1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Akıntı Motoru

Başlığı 'Akıntı ve Dalga Motorları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum akıntı motoru tecrübe etmiş olduğum akıntı motoru çeşitlerinden biri. Newave dalga motoru satışı 2000, 3000 litre gibi yükselen debiler şeklinde piyasada satılıyor. Deniz akvaryumu akıntısı yaratmak adına newave dalga motoru düz akıntı motoru arayanlar için iyi tercihlerden biri. Satış yapılan yer birçok ekipmanda olduğu gibi dağınık yapıya sahip. akvaryum akıntı motoru Aquarium systems tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Akvaryum dalga motoru konusunda piyasaya hakim olan şirketler olmuştur uzun zaman, aslında halen hakim olan markalardır (Tunze ve Hydor vb). Ancak yine buna direnmeye çalışan bazı markalarda piyasada bulunur. Bunların başında Seio dalga motoru ve Newave dalga motoru gelir. Seio aslında biraz daha yüksek enerji tüketimine sahip olmasıyla az da olsa Newave akvaryum akıntı motoru gerisinde kalmaya başladı diyebiliriz. Seio dalga motoru ekipmanını da kullanmış biri olarak yabana atılmaması taraftarıyım.

  Akvaryum Akıntı Motoru Fiyat ve Performansı Eşit Değere Sahip mi?

  Newave Dalga motoru.jpg

  Görünüm olarak şık olan akvaryum akıntı motoru fiyatları bakımından da uygun sayılır ama çok da ucuz bir motor olduğu söylenemez. Elbette kibarlık hobiciler için yeterli değil ama Newave dalga motoru tasarruflu sarfiyatı ve çok güzel yapışan vantuz sistemiyle bence birçok akvaryumda güvenle kullanılabilir. Benim kullandığım süre içinde tek şikayetim, ön koruma kabının önünde bulunan contanın yerinde çıkması oldu. Bu conta kendiliğinden çıkıp kaybolduğunda ses yapmaya başlamıştı ama modifiye ile yola devam etmiştim. Halen emektar Newave dalga motoru ekipmanımı tuz karıştırıcı olarak da kullanıyorum. Newave, Maxi Jet gibi yine beğenilen bir ürüne imza atmış üretici firmaya ait. Deniz akvaryumlarında kullanılacak dalga motoru açısından önemli unsur suyu ısıtmayan marka olmasıdır. Newave dalga motoru bu yönden çok iyi, yani suyu ısıtmıyor. Diğer bir önemli nokta ise, yaratılan akıntının dağınık mı toplu mu verildiği. Kısaca, geniş açı akıntı en ideal olandır ve Newave dalga motoru bu konuda da çok iyi. İlave olarak, eğer elektrik tasarrufuna önem veriyorsanız watt başına modele göre oynasa da watt başı saatte 873 litre su basabildiğini hatırlatmakta fayda var. Vortech dalga motoru MP10 gibi nano akvaryumlarda değişken su hareketi sağlayamasa da, nano akvaryumlara uygun düz akıntı dalga motorudur. Newave kullanmak istiyorsanız akvaryumunuzun boyutları model seçiminde önemli. Akvaryum hacminiz örnek olarak 30-40 litre ise, akvaryum akıntı motoru olarak Newave 1000 modeli, mesela 600 litre civarında ise 6500 l/136 modelini tercih edebilirsiniz. Bazı ortalama değerlerde kalan akvaryumlara ise uygun debideki karşılıklı 2 adet Newave akıntı motoru kullanımı da ideal akıntı yaratır. Model fiyat aralığını Tunze Dalga Motoru ile kıyaslayabilirsiniz.

  Akvaryum Akıntı Motoru Fiyatları Ne Durumda ve Fiyat Dağılımı

  Newave dalga motoru bazı modellerinden örnek fiyatlar aşağıda verilmiştir. Newave motor fiyatları aslında ne çok düşük ve ne de çok yüksek denilebilecek bir noktada diyebiliriz. Bu rakamları hak etmesi açısından kalitesine göz atacak olursak, gövde yapısı dayanıklı görünüyor, vantuz yapısı oldukça güçlü ve yapışmak için çok temiz bir yüzeye ihtiyaç duymuyor. Yön değiştirme kabiliyeti nispeten başarılı, sağa, sola, yukarı ve aşağı su akışını yönlendirme konusunda kolaylık sağlayacak yapıda. Akvaryum akıntı motoru fiyatları açısından bakacak olursak, dengeli bir modeller arası yükseliş olduğunu söyleyebiliriz. Farklı bir marka olan Hydor Koralia 4 Dalga Motoru serisi başka bir kıyaslama yapacağınız deniz akvaryumu dalga motoru modellerinden biri.

  NeWave 2000 Dalga Motoru 145.00 TL civarında.

  NeWave 3000 Dalga Motoru 175.00 TL civarında.

  NeWave 4000 Dalga Motoru 195.00 TL civarında.

  Akvaryum Akıntı Motoru Alırsam Hangi Modeli Almalıyım

  Newave dalga motoru yazımızdan anlaşılacağı üzere deniz akvaryumu dalga motoru ihtiyacınıza cevap verebilecek bir marka. Elbetteki çok daha iyi olması için keşke şu da olsaydı diyebileceğimiz noktalar var. Bunların başında mıknatıs sistemi geliyor. Artık birçok kaliteli marka vantuz sistemini bırakıyor ve mıknatız kullanmaya başladı. Mutlaka maliyeti artıran bir ek ilave olabilir ama kullanımı çok daha kolay olurdu. Diğer bir benim gördüğüm eksik ise, güvenlik kamerası görüntüsü ile boynunu uzatması, bu tasarımı biraz daha bodur görünümde yapmak akvaryumda daha az dikkat çekmesine neden olabilir. Akvaryum akıntı motoru keeping yazısından da bilgi alabilirsiniz. Deniz akvaryumu bünyesinde barındırılan mercan ve diğer canlılar açısından önemli olan akıntı için dalga motoru seçiminde size yardımcı olmasını dilerim.
   
  Düzenleme: 8 Haziran 2015
  Erdem., -doctore-, cirol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş