1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Alıyorum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde under7 tarafından 11 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. under7

under7

İsim:
    umut e.
    Selam değerli kardeşlerim;

Ben de bu işe başlamaya karar verdim,uzun zamandır başlangiçla ilgili yazıları okuyorum,petshoplara gidiyorum.

Bir yer buldum 50 cm ve 65 cm lik akvaryumlar 25-28 tl fiyatlarla satiliyor. Bu fiyatlar normal midir oncelikle bir akvaryum icin ? Ucuzlugu vs. dandik olabilceğine işaret midir ? Markasını unuttum fakat en yakın zamanda tekrar gidip bakacagim.

Başlangiç icin japon dusunuyorum. Fakat melekler çok hoş geldi gözüme meleğin bakımı japona oranla nasıldir ? Ayrica üremeyen cinsler istiyorum, yani yavru almayim. japonlar uygunmu bunlara.

Ayrica bir hobim olan dalış sayesinde,her sene gittigim yerlerden deniz kabuklari vs. cikariyorum. Bunlari akvaryumda kullansam baliklar icin bir tehlike olusturur mu ve bunlarin sterilizesini nasil yapabilirim (sadece sirkeli su yetermi, yada sadece tuzlu sudami bekletmeliyim tuzda sofra tuzumu kaya tuzumu ? )

simdilik benden bu kadar =) bu sürecte yardimlarinizi esirgemeyeceginizi umit ediyorum
    saglicakla ;)

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Umut bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Bahsettiğiniz ölçülerdeki akvaryumların eğer kapaklarıda varsa fiyatı gayet normal.Ucuzluğu akvaryumun kalitesiz olduğunu göstermez.Zira bu ölçülerdeki akvaryumların ( genelde çin malı ) edeceği fiyat zaten o rakamlardır.Akvaryumu alırken camların öpüşen noktalarındaki slikonlarda hava kabarcığı olmamasına dikkat edin.

Başlangıç için japonlar güzel bir tercih.Japonlar oldukça dayanıklı balıklardır.Ancak suyu biraz fazla pisletirler.Güzel bir filitre alırsanız bu sorunu aşmış olursunuz.Melekler ise özellikle su sıcaklığından çabuk etkilenirler.Suyu sürekli sabit tutmanız lazım.( 28 derce civarı ) Almayı düşündüğünüz akvaryum küçük olacağından,alacağınız balıklarıda yavru boyda alacağınızdan yola çıkarsak, melek yavruları biraz naziktir ve bu yönde tercihinizi japonlardan yapmanızı tavsiye ederim.

Denizden yada gölden çıkartacağınız kabukları güzelce kaynatmanız ve durulamanız yeterlidir.Akvaryumlarda kullanılan tuz ise iyotsuz kaya tuzudur.Kesinlikle sofra tuzunu akvaryuma bulaştırmayın.:)

Bu arada nete ceptenmi giriyorsunuz ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz öncelikle, akvaryum düşünceniz hayırlı olsun...

Akvaryumun ucuz olması genelde kalitesinden dolayıdır ama kalite kavramı camı, kullanılan silikonun markasından ziyade cam kalınlığı, ölçüleri, işciliği, kenar çıtalarının durumu, aydınlatmalı veya aydınlatmasız olmasına göre değişir. Bunları göz önüne alarak akvaryum almak gerekir. Ucuza kaçarak sorunlu bir aydınlatma, yetmeyen bir hacim ve heran sızdırabilecek bir akvaryum almamak gerek.

Kapalı sistemlerde üremeyen balık çok fazla değildir. Tatlı su da bu türler daha azdır. Japon balıklarının kolayca üretildiğini forumumuzdan takip ediyoruz. Melek balıkları da güzel balıklardır bu iki tür de size uygundur ama şartlar güzel olduğunda ürerler, ürerler fakat siz üzerine eğilmediğinizde sonuç gerçekleşmez sadece.

Dalışa ben de meraklıyımdır, çıkaracağız doğal malzemelerin ne olduğuna bağlı , bunları burada paylaşırsanız görerek yorum yapılabilir.

