1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Bölmek (DIY yardım)

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde aqua_boy tarafından 16 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Merhabalar hekese;

Öncelikle DIY konusunda oldukça beceriksiz olduğumu belitrerek başlamak istiyorum. Akvaryumumu bölmem lazım ve nasıl yapsam bir türlü karar veremedim. Akvaryumu 4 bölüm olarak böleceğim, bölmelerde yavru olacağı için kullanacağım malzemede yavruların kaçmaması gerek. Şuan aklıma gelen tek fikir Sünger ile bölmek çünkü bölme işlemini su doluyken gerçekleştirmem gerek ve tek bir filtre olacağından camla bölemem. Acaba sünger ile bölsem problem olurmu ve su bir bölmeden diğerine geçebilirmi ? Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum.

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Resimde görülen, plastik sineklik. Köşelerdeki pabuçları düşünme. Normalde o pabuçlar, sinekliği, sineklik takacağın pencerenin kasasına sabitlemek için kullanılıyor. Sinekliğin kasasını, akvaryumun camını içten içe ölçerek herhangi bir PVC cide yaptırabilirsin. Maaliyeti de ucuz. Ben bizim eve sineklik takılırken arkadaşıma taktırdım. Sağolsun o da bana bi tane ayraç yapmıştı resimde göründüğü gibi birşey. Yapımı çok basit. Böyle birşey yaptırmak istemiyorsan kendinde yapabilirsin.

Örnek;

yasemin elif, murer, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Erman Abi değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Bu sistemi bende düşündüm aslında ve 2. seçeneğim bu sistem, asıl düşündüğüm konu ise Biyolojik Sünger.. Sizce olabilirmi ? Biyolojik sünger ile bölerek sünger üzerinde bakteri kolonilerinin yerleşeceğini ve daha sağlam altyapılı bir akvaryum elde edeceğimi düşünüyorum. Tek sıkıntım, bölmeler arasında sirkülasyon ne şekile olur ?

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Biyolojik süngerde de, sineklikte de sirkülasyon zor. Sineklikte bile sirkülasyon yok yani tecrübe ettim. Biyolojik sünger de hiç olmaz diye tahmin ediyorum. Olmazsa 2 - 3 tane en küçüklerinden 5 TL lik iç motorlar alırsın (kaç bölme yapacaksan artık) , hem küçük debisi az olur, hemde istediğin gibi sirküle eder suyu. İstediğin bölmelere birer tane takarsın ;) Hava motoru derdin de olmaz. İç filtreler hava veriyor çünkü suya. Hemde balıklarda yüzgeç büzüşmesi sorunu olmaz. Sirkülasyon olmadan o sorun yaşanıyor ve kalıcı oluyor malesef. Kuzenimin SP lerinde kaldı yavrular 3 cm oldular ama hala kuyruk yüzgeçleri bitişik birbirine.

5. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    4 bölme olacak gibi Erman Abi, olmazsa en büyük bölmedeye güçlü bir iç filtre takıp ucundan hortum çekerek her bölmeye su ulaştırabilirim aslında, sünger oldukça faydalı ve pratik gibi geliyor. Hava motoruna gelirsek, açıkçası şuana kadar hiç bir tankımda hava motoru gibi gereksiz bir ekipmanı kullanmadı. Hiç bir problemde yaşamadım, suyun içinde dolaşan o2 parçaları çok kötü gözüküyor gerçekten.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    gerekli oksijeni nasıl sağlıyorsun peki ? Sık sık su mu değiştiriyorsun? Şaşırdım açıkçası?

7. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Erman Abi, suyun üzerine gerekli akıntı oluşturulduğu sürece problem olmuyor. Yani illaki hava kabarcıklarına gerek yok, zaten hava taşından çıkan O2 kabarcıkları genelde büyük olarak çıkıyor büyük olarak çıktığı için yeterince çözünemeden su üstüne varıyor ve patlıyor. Böylelikle kabarcıkların bir etkisi olmuyor, su yüzeyinde yaptıkları akıntı suya oksijen veriyor. Eğer difüzör yardımı ile çok ince bir şekile suya oksijen kazandırılırsa o zaman o2 suda çözünerek fayda sağlıyor.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    tabi ki aktif carbon filtre de oksijen çözülümünde katkı sağlıyordur o zaman. Çünkü araştırdığım bir makalede öyle yazıyordu.

aqua_boy bunu beğendi.
  9. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor

Tam olarak düşündüğüm sistem budur, bu sistem hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Cenk, hayırdır ne yavrusu besleceksin ?

