1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum alıyorum çok yardıma ihtiyacım var

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde ali-34 tarafından 16 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. ali-34

ali-34

İsim:
    Ali
    Evet değerli kardeşler akvaryumu alacağım yaklaşık 10 gün içinde maddi olarak hazırlıyorum kendimi.

Bir kaç sorum var kafamda netleyemediğim yardımcı olursanız inanılmaz rahatlayacağım.

Soru 1: Akvaryum için uzunluğu 150 cm düşünüyorum çünkü salonda koyacağım duvar ve kiriş arası güzel bir yer var orası 155 cm geliyor. İnternetten bulduğum bir akvaryum üreticisinin verdiği en büyük ölçü 150-50-65 olarak gözüküyor. Ama istediğim ölçüyü de verebiliyorum boy 150 cm kalmak koşuluyla en ve yükseklik için boyut öneriniz var mıdır yoksa bu ölçüler iyi midir ??
    Ölçünün fiyatı yaklaşık 390 tl bulduğum en iyi fiyat bu normalde 600'den aşağıya bulamadım bu direk üreticinin kendisi. Yine pazarlık yapacağım bakalım. Altına mobilya da yaptıracağım çünkü.

Soru 2: Hangi balığı besleyeceğime bir türlü karar veremedim. Öyle japon ciklet falan beslemek istemiyorum değişik önerebileceğiniz güzel balık var mıdır hatta yavru alabileceğim ?? Mesela şu köpek balığı diye tabir edilen pangasuslar çok barışçıl oluyormuş akvaryumun içine 1 tane de ondan koymayı bile düşünebilirim harika duruyor fakat anlaşma durumları konusunda çok iyi bilgim yok çok alakasız bir şey söylemiş olabilirim belki akvaryum küçük bile gelebilir sadece örnek olsun diye söyledim =)

Soru 3: Akvaryumda bitki yetiştirme konusunda hiç tecrübem yok. Murer isimli bir abinin yaptığı çalışmaları şaşkınlıkla okudum muhteşem başarılı bir çalışma olmuş (''High-Tech tankımda yeni peysaj'' isimli konusunda). Onun gibi yapabilir miyim bilmiyorum ama yapmak için uğraşacağım olduğu kadar artık. Bu konuda bitki seçimi için önerilerinizi bekliyorum ve tabi nereden temin edebileceğim.

Sabrınız için teşekkür ederim değerli görüşlerinizi bekliyorum =)

murer bunu beğendi.
  2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Merhaba Ali bey. Yardım etmeye çalışacağım.

Soru 1: Yükseklik iyi, ama daha fazla olmasını tavsiye etmem. Işıklandırmada problem yaşarsınız muhtemlen. Mobilyayı metal iskeletli yaptırın. Güçlü olsun. 450 küsür litre az buz birşey değil.
    Soru2: O köpek balıkları değil 450 litre, 2000-3000 litrede bile bakılmaz bence. O balık aşırı derecede büyüyor. Aşırı derece dediğim akvaryumunuzdan daha uzun. Ayrıca bitkilerle de pek iyi anlaşamazlar. Madem bitkili yapacaksınız, size iyi bir temizlik ekibi şart. 3-4 tane SAE, 10-20 tane amano veya kiraz karides, bir çift veya daha fazla çift (yuva yapmak koşuluyla) cüce vatoz. Balık olarak ramirezi, canlı doğuranlar, tetra türleri, kedi balıkları besleyebilirsiniz.
    Soru3: Hobide yeni olduğunuz için, ben dahil çoğu kişi low tech tank yapmanızı önerecektir muhtemelen. Çünkü high tech hem masraf, hem de emek bakımından zor... Low tech akvaryuma konulabilecek bitkiler say say bitmez. Biraz araştırma ile bu işi halledebilirsiniz. Nasıl temin edebileceğinize gelince: akvaryumculardan (kalitelileri olması daha makbule geçer), internet sitelerinden, veya bu sitede tanındıktan sonra hediye olarak gönderilebilir.

ali-34 bunu beğendi.
  3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ölçülerin güzel Ali, Bitkili tank düşünüyorsan sana önerim, yüksekliği 60 cm yi geçme derim aydınlatma sıkıntısı çekmemen için. Discus gibi yükseklik seven balıklar düşünürsen, yüksekliği 70 cm bile düşünebilirsin.

Balık seçimi göreceli olup, herkesin zevkleri birbirini tutmayacaktır. Tür seçimi konusunda, Portal atlasımıza göz atarsan, kafandaki türü şeçmiş olursun.

Bitkili tanklar seyir açısından herkesi hayran bırakan tatlı su akvaryumlarıdır. Tabi bu tür akvaryumu kurabilmen, birazda maddiyata dayanır.
    Bitkili tanklarda, üç şey çok önemlidir, iyibir taban, mükemmel bir aydınlatma ve iyi bir dış filtre. Tankın büyük olduğundan dolayı, direk High-Tech derim. High-Tech tankardada olmazsa olmazlardan biri, Co2 sistemidir. Bunları hayata geçirmen için maddiyatın hazır olduktan sonra, bitki en kolay tarafı.

Low-Tech olmazmı, olur tabi, ama taban, aydınlatma ve filtre gene olmazsa olmazlardan. Maliyeti yüşürmek için düşünüle bilir, düşüren etkenler ise; Co2 sistemi ve aydınlatmadan birkaç floresanın eksilmesidir.

4. ali-34

ali-34

İsim:
    Ali
    Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Peki High Tech tercih etsem + ne kadar daha maliyet katar bana ortalama olarak ?? Ve başarısız olur muyum ilk deneyimimle ??

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Murat abi, biraz low tech de tecrübe edinip daha sonra High tech yapması daha iyi olmaz mı? Öğrenci fakirdir, co2, daha fazla gübre, birkaç tane daha çok aydınlatma vs, bunları öğrenci zamanla temin eder ancak. Yavaş yavaş high tech yapması bence daha uygundur.

Saygılar...

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Burada olduktan sonra başarısız olacağını hiç düşünme.

High-Tech kurarsan T5 floresan armatür düşünmen gerekiyor, Low-Tech olursa T8 floresan kullanabilirsin akvaryumun kendi kapağında. Yani Akvaryum kapağın MDF tarzı ahşaptır, buna T8 florasan düşünebilirsin, ama T5 Çok ısındığından dolayı, bu ahşap malzemeye takamazsın, bu bir maliyet getirir sana.
    Low-Tech'te 250- 300 watt T8 aydınlatma yeterli olurken, High-Tech için 350-400 watt T5 yeterli olacaktır.

Tabana yaklaşık 300 TL gibi bir rakkam gider, Co2 sistemin minimum 200-250 TL olacaktır.

7. ali-34

ali-34

İsim:
    Ali
    Maliyet +500 TL civarı oluyor yani ilk başta bu beni zorlar ben Low Tech başlayayım o zaman biraz tecrübe kazandıktan sonra diğerlerini de alırım yavaş yavaş. Zaten Low Tech'de de bitki ekebiliyorum ayrıca co2 ihtiyacı olmayan bitkiler tercih etmeliyim doğru mu anladım ??

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Aynen öyle. Co2 ihtiyacı, gübre ve ışık ihtiyacı az olan bitkiler. Co2 ihtiyacını bitkiler gece ürettikleri ve balıkların çıkardığı co2 ile halledecekler. ;)

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tabanda kum ve gübre mecburen kullanacaksın, aydınlatman daha ucuz maliyetli olur.

Co2 iytiyacı olmayan diye bitki türü olmaz, Toprak'ın dediği gibi besin ihtiyacı az olan bitkiler tercih edilir.

Tabi bu aradada belirtmemde fayda var, hiç bir taban bitkisi yapamazsın..

Sen bitkili olacak diye kararını verdiğinde aydınlatma kombinasyonunu ve tabanda kullanacağın seçenekleri yazarım buraya...

10. ali-34

ali-34

İsim:
    Ali
    Okuduğum bir makalede önce bitkilerin ekilmesi gerektiği 2-3 hafta bitkiler biraz büyüyüp sistem oturduğunda balıkların eklenmesi gerektiği yazıyordu. Bu 2-3 haftalık bekleme gerekli midir ?

11. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Benim düşünceme göre önce balıkların eklenmesi akavryumun daha rahat oturmasını sağlayacaktır.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tank kurulur, en az bir hafta sonra balık veya bitki eklenebilir.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Akvaryuma su konulduktan 3-4 gün sonra hem bitkileri hemde balıkları ekleyebilirsiniz.

ali-34 bunu beğendi.
  14. ali-34

ali-34

İsim:
    Ali
    ''Ekstra co2 ihtiyacı olmayan'' demek istemiştim haklısınız hepsinin ihtiyacı vardır. Maaliyet beni ürküttü açıkcası yoksa taban bitkisi falan çok istiyorum şimdi olmasa bile 1-2 ay sonra kesinlikle düşünüyorum. Yine de rica etsem yazar mısınız belli olmaz bakarsınız alırım zahmet olacak size =)

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Şimdi şöyle düşünmelisin, büyük tank büyük masraf, küçük tank küçük masraf.

Bu akvaryum kurulumuna bir şekilde kum alacaksın, Bitkili kuracaksan Hagen, Aquaclay, Dere kumu, Perlit ve Quartz kum, bunların fiyatları değişken, en iyisi olsun diyorsan Hagen alacaksın 25 kg 50 TL. En az 75 kg ihtiyacın olacak. Belki diğer kumları daha uyguna bulabilirsin, fiyat farkı ise toplamda 30 TL gibi oynar. Ama hiç biri Hagen gibi olmaz.

Gübre Dıy alırsın bu hacme göre 30 TL, Sera flora depot alırsın, 50 TL, Sera gibi olmaz. İleride taban yapacağım dersen, Tropica bitki toprağı alman gerekir, 50 TL.

Floresan kullanımında, T5 düşüneceksen en az 6 adet 54 watt, maliyet floresan ve balastlar 200 TL. T8 kurarsan en az 6 adet 36 watt fiyat gene aynı, aradaki fark, yukarıda yazdığım gibi, T8 ler ahşaba, T5 ler metale monte edilmeli.

Farklar bunlar.

Tamamen maddiyata bağlı.

ali-34 bunu beğendi.
  16. ali-34

ali-34

İsim:
    Ali
    Bunlar 480 tl yapıyor yani 500 tl diyelim. + co2 masrafı o da 200-250 civarı demiştiniz. Ben bunları bi düşüneyim hesap kitaptan sonra karar vereceğim ama şimdi olmasa bile bir kaç ay sonra en geç düşünüyorum. Bunlardan daha açıklayıcı bilgiler olamazdı Murer Abi çok sağol zahmet verdim, Lepistes ve fth94 çok teşekkür ederim sizlere de zaman ayırdığınız için.

17. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Ali Bey kardeşim (sanırım benden yaşça küçüksün) öncelikle kurmayı düşündüğün akvaryumunun gönlünce olmasını dilerim.
    Ölçülere baktığımda 150 cm bitkili akvaryum için oldukça büyük bir ölçü. Daha yolun başında bitkili işinden sıkılmana neden olabilecek bir ölçüden bahsediyoruz. İleride karşılaşacaklarını bilerek yola çıkman ilerde yarı yolda işi bırakmaman için önemli.

150x60x50(y) boyutlarında bir tank 450 litre hacme sahip olur. Bitkili tank için yaklaşık 100 kilogram kum gerekir. geriye kalan kısım yaklaşık olarak 350 litre su demek olurki bu tank için sump sisteminide hesaba katarsak yaklaşık 500 litrelik bir su döngüsünden bahsediyoruz. Bu suyun haftada bir kez %40nın değişmesi gerekirki buda ortalama 200-250 litre suyun her hafta düzenli olarak değiştirilmesi anlamına gelir. Akvaryuma ne kadar zaman ayırabilirsin bilmiyorum ama düzgün bir sistem oluşturmaksızın taşıma ile bu kadar suyun haftalık değişimi gerçekten zor bir iş bunu belirtmek isterim.

İkinci konu olan aydınlatma ise başlı başına bir olay. Low tech kurarsan 350 litre su hacmi için 0.70 watt/ litreden 250 watt gibi bir aydınlatma sistemine ihtiyacın var. 120 cmlik florasanlardan 7 tane t8 florasan eder. Bu kadar aydınlatmanın sadece elektrik tüketimi açısından maddi külfetini söylemiyorum ama tüm bunlar sana ilk kurulum dahil oldukça fazla bir maliyet çıkartır. Ayrıca 150 cm lik bir akvaryumda 120 cmlik florasanları iyi konumlandırmak gerekir aksi takdirde karanlık bölgelerin oluşması kaçınılmaz olur.

Üçüncü konu ise filtrasyon sistemi. Her tür tankta olduğu gibi bitkili tanklarda filtrasyon sisteminin iyi olması gerekir. Hele birde konu 450 lt hacme sahip bir tank ise bunu dış filtreler ile sağlaman zor (tabiiki imkansız değil). Hal böyle olunca sump sistemi kurman kaçınılmaz. Düzgün bir sump sistemide olayda başka bir maddi külfet. Bunuda göz önünde bulundurmanda fayda var.

Eğer yukarıda yazdıklarım benim için sorun olmaz diyorsan bu işe atılmanda sakınca yok. Ama olaya yeni başlayan birisi olduğunuda göz önünde tutarsak çok kısa bir süre sonra sorunlarla boğuşamaz halede gelebilirsin bunuda belirtmek isterim.
    Şurada yazdıklarımdan sonra lütfen yanlış anlayıpta konudan uzaklaşma ama olayın birde bu boyutları var bunalrıda bilmen gerektiğini düşündüm sadece.

Sen benim yerimde olsan ne yapardın dersen. Ben bitkili işine ilk olarak 80 lt'lik bir tankla başladım. Sonrasında 140 lt'lik bir tanka geçtim. Şu anda 200 lt'lik bir tankım var. Tüm çabalarıma rağmen Murat Beyin yaptığı türde tankların yanına bile yaklaşamadım. Onun yaptığı tanklarda BİLGİ-TECRÜBE-İLGİ-HEYECAN-ÖZEN-MADDİ İMKANLAR VS VS herşey var. Bunlardan biri yada birkaçı eksik olunca olay illaki bir yerinden patlıyor.

Umarım herşey dilediğin gibi olur. Saygılarımla...

murer bunu beğendi.
  18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Mecit Hoca'm, yazdıklarının bazılarına maalesef katılamayacağım, birincisi bitkili tanklarda çok fazla oksijen sağladığı için sump sistemi olmaz, bu sistem ile ne suyun Kh'ını, ne Gh'ını, ne pH'ını düşürebilirsin. 450 litrelik bir hacim güzel bir hacim,maddi imkanlar dahilinde olduğunu belirtmiştim yukarıdaki cevaplarımda, bu hacimi çevirecek çok sayıda dış filtreler mevcut. Dekor çıktıktan sonraki kalan net hacim dediğin gibi 350 litre için Eheim 2217 dış filtre bu suyu saatte üç kere çevirir, buda yeter.

İkincisi ise aydınlatma, kapağına veya armatürüne montajlayacağın, T5 veya T8 floresan tüplerini şaşırtmalı olarak ve reflektör yardımı ile, hiç bir alan karanlık kalmadan yapılabilir. Aydınlatma sıkıntı olmasın diye gene yukarıda belirtmiş olduğum, alınacak olan akvaryumun yüksekliğidir, alınacak olan tank 65 cm olup, azami yüksekliğin 60 cm yi geçmemisi, aydınlatma olayını rahatlatmasıdır.

Belirttiğim gibi, kurulacak olan bitkili tank, tamamen maddiyata dayanır. Büyük tank büyük masraf, küçük tank küçük masraf.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İşte bu yüzden Portalımızı çok seviyorum. Bir sor bin ah işit. :) Mecit abi haklı (ilk defa babamın ismini başkasında görmem dolayısıyla kanım ısındı Mecit abi'ye) Yazdıkları çok doğru. Benim yazacaklarımı ve aklıma gelmeyenlerin hepsini sıralamış alt alta..

Bence ölçüyü azıcık küçültebilirsin. 120 veya 110 olabilir.

Uzunluk = 110

Genişlik = 50

Yükseklik = 60

olduğunu var sayarsak, akvaryum 330 Litre ediyor.