4. under7

under7

İsim:
    umut e.
    inci olan hariç hepsi denizden çikardıklarım. bu tip olanlari nasıl sterilize edip koymalıyım akvaryuma ?

bunlarda deniz kabugu satan yerlerden alınanlar. ayrıca bunlar hakkinda da bilginiz varsa sevinirim. bazıları parlatıcı falan sürüyolar, bunlarıda koyabilirmiyim akvaryuma ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayarsınız sorun yok bunları. Göreceli bir konu siz istedikten sonra sorun yok. Suyu sertleştirir gibi bazı düşünceler vardır türe bağlı olarak deniz kabukları için ama kullanabilirsiniz.

6. under7

under7

İsim:
    umut e.
    teşekkürler. peki sıcak suyla yıkama dışında, kaya tuzundada bekleteyimmi nolur nolmaz ?
    japonlar içinde sanırım bir engel teşkil etmez anladığım kadarıyla dayanıklı türler ve sert suya dayanırlar ,
    japonlar için kum olarak ne hangi kumdan önerebilirsiniz ?

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Slis kum güzel olur bence.super:gif

8. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Öncelikle hoşgeldiniz diyerek söze başlayayım.
    Bende bu hobiye yeni başladım ve yaşadıklarımı sizinle paylaşayım.
    Akvaryum fiyatları genelde o civarda ama daha ucuz almak isterseniz herhangi bir camcıda istediğiniz ölçülerde daha ucuza yaptırabilirsiniz yada camları alıp kendiniz yapabilirsiniz.Ben camcıda 40*25*25 bir akvaryumu 10 tl vermiştim.Kapak olayını da DIY bölümünden yararlanarak 5-10 tl ye yapabilirsiniz.

Yavru istemiyorum demişsiniz.Bu konu sizi japonla şartlandırmasın.İllaki Japon almanıza gerek yok.Diğer türlerinde sadece erkeklerini veya sadece dişilerini alırsanız döllenme olmayacağı için yavru olmayacaktır.Fakat Japon balığını beslerseniz akvaryumunuzda sadece japon olsa daha iyi olur çünkü Japon çoğu türlerle anlaşamıyor.

Kum mercan kırığı olabilir.Ben onu kullanıyorum memlunum.Hagen veya silis birazdaha maliyetli olabilir.Japon balıkları kumu ağzına alıp tekrar tükürmeyi severler bunun için ince taneli kumları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Deniz kabuklarını abilerimin de söylediği gibi sıcak su ile veya tuzlu su ile sterilize ederseniz kullanabilirsiniz.

KOLAYLIKLAR DİLİYORUM..

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Öncelikle Hoşgeldiniz . :D

Bence Mertim dediğide mantıklı ama hazır almanızda fayda olduğunu düşünüyorum.Ben hazır almıştım 70 35 25 ölçülerinde 35 milyona almıştım kapaklı tesisatı üzerinde ve akvaryumun köşelerinde güvenlik açısından köşelerinde kapağın malzemesinden yapmışlar.Ama camcıdada yaptırılabilir.Akvaryumcular şimdi ölçülere göre kapak yapabiliyorlar.Öylede yaptırırsınız süper olur valla :D

Kum bende silis öneririm.

10. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Sobacılar da yapıyorlar istediğiniz gibi kapağı..

11. under7

under7

İsim:
    umut e.
    bir kaç yere daha bakıp uygun birşey yoksa alacağım ordan, kapaklar plastikti ışık için tesisat varmı bakmadım hiç, hallederiz bi şekilde.
    mercan kırığının büyüklüğüde japonun ağzında bir yaraya neden olmaz umarım.
    yavru olayına gelince acemi olduğum için korkum hepsini erkek veya hepsini dişi diye alırken bana karışık vermeleri :D yoksa tabiki çiftleşme olmassa yavruda olmaz.
    akvaryumuda burdan alıp başka bir şehire götüreceğim otobusun bagajında sağlam bir yere koydurtucam artık inşallah bir problem gelmez başına :D sağlam paketlicez artık

12. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Umut Bey öncelikle foruma hoşgeldiniz.

