1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Balığı Satın Alırken

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Alparslan tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu gün hobiciden eş tutmuş iki tane clarkii clownfish alacaktım konuştuk anlaştık Pendik köprüsünün altında saat 20:00 de buluştuk ve hava karanlıktı ama buna rağmen balıkları iyice inceledim gözlerine baktım (biliyorsunuz gözler yalan söylemez) bir de ne göreyim tek gözünün bebeği hasarlıydı hemen almaktan vaz geçtim.Bunu yazıyorum ki başkaları da aynı alışverişlere bilhassa gece dikkat etsinler...

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi o zaman 4-5 tane alıp eş tutan ları mı ayırayım ne dersin?

Twostart ve KILIÇ bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alparslan sen kaçar mı bu işler. Sen balığın röntgenini çekmişsindir. :)

Mahir bantlar neden düzgün olmak zorunda, yani burada kıstas nedir bant konusunda. Bozuk olması avantaj olabilir mi tasarım adına? Yahut hangi şekildeki banlar avantaj veya dezavantaj sağlar? Malum kafa karışık ve birşeyler yapmaya çalışıyoruz.

Alparslan bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi olur diyelim mi ?
    Uygun ortam var dev gibi akvaryum su şartları da süper.
    Şansta var olmasa sizlerle tanışamazdım...:)

Twostart, KILIÇ ve ENVER bunu beğendi.
  5. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Alparslan iste banada ayni sey oldu adam acemiligimizi firsat bildi 10 baligin 5 tanesi disi 5 tanesi erkek satti sonrada benim deil dedi boyle esnaflar iste bosver birde dayak atsaydin sen o adama.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu konular karışık ve evet tercih meselesi ama bir gerçek artık çok net. İngiliz ithalatı balıkların true percula olanları doğadan, zaten renk ve tavırlar net belli ediyor. Platinium tank çiftlik üretimi. Fakat ne yazık ki üst sınıf yani A sınıfı bu ülkeye gelmiyor bu çok net. Bit kadar alıp büyüyeceksin.

Platinium çiftinide bozdum, true percula çiftini de. Birinin dişi iyi, birinin erkek.

Onlyx getirttim ama siyahlık hakimi çok çok az. Kısaca büyütmekten başka çare yok bulabildiğin yavrular içinde.

Tabii bunları ilginç türler için yazıyorum, yoksa düz percula üzerine eğilmiyorum.

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Eğileceksen önce düzüne eğil tecrübe kazan ,sonrada diğerine eğilebilirsen eğilirsin rakip firmam benim.:D

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dışarıdan davul sesi güzel.:) Masrafı yap dünya kadar, özel yemler, kültürler, sistemler, işletim masrafları yap sonra bu pahalı yemlerden başlayan işleri tanesini 10 liradan vereceğim diye kullan.

İşim olmaz rakip firma, olmayacaksa bunlarla olmasın, olursa tasarım olsun. Akıl veren çok da mama veren yok.:)

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Butik üretim percula olsun adları .ORA ,BURA ,ŞURA tastikli.:D

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Millet boşaltın konuyu şimcik kavga çıkacak
    Rakip firmalar kapışıyortemo25

Temel Abi daha öncede açıklamaya çalıştım
    Önemi olan elindeki balığın şekli şemali değil gen haritasında nerede olduğu,Şekil olarak hatalı olabilir ancak vereceği yavrunun ne olacağını gen haritasını bilmeden (ki bizler bunu bilecek kapasitede değiliz) bilemeyiz.Bu yüzden bana göre yanlış bir hamle yapmışsın!

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bence bu üretim işi aynalı sazan yada alabalık üretimine döner ,bizlerde akvaryum marketimde olmasa bile Muratın yerinde üretilenleri bir güzel yeriz gibime geliyor.

harfuzmani bunu beğendi.
  12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    O zaman standart percula dan, picasso,platinum çıkma olasılığı da var.
    Platinum çiftten çıkan yavruların, platinum olma oranı ile picasso veya standart true percula anaçlardan platinum çıkma oranı aynı mıdır yani?

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Soy haritası çalışmanı incelemiştim. Çok faydalandık. :)
    Hangi türün kimlerden türediği gayet açık.
    Sadece oranlar belli değil. Oranlar da sanırım anaçlara bağlı olduğu için çok net rakamlar telaffuz etmek mümkün değil.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Elbette ki değildir Bülent Abi
    Anlatmak istediğim örneğin platinumun hatalı yeri var yavrularda hatalı çıkacak ya da

anaçlar hatasız platinum ise ful hatasız yavru alacaksın diye birşey yok.O yüzden en az bir kaç batım yavru aldıktan sonra yok bunlar olur veya olmaz diyebiliriz diyorum.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tabii çiftlerin bozulma nedenini siz sadece bant ve görünüme bağladınız ama ne yazık ki pek ilgisi yok. Söz ettiğim gibi iyi çiftten ziyade biri büyük ve biri küçük kavga etmeyen ikili mantığı ile balıklar geliyor olması durumu var. Tabii bu genel bir durum ülke açısından. Zaten gelen balıklarda boy olarak gençler.

Kısaca ileriye dönük endişe diyebiliriz.:) Ne çıkarsa mantığı genel düşünce yapımıza zaten ters, mümkün olan en iyi renk ve sıradan bantlı olacaksa bile kalite iyi olmalı.

Alparslan bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Önceleri takıldığım kanatlı forumlarında bir abimiz vardı.Adam bu genetik üzerine o kadar profesyonelleşmişti ki bir kaç saat içinde nasıl bir hayvan istiyorsan sana hangi eşleşmeleri yapacağını ve hangi yavruyu elde edebileceğini çıkarıyordu.
    Atıyorum kulağı şu renk,kuyruğu bu renk.....

Genlerini yazarak sayfalarca anlatıyordu bize de... (okuyan kim:) ) ayrı bir bilim dalı uçsuz bucaksız.Çok kolay diyordu ama yok benim kafa almadı (belkide almak istemedi)

Bu eşleşmelerin sonucunda saf bir ırk yaratabilmek için birkaç eşleşme daha yapıp genlerin oturtulmasından,sonrasında alınacak yavruların %100 nün aynı anaçlar gibi olacağından bahsediyordu.

Yani demem o ki bunları üretip piyasaya salan adamlar bu bilgilere çok rahat sahiptirler ve siz %100 hatasız platinum bir anaç çift alsanızda bütün yavrularının aynı güzellikte olacağını beklemeyin.Çünkü adamlar buna izin vermezler(Yani son eşleşmeleri yaparak ırkı saflaştırmamışlardır muhtemelen)
    Nedenide belli ticari faktör

Montimahir bunu beğendi.
  17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa

Sayfayı Paylaş