1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Armatür Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde hasanacar tarafından 31 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Maviye yolculuk konusu verimli bir noktaya gitti ve güzel bir makale doğurdu akvaryum yapımı ile ilgili.

Bu başlık altında Lostrua (Doğuş) ile yapmaya çalışacağımız iki adet armatüre yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Benim tuzlu su akvaryumuna (80x80x70) uygun 8 adet 60cmlik T5 florasan takılabilecek şekilde bir armatür yapmak istiyoruz.

Esasında ben DIY bir armatür değil de hazır almayı düşünüyordum. Doğuş akvaryum genel olarak DIY olduğu için armatürü de DIY olsun dedi. Ben de güzel olacağını düşünerek tamam dedim.

Bize yol göstereceğinizi umuyoruz. Şimdiden teşekkürler.

Kullanılacak akvaryum DIY olarak yapıldı;

http://www.akvaryumportali.com/threads/7050-maviye-yolculuk

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende kısaca teknik bilgi veriyim amacımız dikdörtgen bir kapak yapmak. İç içe iki dikdörtgen saçtan oluşacak. Bunlar birbirinin içine girip vidalanacak. İstenilirse o yana hava veyada nem almasın diye küçük bir lastik geçirilebilir. Yanlarda fan çıkışları olacak. İç Kapaga fan oturtturulacak dış kapakta ona göre kesilecek. Her florasanın ayrı bir kontrol düğmesi olacak. Fanlar istege göre tek tek yada seri halinde çalıştırılabilecek. Hava kanalları kullanılmayacak o kadar fanın tertemiz yapacagını düşünüyoruz. En arkada tekli giriş olacak ve tüm sistem tek kablo ile oluşacak. Fanlar 220 v seçilemezse adaptörde içerisine yerleştirilecek.Üzerine yemleme kanalı açılacak.İç içe iki diktörtgen oldugu için kesilen parça içten oynar hale getirilecek sürgülü bir yemleme bölümü olacak.Bu iki dikdörtgenin boyutları 80*80 akvaryumda biri 78*78 olacak diğeri ise 1 cm büyük 79*79 olacak. Birinin yüksekliği 5 cm olacaksa büyügünün yüksekliği 10 cm yapılacak ve aradaki boşlukta elektriksel dolaşım tasarlanacak. Timer koymayı düşünmüyorum şahsen ama timer dışarıdan portatif kullanılırsa daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yapacağınız armatür çok basit yeterki malzeme temini yapabilesiniz. Yaparım derseniz her türlü yardıma hazırım, yapamam derseniz, emrin olur burada yaparım.

Alüminyum profile ve saca ihtiyacınız olacak.

hasanacar bunu beğendi.
  4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Estağ. abi emir kim biz kim.

Malzeme tedarikinde sorun olmaz sanırım. Doğuşla amacımız el emeği ile bir şeyler ortaya çıkarmak. Siz almamız gerekenleri söylerseniz yavaş yavaş malzeme tedarikine başlarız. Ayrıca forumda armatür yapmak isteyenlerde bizimle birlikte hareket edip bu başlık altında sorularını yöneltebilirler. Sadece bize ait olmasındansa hepimize ait bir konu olmasını tercih ederim(z).

murer bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Doğuş yazmış olduğun şeyler hem külfiyetli, hemde uğraştırıcı. Eve gidince kafamda oluşanları burada paylaşacağım.

Yapacağımız, en az maliyet ile, kullanışlı ve en ince armatürü yapmak. Toplam boyut dokuz santimi geçmeyecek.....

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Murat abi, tuzlu su akvaryumunuz var sizinde. İhtiyacımız suyu ısıtmayacak şekilde 70cm yükseklikte etkisini yitirmeyecek mümkün olduğunca kibar bir armatür yapabilmek. Zaman olarak herhangi bir sıkıntımız yok. Amaca göre yapmamız gerekenleri uzun uzadıya hem düşünebiliriz hem de konuşabiliriz. Ayrıca 9 cm gayet zarif olur düşüncesindeyim.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Pazartesi alüminyum malzemeciye bir uğrayacağım Hasan, uygun profilin kodunu alıp göndereceğim, sizde oradan alacaksınız.

İki adet, 40x40 veya 45x40mm profilden iki adet kasa yapacağız, bu iki kasanın arasına ve üst kapağına 2-3 mm alüminyum sac kestireceğiz.

Çizim fikir verecektir. tamamen topladıktan sonra, akvaryumun mobilya rengine göre, üzerine sunta lam giydireceğiz. Böylelikle, tankın bir parçası olacak. Bitiminde tavana asacaksın.

Erman Pehlivan ve hasanacar bunu beğendi.
  8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan hocam hayırlı olsun şimdiden diyelim. Kapak uzmanı Murat abim olaya el atmışsa eminim en kralından bir armatürünüz olacak. Gelişmeleri takip edeceğim. Yardıma, malzeme vs ihtiyacınız olursa herzaman yanınızdayım.

9. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Olcay abi teşekkürler. Sıkıntıya düşersek ararız sizi, hiç merak etmeyin.

reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş