1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Aydınlatması

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde wuslat tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Akvaryum aydınlatması hakkında bilgilere ihtiyacım var, ben akvaryum işinde amatörüm. Aklıma herhangi bir konu takıldığında google arama motorunda aramak yerine direk buraya yazıyor ve sizlerden bilgi alıyorum.

Çünkü sizin bilgilerinize güveniyorum. Çoğunuz profesyonel olmuşsunuz. Bu işe ego olarak başladık ve bilmediğimizi sizlere sorduk cevabını da en kısa zamanda aldık. Bize bilgilerini aktaran her üye ve her yöneticiye teşekkür ederim. Artık sizlere sora sora bizlerde işimizde iyi olma yolunda ilerleyeceğiz inşallah.

Sorum ise; Yunus balığı beslemekteyim. Akvaryum aydınlatması 1 haftadır kapalı. Balıklar halinden memnun gibi, hepsi sağlıklı maşallah. Aydınlatmayı kapattığım zaman gece baktığımda hepsi dibe çökmüş sanki dinleniyorlar. Acaba akvaryum aydınlatması sürekli açık mı kalmalı, yoksa geceleri kapatılmalı mı?

Akvaryum Aydınlatması kapandığında balıklar ürküp 1*2 saniye sağa sola vuruyorlar.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aydınlatmayı gece kapatmalısın tabi ki,onlarında bizim gibi uyudukları bir gerçek,aydınlatmanız nasıl bilmiyorum ama kademeli kapata bilmek için ayrı şalterler kulanın ki balıklar birden karanlığa düşüp ürkmesinler...:)

Okurt bunu beğendi.
  3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Aydınlatma, hem balıklarınızın, hemde akvaryum içersindeki diğer yosun,bitki ve varsa diğer canlıların biyolojik saati için doğayı taklit edecek şekilde olmalıdır. Bunun için bir zamanlayıcıdan faydalanabilirsiniz. Mikroskobik canlılar dışında tüm canlıların dinlenmek için belli bir döneme ihtiyaç duydukları unutulmamalıdır.Bu dönem genellikle karanlık dönemdir.

Akşam ve sabah aydınlatmalarının yumuşak olması için yani balıklarınızın ürkmemesi için kademeli açılış ve kapanışlar yapabilirsiniz. Eğer buna imkanınız yoksa gündüz aydınlatması, akvaryumun bulunduğu oda iyice aydınlandıktan sonra yanmalı, akşam aydınlatmanın kapanma saati ise, akvaryumun bulunduğu oda iyice kararmadan olmalı ki, keskin bir karanlık yerine yumuşak doğal bir karanlık süreci yaşansın.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Hımm eskiden elektrikçi olduğum için bu işlerden iyi anlarım dinner anahtarlar var kademelidir aydınlatmaya onu bağlamam lazım o zaman teşekkürler gökhan bey Alparslan bey...

5. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Merhaba gökhan bey gerekli açıklamayı yapmış zaten bende şunu eklemek istedim. 24 saat ışıklandırma bencede yanlış gündüz açılabilir evet gün ışığı sağlayabilceğiniz flerosanlarınız varsa çok daha iyi. Ama gece kapanmalı unutma'malıyız biz beslediğimiz türlerin doğasını taklit ediyoruz , ve doğadaki her balıkda karanlıkda kalıyodur gece ay ışığıyla duruyolar, il lede ben açıcam diyosanız gündüz gün ışığı sağlayan flerosan , gece ay ışığı yansıması yapabilir'siniz..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Murat bey gerek yok gün ışığı floresanlar var benim kullandığımda o zaten sadece kapanması gereklimidir onu öğrenmeye çalıştım arkadaşlar saolsunlar yardımcı oldular. Benim yapacağım tek şey dinner anahtar kullanıp ışığı kademe kademe düşürmektir. Teşekkkürler iyi forumlar...

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ama şunu söyleyeyim floresanslar dimmerle çalışmıyor ben denemiştim kısılmıyor...:)

8. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Bu düz florasan değil elektronik balast kullandığın zaman olacaktır. Oda olmazsa bakıcaz bir çaresine :)

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Onuda denedim daha ilk kısmada sönüyor...

10. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Alparslan bey kolayı var led :) ama gün ışığı bulabilirmiyim onu bilmiyorum ledleri çok basit kısabiliriz hatta dinnere bile gerek kalmaz ben devresini araştırayım yapayım olursa sizede bilgi veririm...

Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olur mantıklı hemde daha iyi gibi bu konuda bilgili Abiler yardımcı olurlar...:)

12. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    evet ben bir devre buldum yanlız 18 led biraz daha fazlasını koyabiliriz yetmezse başka devrelerde bulabilir yada değerleri değiştirebilirim sanırım...

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  14. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    :) elektrikçi olduğüum için az bişey elektroniktende anlıyorum ben bu devre dimmer gibi düşün ayrı bir aparat almadan kısıp aydınlığı arttırabiliyorsun malzemelerini pazartesi alıp yapımına başlıyacağım inş :)

Alparslan bunu beğendi.
  15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hadi hayırlısı başarırsın İnş...:)

16. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Yok o iş kolay :) ben gün ışığı led bulabilirmiyim onu bilmiyorum bakıcaz artıık...

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bulursun abi bulunmayacak şey değil...:)

Sayfayı Paylaş