Bu arada ben de hava motoru kullanmıyorum ve hiç bir sorun yaşamıyorum. Dış filtre çıkışı biraz yüksekten verildiğinde zaten hava olayı halloluyor.

Bölme olayını da besleyeceğin türe göre fikir beyan edebilirim :)

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cenk yukarda çizimini yaptığın sistem olur bence. Aradaki süngerler aynı zamanda filtrasyon görevi yapacağından aynı zamanda filitrenin etkisinede olumlu bir verim sağlayacaktır. Fakat arada kullanacağın süngerler kalın gözenekli olması lazım suyu yeteri kadar geçirebilmesi için ve motorunda oldukça düşük debide olması lazım .Aksi takdirde motorun bastığı su aynı debide geri dönmezse o yaptığın bölgelerden akvaryum taşabilir. Akvaryumun taşmaması için süngerlerin yüksekliğini akvaryum camından alçak yapabilirsin fakat bu seferde süngerlerden yeteri kadar su geçmezse su yükselecek ve süngerin üzerinden su aşacak.Bu durum meydana gelirsede bölmelerdeki balıklar diğer bölmelere karışır dikkat etmek lazım. Ya motorun debisine göre kalın gözenekli sünger kullanacaksın yada süngere göre motor. Birde motorun çıkışına bir vana koyabilirsin. Bölmelere giden suyu ayarlayıp fazla gelen suyu bu vanayla motorun olduğu bölüme akıtırsın .Bu sayede bölmelere süngerin geçirebildiği kadar su basarsın.:ay:

12. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Can Abi, tür konusuna şuan girmek istemiyorum Abi. Bölmelerde değişik bir üretim sistem olacak, farklı ve bilinmeyen bir tür üzerine. 1 aya kadar paylaşırım.

Olcay Abi çok teşekkür ederim yorumun için, taşma konusu aslında benide oldukça düşündürdü. Birde hortum yerine kafa motorunun çıkışına uygun borular ile yapmayı düşünüyorum ama ses problemi olurmu emin değilim, suyun bölmelerle buluştuğu yerlere T takıp vana koyacağım. Balıkların karışmaması için malesef alçak yapamam. Kafa motoru olarak aklımda iki seçenek var, Atman AT-301 ve Atman AT-302.. 301 olan 230-250 Lt. basaken; 302 olan 450 Lt. civarı basıyor, sizce hangisi uygundur ? Sünger olarak araştırdım 50*50 biyolojik süngerlerin fiyatları 18-20 lira civarı, açıkçası sünger için pahalı geldi ve koltukçudan almaya karar verdim. Sizce problem yaşarmıyım ?

Eğer borularla sistem yaparsam aşağıdaki gibi birşey düşündüm ama ses konusunda düşüncelerim var, eğer boru yaparsam daha sağlam ve güzel görünür gibime geliyor ama hortumla yaparsamda ses problemi yaşamam sanırım;

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    koltukçularda süngerler çok küçük gözeneklidir ama Cenk.. İyice araştır, geniş gözenekli süngere benzeyen birşey görmüştüm ben geçen aktarda.. Aaa dedim bundan filtre malzemesi olur. Böyle büyük oval birşeydi. İsmini bilmiyorum ama banyo lifi olarak kullanılıoyrmuş. Onu bir araştırayım, denk getirrsem burdan resmini koyarım.

Edit:

bak bahsettiğim şey bu Cenk.. Tamamel bitkisel bir malzeme bu. Esnek değil, sert. Ama kullanılır mı kullanılmaz mı bilmem. Bence senin aradığın malzeme bu. Çok geniş gözenekli ama sık lifli acayip birşey. :D

içinin yapısı şöyle birşey; (kesit görüntü)

ama camlar arasında nasıl monte edip boşlukları nasıl doldurursun bilemem. Şayet kullanıma uygunsa tabi.. Bu dediğim şeyi gidip herhangi bir aktarda bulabilirsin. İncelemek için bile olsa git bi gör bence.. Su rahat rahat geçer bunun arasından diye tahmin ediyorum.

Sayfayı Paylaş