Almayı düşündüğünüz akvaryum ölçülerine göre fiyat uygun, bunu belirtmek isterim. Ama akvaryum ölçülerini seçerken göz önüne alınması gereken en önemli olay ileride ne yapmak istediğinizdir. Bugüne kadar akvaryum işine ufaktan bulaşıpta 1m civarlarında akvaryum almayan bir arkadaşım dahi yok. Gerçekten bu hobi hakkında hevesli iseniz kesinlikle ölçüleri daha büyük tutmanızda fayda var. Tabiiki bu konuda evinizin durumu ve evli iseniz eşinizin olaya bakış açısıda önemli...

Tür olarak yeni başlayanlar için en uygun türlerden birisi japon balıklarıdır. Çok fazla sorun yaşamadan bu türü besleyebilirsiniz. Japon balığında dikkat edeceğiniz husus akvaryumdaki nitrat. Bu balıklar nitraka karşı çok hassaslar. Fazla nitrat canlıların çabuk hastalanmasına sebep olabilir. Nitrattan kurtulmak için sık sık %20 su değişimi faydalı olur.

Denizden çıkardığınız kabukları japon balıkları ile kullanmanız biraz sıkıntı yaratabilir. Japon balıklarının mukozası ince olduğundan deniz kabuklarının keskin kenarları japon balıklarının mukozasını hasar verebilir. Japon balıkları için uygun yaşam ortamı genelde tabanı ince kumdan oluşan kalın yapraklarla bitkilendirilmiş akvaryumalardır. Bunu göz önüne almanızda fayda var.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Geçenlerdede bir konuda slis kum daha pahalı,mercan kırığı kullanın diye mesaj yazmıştı birisi.Bu iki olunca dayanamadım.

Mert bir sorum olacak, mercan kırığının kg su ve slisin kg su nekadar acaba bir bilgi verirmisin ?:bilmem:

14. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Ben akvaryumcudan 1 kavanozuna 1 tl vardim mercan kırığı dedi.Silisin bir torbası yaklaşık 1 kg 3-4 tl falandı.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bu mercan kırığı dediğin midye kırığı olmasın sakın ?:smiley33:

Ayrıca slis kumun çuvalı ( 50 kg ) 10-15 tl bişey.

16. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Bilmiyorum olabilir..Silis burda pahalı ya çuvalla değil 1 kg lik poşetlerde satılıyo genelde.

17. under7

under7

İsim:
    umut e.
    Arkadaşlar başlarken herhangi bir ilaç almamı gerektircek bir durum varmı ? anladığım kadarıyla herşeyi düzenli ve bakımlı yaptıktan sora su düzenleme için vb. durumlardada ilaç gerekmiyor. ama başlarken şart olan bir ilaç varmıdır ?

18. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Çok fazla kimyasal kullanılmasını tavsiye etmem.Ama ilerleyen zamanlarda hastalılara karşı birtakım ilaçlar alacaksınız.
    Genellikle tüm balıklar beyaz benek hastalığına yakalanıyor.Bende 1 günde 2 balık kaybettim bu hastalık yüzünden :( Bu hastalık için Contra-lchthyo isimli bir ilaç satılıyor mavi bir kutusu var.Eğer hastalıkla karşılaşırsanız bu tür ilaçlar kullanacaksınız..

SAĞLIKLI BALIKLAR..

under7 bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kurulum sırasında ve kurulmuş sağlıklı yürüyen bir akvaryuma alınması şart olan bir ilaç veya su düzenleyici yok. Hastalıklardan balıkları korumanın en iyi yolu düzenli olarak akvaryum canlılarını genel gidişat içerisinde korumaktır. Bağışıklık sistemlerini güçlü tutacak gıdalar, su değerlerini sabit tutacak bakım ve akvaryumdaki fırsat eksikliklerini en aza indirmek akvaryum sağlığının anahtarıdır.

under7 bunu beğendi.
  20. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Sayfayı Paylaş