki proje bu sıcakları atlatmak için çok çok iyi. Ozan'ı aradım bulamadım yoksa geri alacaktım açıkcası veya ödünç isteyecektim. En azından 4-5 derece garantisi var ve tuzlu su gibi ısının daha riskli olduğu akvaryumlarda bence iyi bir ısı farkı.

Bugün artık müdahale etmek durumunda kaldım ve acil olarak bulabildiğim fanlardan birkaç adet ekledim. Yarın 3 tane daha gelecek bugün pazar olunca bu kadar oldu.

Ben aslında bir adet araç buzdolabı edindim soğutucu bir tane daha yapmak için ama malesef çalıştıramadım eldeki adaptörler ile sanırım yüksek amper istiyor. Yapacağım onu da.

Yine bir haber olarak; Murat zaten kafaya takmış durumda sebil parçalıyoruz bir adet. Bunun yanında çok orjinal bir alet bulduk ve tamamen yer kaplamayn ve sumpa şık adapte olan bir soğutucu bulmuş, fiyatıda çok uygun. Bakalım sanırım önümüzdeki günler soğutucu üretim günleri olacak.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence linkteki proje bu sıcakları atlatmak için çok çok iyi. Ozan'ı aradım bulamadım yoksa geri alacaktım açıkcası veya ödünç isteyecektim. En azından 4-5 derece garantisi var ve tuzlu su gibi ısının daha riskli olduğu akvaryumlarda bence iyi bir ısı farkı.

http://www.akvaryumportali.com/threads/3649-tuzlu-su-akvaryumlari-icin-sogutucu-yapimi

Bugün artık müdahale etmek durumunda kaldım ve acil olarak bulabildiğim fanlardan birkaç adet ekledim. Yarın 3 tane daha gelecek bugün pazar olunca bu kadar oldu.

Ben aslında bir adet araç buzdolabı edindim soğutucu bir tane daha yapmak için ama malesef çalıştıramadım eldeki adaptörler ile sanırım yüksek amper istiyor. Yapacağım onu da.

Yine bir haber olarak; Murat zaten kafaya takmış durumda sebil parçalıyoruz bir adet. Bunun yanında çok orjinal bir alet bulmuş ve tamamen yer kaplamayan ve sumpa şık adapte olan bir soğutucu, fiyatıda çok uygun. Bakalım sanırım önümüzdeki günler soğutucu üretim günleri olacak.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abi sebil çok fazla soğutmaz mı ?? Teknik olarak termostatı ayarlanabiliyor mu bilmiyorum ama o haliyle sağlam soğutuyor yani.. Siz daha iyi bilirsiniz tabii..

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sebil sebilikten çıkacak ve ne istersen onu yapacak Volkan. Kısaca 26 ise 26... 27,5 ise 27,5.

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    4 gözle bekliyorum valla o haberleri.. Bu hafta akvaryum olayını halledicem inşallah kapakla ilgili bana yardımı olur vakti olursa yoksa halim duman :) Soğutucu olayınıda bölmemem lazım :)

19. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Evim ısı yalıtımlı olmasına ragmen bu sene aşırı sıcaklar var.Geçen sene tanklarımın hiçbiri 29 dereceyi geçmedi.En büyük tankım günde 3 flo 8 saat açık kalıyordu.
    Bu sene halt varmış gibi tankı evin en sıcak odasına yerleştirdim.Tankın ısısı 34 dereceyi buluyor.Canlı kaybım olmadı ama bitkiler perişan haldeler.Nedense üzerleri komple alg ile kaplandı.
    Bugun 2 saat kapağını açıp vantilörü çalıştırdım.30 dereceye düşürdüm.
    Cumartesi günü bitene kadar comdan usb ile çalışan vantilör aldım.Tank zaten pc'nin karşısında,vantilatarün kablosonu uzatabilirsem akvaryumun kapağına bağlamyı düşünüyorum.
    Aldığım ürün
    http://www.bitenekadar.com/index.cfm?fuseaction=pazar.urunum&id=5124&u=Mini USB Sessiz Vantilatör (4 Renk)

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özgür bugün bunlardan gördük ve inan başka vantilatör bulamadık kapılmış ne var ne yok. Bu senin vantilatörün gücünü açıkcası beğenmedim ve tanesine 20 lira istedi bilgisayarcı. Sanırım bilgisayarları soğutmada kullanılıyor bunlar. Pahalı geldi çünkü bir tane zaten yetmez 4 adet alsan çok tutar. Yarın pc içindeki 12 volt fanlardan alacağım. Daha güçlü ve zaten 12 volt. Bir de tanesi 7 lira.

Sayfayı Paylaş