1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Aydınlatma Konusunda Farklı Ampül Tipleri

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde HayrettinKonya tarafından 13 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. HayrettinKonya

  HayrettinKonya

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  HAYRETTİN GÜLMEZ
  Akvaryum aydınlatma konusunda farklı ampül tipleri hakkında bilgi alış verişinde bulunmak istedim. Birkaç gün önce akvaryumcuda kapaktan motorlu ve aydınlatmalı akvaryumun kapagında takılı vaziyette resimdeki tasarrufla ampulü gördüm. üzerinde FSL T4 3U 18 W Red/Blue/White yazıyordu. Ben de 60 litrelik bitkili akvaryumum var, kapaga florasan sıgmadıgı için 15 W lık 6400 K lik iki adet tasarruflu ampül taktım, ancak bulabilirsem bu ampulden takmayı düşünüyorum. Bu ampulu kullanan varmı, ben bizim buralardaki elektrikçilere sordum ama bilen yok, bu ampulü nereden temin edebilirim, bu ampulü bulamazsam nasıl bir tasarruflu ampul tavsiye edersiniz.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. M.Efe.Ceylan

  M.Efe.Ceylan

  Mesajlar:
  33
  İsim:
  mert efe ceylan
  Cevap: Akvaryum Aydınlatma Konusunda Farklı Ampül Tipleri

  Çok aşırı bilgim yok florasanlar hakkında ama bu tip florasanlarda fark etmez çok. Wattı önemli bir de tavsiyen hafif sarı renkli ampul yada beyaz ile pembeyi beraber kullanman. Beyazı yumuşatım yumuşak bir hava veriyor. Canlılara daha doğala yakın bir ortam sağlıyor..
   
 3. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: Akvaryum Aydınlatma Konusunda Farklı Ampül Tipleri

  6500 kelvinlik ekonomi ampullerini bitkili akvaryumda kullanabilirsiniz, en büyük avantajı dar bir alana çok sayıda kullanılabiliyor olması, piyasada bol ucuz olması, en önemlisi tesisatının ve ekstra balast derdinin olmaması, çok uzun ömrü.

  Ben 150 litrelik bitkili akvaryuma 4x23 watt takmıştım, birde rengi geliştirmek için bir adet 24 watt grolux floresan kullanmıştım, co2 li sistemimde çok çok iyi bitki gelişimi almış ve 3 yıl boyunca kullanmıştım.

  Ama bazı hususlara dikkat! ampulu taktığınız duyu kablodan itibaren lambanında üzerinede gelecek şekilde elektrik bantı ile bantlayıp izole edin. duyun nemlenmesini önlersiniz. akvaryum kapağının içini alüminyum folyo ile kaplarsanız ışık verimini çok artırırsınız. Sizin akvaryumda elinizdeki lamba ile 3x18 yeterli gelecektir. yetmezse arttırırsınız.
   
 4. HayrettinKonya

  HayrettinKonya

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  HAYRETTİN GÜLMEZ
  Cevap: Akvaryum Aydınlatma Konusunda Farklı Ampül Tipleri

  akvaryum kapagının lamba konulacak kısmın alt tarafına cam kestirdim hem alttan hemde üstten silikonladım ve su ile elektrigin irtibatını kestim. Güvenlik açısından bir sıkıntı yok :ay:

  resimdeki ampulün üzerinde Red/Blue/White yazması beni cezbediyor. Bitki gelişimi için kırmızı ve mavi (Red/Blue) ışık gerekiyor diye biliyorum, görünüşte beyaz ışık veriyor ancak ışık dalga boyları bazı ampullerde kırmızı-mavi bazılarında ise sarı oluyormuş, pek anladıgım bir konu değil, sarı ışık işe yosun yaptıgından pek tercih edilmediğini duymuştum. Bu konuda daha tecrübeli arkadaşlardan bilgi ve tavsiye almak isterim.
   
 5. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Cevap: Akvaryum Aydınlatma Konusunda Farklı Ampül Tipleri

  Bence sizin yaptığınız gibi altını cam ile ayırıp su-buhar ile irtibatını kesmek en güzeli.Lambaların ısısından dolayı oluşacak nemi (özellikle yaz aylarında) de düşünüp üstten biraz havalandırma ızgaraları açılabilir.Ama bence duy açısından en sağlıklısı dışta kalacak balans ile aydınlatma sistemimizi yapmamız olacaktır.Duy-balans gibi ekipmanların nemlenmemesi,ıslanmaması son derecede önemli.Allah göstermesin,elektrik ve suyun olduğu yerde her şeye dikkat etmek gerekir.
   
 6. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Cevap: Akvaryum Aydınlatma Konusunda Farklı Ampül Tipleri

  Kapağınıza uygun olan 15 watt 43.8 cm. T8 floresandır, Bitki akvaryumları için Sylvania Aqustar, Grolüx ve 865 Lüx Line Plus türlerini piyasada rahatlık ile bulabilirsiniz...
   

Sayfayı Paylaş