1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum/ Akvarist ve Rekabet

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum/ Akvarist ve Rekabet

  Birçok makele akvaryum üzerine çeşitli platformlarda yayınlanmaktadır. Bu makalelerde hep başarılı ve sağlıklı akvaryum kurmanın ve elbette bu akvaryumlarda misafir edilen canlıların üretilmesinin başarı yolları anlatılmıştır. Genel anlamda şeffaf olarak bakıldığında içeriklerin eski, tedavi ve üretim tekniklerinin artık geride kalmış yöntemler olduğunu görürüz. Elbette ana temel kurallar bellidir ancak akvaristlerin tecrübelerini paylaştıkları bir ortamda yeni deneme ve projelerin üretilmemesi mümkün müdür ? İllaki farklı bir metod ile üretim yapan, tedavi yapan, balık besleyenler olacak ve bu sayede hobi heyecanı canlı tutulacak ve yeni faydalı yöntemler ortaya çıkarılacaktır. Ancak akvaryum hobisi sadece büyük veya küçük bir akvaryum satın alarak içine suyla birlikte balık, bitki, taş koymak mıdır ? Hobinin rekabet yanı neden olmasın ve rekabet ile ortaya yenilikler, çeşitlilikler neden çıkmasın ? Akvaryum forumları sadece akvaryumla ilgili sıkıntınız olduğunda, akvaryum kurarken, tür değişirken ve sıradan işlemlerde konu açacağınız veya konulara dahil olacağınız bir yer olarak kalmalı mıdır ? Günlük hayat mücadelesi akvaryumlara zamanı, ilgiyi, maddiyat ayrımını engellemektedir çoğu zaman. Ancak akvaryumların bu sıkıntılardan uzaklaşma ve günlük streslerden uzaklaşma aracı olduğunu da inkar edemeyiz. Akvaryum rekabeti bence olmalıdır. Rekabet akvaryum üzerine çeşitlililiği ve farklı denemeleri hobiye sokacaktır. Düz kalıp bilgiler veya tamamen maddiyata bağlı akvaryum kurulumlarının insanları geri çektiğini hep birlikte görmekteyiz. Alt tarafı içi su dolu bir cam kareden ibaret olmayan ve aslında malesef pahalı olan bir hobi içindeyiz. Akvaristlerin çok farklı farklı bölgelerde olduğu, farklı maddi güce sahip oldukları, ekipmana ve canlıya farklı zorluklarla ulaştıkları ortadır. Düz mantıkla baktığımızda en sağlıklı, en güzel, en değerli akvaryuma sahip olacak akvaristler ancak imkanı olanlardır diye düşünmek gerekir. Oysa bu kesinlikle rekabetten uzak bir hobide ancak düşünülebilir.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Hobi platformlarına açık yüreklilikle ve gerçekten şeffaf olarak baktığımızda farkı deneyen ve bunda başarılı olduğunu iddaa eden herkes yerden yere vurulmuştur. Emek ve zaman harcayan başarıyı bu şekilde yakalayan akvaristler karşısında hep başarıyı hazmedemeyen diğer akvaristleri bulmuştur. Bunun sebebi bile aslında rekabete dayanır çünkü, maddiyat harcayarak elde ettiği başarıyı maddiyatı en az düzeyde harcayarak elde eden bir akvaristin mesajları kişileri rahatsız eder. Tecrübeyle sabittir ki bu konu maddiyat harcamasının üst düzeyde olması gereken akvaryumlarda çok daha fazla yaşanmaktadır. Yıllarca en yakınındaki doğal suyla başarısını her şekilde görsel sergileyen hobicilere dahi sorgusuz itiraz edilmektedir. Elbette eksikleri ve yanlışları yazılacak ancak geliştirmeye yönelik olmayan önünü tıkayıcı mesajlar olması üzücüdür. Başarı var mı yok mu üzerine yazışılarak gerçeği ortaya çıkarmak ve daha da geliştirip faydalanmaya çalışılmamıştır malesef. Bugün ülkemizde kurulan en büyük Bayrampaşa tuzlu su akvaryumları ilerleyen süreçte kendi doğal Marmara suyumuzla yabancılar tarafından kurulmuştur. Bunu izah edecek mantık ortada malesef yoktur. Bu kısım bir örnekti belki ama bu örneği canlı yaşamış ve karşılaşmış yegane kişi olarak açık yüreklilikle yazabilirim ki kimsenin hobi anlamında suratına bakmadığı Marmara suyunu ben platformlara 7 sene evvelinden anlatmaya çalışmış ve bunu başaramamış kişi olarak haklı çıkmanın gururunu yaşarken yabancıların kurduğu dev akvaryumlar içinse son derece üzgünüm. Rekabet olmalı diye düşünüyorum akvaryum hobisinde, bir akvaristin üretemediğini bir akvarist ürettiğinde yerine göre hırs haddince yapılmalıdır. Farklı bir açıdan bakarsak yine son derece pahalı şekilde kurulan akvaryumla elde edilen başarı eğer çok daha ucuza mal edilebilecekse bunun sonrasında bir araya gelinen akvaryum forumlarında bu başarıyı yerden yere vurmak yerine anlamaya çalışarak varsa başarı baş tacı etmek gerekir. Daha fazla maddiyat vb farklı uygulamalarla başarıyı yakalan akvarist bir üst başarıyı rekabet gereği zorlamak zorundadır. Platformlarda yarışmalar düzenleniyor bu yarışamalar bir rekabet alanıdır. Hediyesi olsun olmasın, beceriniz olsun olmasın, azminiz olsun olmasın size ait olanla basit şekilde bile olsa katılmanızı öneririm. Bugün basit olanın yarın yine basit olacağı düşünülemez. Burası bir sosyal toplanma alanıdır ve bu alanda sevgi, saygı ve yürüttüğümüz hobi adına yardımlaşma vardır. Ancak hobinin bir rekabet yanıda artık olmalıdır. Buna destek vermek çok zor olmasa gerek. Bu paltformlar klavye delikanlılarını çok gördü, bu platformlar skala görmemiş kimyagerleri de çok gördü bu yüzden herkes kalvyede birşeyler yazıyor. Biraz da tatlı rekabet için bu yarışmalara amacı hobi olanlar katılsın. Emin olun az önce sıralanan akvarist tiplerinden çok kabiliyeti ne olursa olsun gerçek hobicilere ihtiyaç var.

  [​IMG]

  Rekabet hayatın her alanında aslında bulunur, iş rekabeti, mevki rekabeti, sevgi rekabeti, statü rekabeti, yaşam rekabeti vb. Rekabet hakkıyla yapıldığında kişileri daha başarılı olmaya iten bir olgudur. Bu noktada önemli olan yegane kural bellidir. Çıkacağınız noktaya arkadaşınızın sırtına basarak değil mücadelenizle çıkmanızdır.

  Sevgiler...
   

Sayfayı Paylaş