1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum alt sehpası acil yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde brkmyx1 tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. brkmyx1

brkmyx1

Merhaba arkadaşlar, ismim Burak henüz yeni üye oldum..Uzun zamandır düşündüm akvaryum yaptırmak istiyorum...Ebatları genişlik: 75 eni: 60 yükseklik: 75. Kaç mm cam kulanmam gerekir ? Alt sehpasını demir profilden yaptrımam gerekir mi ? Ne kadar litre su alır bu ebatlarda bir akvaryum ? Kapak kısmını suntadan yaptırıcam. Acaba cama çok ağılık yapar mı ? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler...

---------------Profil eksik

İmla..D.1

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Foruma hoşgeldiniz, hayırlı olsun kararınız. Akvaryum cam kalınlığı 8 veya 10 mm olması düşündüğünüz ebat için yeterli olur. Alt sehpa demir profilden olmak zorunda değil ancak sağlam bir dolap yapılması gerekir her koşulda. Akvaryumun kapak ağırlığı ne kadar olacak bilemiyorum ama çok kaba bir kapak olacaksa belli bir yük bindirir elbette akvaryuma.

3. brkmyx1

brkmyx1

Hoşbulduk teşekkür ederim. En çok korktuğum şu demir porifil işi idi...Sanrım kalın ağaçlardan sağlam birşey olursa bir sorun olmaz. Cevap için teşekkür ederim içim rahatladı. Bir de şu kayıt kuşak felan gerekir mi acaba ?

-------------------------Profil eksik
    M.D.2

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kayıt akvaryum yüksek olduğundan iyi olur yapılırsa. Tabana kuşak atmak yapım aşamasında zor değil zaten. Akvaryuma taban kısımdan kuşaklar atılırsa içiniz rahat eder.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Burak bey merhabalar,öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Burak bey yapmayı düşündüğünüz akvaryum 337 litre su alıyor. Yüksekliği 60 cm değilde 50 cm düşünseydiniz,sağlam bir işçilile bu akvaryumu altı mm camdan yapabilirdiniz.Ancak akvaryumun yüksekliği artınca cam kalınlığınında artması gerekli güvenlik açısından. Bu yönde Temel hocama katılıyor ve minumum sekiz mm cam kullanmanızı tavsiye ederim.

Kapağı suntadan yapmanızı tavsiye etmem açıkcası. Akvaryumda oluşan nem suntayı birzaman sonra kötü etkiliyor ve kısa sürede kapağın çürümesine,deforme olmasına neden oluyor. Kapak yapımında sunta yerine mdf yada osb gibi suya daha dayanıklı malzemeler kullanın.Yada imkanınız varsa alaminyum bir armatür yapın,,yada yaptırın. Bu kapakların yapım aşamaları dıy konularımızda oldukça mevcut.

6. brkmyx1

brkmyx1

Teşekürler...cevap için. Aklıma takılan soru olduğu zaman sizler yine rahatsız edecem bilginiz olsun.

Olcay kerdeş yükseklik 75 yanlış okudunuz sanırım

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bizler herzaman burdayız.Elimizden geldiğince yardıma hazırız.

Pardon yanlış okumuşum evet. :cekingen:

Yükseklik 75 cm ise asgari sekiz mm cam kullanmanızı ve üstten kuşak atmanızı öneririm.

8. brkmyx1

brkmyx1

Benim koktum konu cam ağırlığı,kum ağırlığı,kapak ağırlığı,su ağırlığı siparişini verdim mobilya sehbanın ağırlını kaldırır mı bunda çok korkuyorum. Güveli olur mu demir profil kullanmadan nasıl sağlam olabilir ki kafama takıln bunlar. Birde dış filtre alacam yarın hangi marka ve sayılsal değer olarak nasıl bişey olsun alacağım daha önce kullandığım filtreler iç filtre. Cam ile birlikte akvaryum ağırlığı kaç kg olur acaba ?

M-D 3

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryumunuz ortalama 350 kg. Yaptırmış olduğunuz mobilyanın ortasından aşağı doğru inen iki tane bölme olursa korkmayın. Tabi yaptırmış olduğunuz mobilyada kullanılacak malzemenin türü ve kaliteside çok önemli. Ama illa içim rahat etsin derseniz 30x30 kutu profil karkas üzerine mobilya giydirin. Ama dediğim gibi mobiyanın bölmeleri var ise karkasa gerek yok.Tercih sizin.

Filtre seçiminde insiyatif size kalmış. Piyasada çeşit çeşit filitreler var. Ucuz olanıda pahalı olanıda. Filitrenizin markasını bütçenize göre kendiniz belirlersiniz. Alacak olduğunuz dış filitrenin debisi akvaryum hacminizin enaz üç misli kuvvette olması lazım iyi bir temizlik sağlayabilmesi için. Yani bu durumda saatte 1000 litre debisi olan bir filitre almalısınız.

Size Tetra Tec EX 1200 ü önerebilirim.[​IMG]

Yada dış filitre yerine sump kurabilirsiniz. Sump yapımı hakkında dıy katagorimizde bolca çalışma var. İçlerinden size uygun olanı belirleyip,güzel bir sump sistemi kurabilirsiniz.

10. brkmyx1

brkmyx1

Teşekkür ederim... burda:gif

11. brkmyx1

brkmyx1

merhaba olcay ben..akvaryum siparişini verdim 8 ml cam gnş:65yük:60en:50.. ama camcı lazelre yapacam dedi sağlam olur dedi bana bende araştırdım netden kimse tavsiye etmiyo lazerle yapıştrımayı..125 ytl verdim..sizce lazermi yoksa silikonmu daha iyi

12. brkmyx1

brkmyx1

ağla:gif

Sayfayı Paylaş