1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Bakteri Kültürleri ve Yemleri Sizce Nasıl

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Kızıldeniz Akvaryum tarafından 9 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Dostlar günaydın..

Bir şekilde akvaryumlarımızda o marka, bu marka bakteri kültürü ve yemi kullanıyoruz..

Acaba gerçekte ne kadar işe yarıyor?

içinde enzimlerinde oluğunu düşünürsek eğer nasıl bir kimyasal tepkime oluyor?

şimdiye kadar bakteri kültürü kullandım şöyle sorun oldu, böyle canlım öldü gibi konulara rastlamadım.

Ancak insan yine düşünmeden edemiyor..

Ben de kullanoıyorum her ne kadar düzenli kullanmasam da, iyi veya kötü etkilerini pek göremiyorum ki:)

Konunun önemli olduğunu düşünerek açmak istedim..

Sonuçta bir bütçe ayrılıp devamlı kullanılan yada kullanılması gerektiğini düşündüğümüz yegane katkılardan..yada alışkanlık..

Sizlerin düşünceleri nelerdir?

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Akvaryum Bakteri Kültürleri ve Yemleri Sizce Nasıl

Ne tatlı suda nede 5 aylık tuzlu su macereamda hiç kullanmadım.

3. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

:ay:

Çarpıcı bir örnek:D

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Faydasını gormemis olmana pek sasirmamak gerek. Minik bir sise ve hareketsiz sekilde raflardaki omru dahi bilinmezlik iceren ticari urunlerdir. Kaliteli olani var ama 1-2 marka disinda etkisini gosteren yok. Bu iki markaninda urunu anlik bir berraklik sergiliyor hepsi bu. Bu anlik berraklik bakteriden mi veya iceriginden mi o da belirsiz. Kaliteli hem de cok kaliteli urun olsa dahi eninde sonunda konu bizim akvaryumda var olani yasatmamiza dayanir.

Ne guzel degil mi hic soran yok; Bizim bakterilerin suyu mu cikti...bakterilerimize ne oluyor da eksiliyor veya eksiliyor mu ki ihtiyac duyuyoruz?

Yuzeysel hobi bakisi, yuzeysel akvaryum bakisi hakim forumlara ve yorum yapanlara. Oysa asli olan her akvaryumun kendi sartlari icindeki biyolojisidir ve buna sagladigi ortamdir. Eger siz 4 kisiye yetecek arabaya 50 kisi sigdirmaya kalkarsaniz...4 kisiye yetecek yemegi 50 kisinin hergun yemesini isterseniz guclu olan digerlerini ezer, bogar ve yine guclu olanlar yemegi yer gerisi yok olur.

Akvaryumda bakteri budur; Akvaryumunda yani akvaryumuna gore olanlara bakacaksin fazlasi haramdir...

Bir sulale icinde damizlik varsa ve besleniyorsa o sulale cogalir, yoksa ne kadar kofte o kadar ekmek. Biz sabaha kadar bakteri girsek de kral ciplak...

Sevgiler...

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

İyi markaların ürünleri kullanılabilir, Şart mıdır ? değildir kanaatimce. Yabancı forumlarda görüyorum bazen elemanlar suya dökmeyi bırakın bitkili-deniz-resif akvaryumlarının taban malzemesine, kumuna enjekte bile ediyor. Bu işte hobi aleminin yine bazı hassasiyetleri ve insanların uğraşlarındaki mukemmeliyetçilik arzusunu istismar ediyorlar gibi geliyor bana.

İlgi alanımızla alakasız ama konumuz ile çok alakalı bir olay anlatamak isterim. Öncelikle size james Randi'den bahsedeyim: James Randi
    90'larına merdiven dayamış ununu elemiş eleğini asmış, bizim kuşağımızın bilmediği çok ünlü ve başarılı eski bir ilizyonist. Bu aksakallı dede uzun yıllardır ilüzyonu sihir diye sunanlara, yalan bilimcilere, falcılara, sahte peygamberlere savaş açmış gerçek bir entellektüel. Ve söylediklerini gerçektende fizikötesi yollarla başarmış olduğunu kanıtlayanlara kurduğu vakıf aracılığıyla tam bir milyon dolar ödül vereceğini ilan eden bir şahsiyet, ve bugüne kadar kimse bu ödülü alamamıştır.

konumuzu ilgilendiren olay ise James Randi'nin Hi-fi müzik sistemleri için kablo üreten Pear Cable adlı firmanın Anjou adlı speaker kablosunu piyasaya çıkarması ile başlıyor. Hi-Fi Türkçeye yüksek sadakat olarak çevrilebilecek High Fidelity Kelimesi
    nin kısaltmasından oluşuyor ve çok çok yüksek kaliteli ses ve müzik sistemlerini belirten bir şey. Neyse Pear Cable firması Anjou model ismi ile bir hoparlör kablosu çıkarıyor5 metre uzunluğundaki bakır kablo ve daha bir çok ince detayın üretiminde kullanıldığını iddia eden firma bu kablo için 7250 dolar fiyat biçiyor. James Randi'de durmuyor bu kabloyu kullanan ve yine çok oldukça kaliteli monster marka 80 dolar kıymetinde muadil kablo arasında iddia edilen ses farkını tarafsız bir deney kurulu önünde farkına varabilecek kişiye bir milyon dolar vadediyor. sonuç : tabiki öyle birisi çıkmıyor. Pear Kablo firması ve kablo piyasaya çıktığında --işte burası çok komik-- bu kablo ile muhteşem bir ses kalitesi elde ettiğini iddia eden bir eleştiri sitesi yazarı özür yazısı yayınlamak zorunda kalıyor.

Hifi hobisinde olduğu gibi bizim hobimizde de bir çok doğru bilinen, yanlışlar. Muhteşem zamazingolar, sadece profesyonellerin kullanabildiği :) :) muhteşem ürünler var. Yani sanırım bu kadar uzun yazıdan sonra ne dediğimi çıkarabilmişsinizdir.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Süper örnekler olmuş bakteri kültürü bence eklemek ilk başta belki ama sonradan devamlı kullanmak saçma çok kaliteli diye bilinen bir firmanın 3 tane minik ampulünden kullandım ilk kurulumda ondan sonra hiç ama hiç bir şey eklemedim. Tabi denizden aldığım su ve başka akvaryumdan aldığım minik canlı kayalar var, ve dün akşam 1 kepçe kum aldım akvaryumdan dev tüylü bir kurt gördüm. demek ki bakteri kültürü devamlı kullanmadan da bir şeyler oluyor ve hayat devam ediyor bu arada tüm amonyak,nitrit, =0 nitrat 1 5 ay oldu akvaryum kurulalı.

Sayfayı Paylaş