Bunu yapmak kum ihtiyacınızı, su ihtiyacınızı, dış filtredeki devir/saat ten ötürü Dış filtre maaliyetinizi %20 azaltacaktır diye düşünüyorum kalem bazında.
    Hemde cam masrafınız azalacaktır. İstanbul'da Murat abi'ninde akvaryumunu yaptırdığı bir firma vardı. (cam fabrikası) Anadolu cam'dı sanırım. Birde orayı arayın, oradan fiyat alın derim.. Cam kalınlığını 8 yada 10 mm tercih edebilirsiniz.

Bitkili akvaryum düşünüyorsanız discus akvaryumu yapabilirsiniz örneğin. Yada Melekler neon tetra sürüleri çok hoş görünecektir akvaryumunuzda..Yine de karar sizin. Ama high tech ve discus harika olabilir. Ortada büyük dekoratif bir mangrow kökü.. Taban bitkileri arasında, arkada tilki kuyrukları ve arka plan bitkileri, kırmızı - yeşil ağırlıklı.. Süper olacaktır. Görüşüm ve önerilerim bu yönde. Allah mahçup etmesin, hayırlı günler. saygılar:gif

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu kurulum üzerine basarak söylüyorum tamamen maddiyata bağlıdır, bilgi ve tecrübeye değil. Ali kardeşim, 30 tane makale okuduktan sonra, bilgi senden benden, bir başkasından daha fazla olacaktır, tecrübe ise zamanla istemesede olacaktır.

Sana bir örnek vereyim.

Bunun doğruluğu tartışılır, hacim ufak olur, elinde dinlenmiş su veya damacana suyu veya filtre edilmiş su bulunur, tank kurulur kurulmaz bitki dikilebilir, ama hiç kimse bunu düşünmeden ve tank hacmi büyük olduğundan dolayı, çeşme suyunu basar akvaryuma. Doğru olanı bitkiler adaptasyonunu tamamladıktan sonra ve akvaryum döngüsü oturduktan sonra balıklar konulabilir, buda 2-3 haftaya tekamül eder.

Buda bir doğru yaklaşımdır ama yanlıştır, eklenen bir kaç balık döngüyü başlatacaktır, oturmamış suya bir kaç balık eklenince, balığı kaybetme riski %80 dir.

Ortada ne tank nede balık olduğundan dolayı, kısa cevap vermiştim. Açmak gerekirse, Bu kadar yüksek hacimli tank musluk suyu ile doldurulur, suya 2-3 gün oksijen verilerek, sudaki klor uçurulur, yani su dinlendirilir ve filtre edilir. 2-3 gün sonrasında, tanka yemleme yapılır, (döngü başlaması açısından) yada yemleme yerine bakteri kültürü eklenir. Bir hafta sonunda %30 su değişimi yapılır ve takip eden bir kaç gün sonra bitkiler ekilip, oksijen kapatılır ve aydınlatma periyotları başlatılır, 4-5 gün sonra gübre ile desteklenir. Bitkilerin adaptasyon sürecini göz önüne alırsak, 1-2 hafta sonra temizlik ekibi diye adlandırdığımız balık karides eklenenir, daha sonraki haftalarda gene çok olmamak kaydı ile tankımızda görmek istediğimiz balıklar eklenir. En sağlıklı bitkil tank kurulumu bu şekilde olmalıdır.

Yukarıdaki yazdıklarımı okuduktan sonra, bunun doğruluk oranını siz hesaplayın.

Erman, 110 cm uzunluk ile, 150 cm uzunluk arasındaki maddi kazanç 100 TL yi geçmez, bir torba kum ve bir adet floresan ve balastan öte değildir. Filtre 250 veya 350 litreyi çevirecek filtre aynı debidedir. Örnek verirsek, 250 litre suyu Eheim 2213 çevirmez, gene 2217 almak durumundasın. Benim 350 TL ye aldığım 2217 fşltreyi 200 TL ye sattığım gibi ve yeğenime Tetratec 1200 filtreyi 120 liraya aldığım gibi ikinci el düşünülebilir.

Sump sistemi olmaz deme sebebim ise, tamamen mantık ile alakalıdır, bitki tanklarında bol oksijenin işi olmaz, su değerlerini bitkilerin kabullenemediği ve böylelik ile besin kullanamayacak konuma getirir.

Bu hacimde tank, yarım yamalak kurulmaz.

Sevgiler.....

Sayfayı Paylaş