1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Balığı Satın Alırken

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Alparslan tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu gün hobiciden eş tutmuş iki tane clarkii clownfish alacaktım konuştuk anlaştık Pendik köprüsünün altında saat 20:00 de buluştuk ve hava karanlıktı ama buna rağmen balıkları iyice inceledim gözlerine baktım (biliyorsunuz gözler yalan söylemez) bir de ne göreyim tek gözünün bebeği hasarlıydı hemen almaktan vaz geçtim.Bunu yazıyorum ki başkaları da aynı alışverişlere bilhassa gece dikkat etsinler...

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Beraber yumurta dökmemiş balıklar tam eş sayılmazlar, son günlerde bu ilanları sık görmeye başladık. Mutlaka sorun. Maroon gibi bazı sert palyaço dişileri ayrı taşınma sonrasında önceki eşini de reddedebilir, dikkat ediniz.

Alparslan bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi o zaman 4-5 tane alıp eş tutan ları mı ayırayım ne dersin?

Twostart ve KILIÇ bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Genç ve desenleri düzgün olanlardan alıp beklemek bence mantıklı. Böyle eştir, birlikteler denenler için mutlaka yaşlarını ve önceden döküp dökmediklerini sormak lazım, döküyor olsalar dahi stresten uzunca bir ara verebiliyorlar.

Uygun ortam ve biraz da şans yardım edecek :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alparslan sen kaçar mı bu işler. Sen balığın röntgenini çekmişsindir. :)

Mahir bantlar neden düzgün olmak zorunda, yani burada kıstas nedir bant konusunda. Bozuk olması avantaj olabilir mi tasarım adına? Yahut hangi şekildeki banlar avantaj veya dezavantaj sağlar? Malum kafa karışık ve birşeyler yapmaya çalışıyoruz.

Alparslan bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi olur diyelim mi ?
    Uygun ortam var dev gibi akvaryum su şartları da süper.
    Şansta var olmasa sizlerle tanışamazdım...:)

Twostart, KILIÇ ve ENVER bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Olur diyelim Alparslan canın sağolsun :)

Temel abi düz Ocellaris ve düz percula için; balığın formu tamamlanmış, renkleri parlak, bantları düzgün olması bana göre kıstas.

Mesela Onyx çifti düşünülüyorsa, siyah rengin hakim olmasına dikkat edilebilir.

Misbar su şartlarından dolayı oluşuyor, genetik bir aksaklıkları yok, pek sorun değil, tamamen üreticinin tercihine kalmış. Son aldığım balıkların birinde kuyrukta hiç şerit yok ortada da piramit şeklinde bir iz var, tamamen zevk.

Tasarım konusunda picasso, snowflake in beyaz oranları fazla ve desenleri güzel olmasına bakılıyor, maddi değeri daha fazla. Beyaz hakimiyetine göre; Premium(seçkin), A sınıfı, B sınıfı diye sınıflandırmalar var.

Sizin İngiliz balıklar üretim midir, vahşi midir bilmiyorum fakat formları ve biçimleri harika :nazar: .

Diyelim yavrulardan biri daha önce görülmemiş bir beyaz oranında ve desende çıktı, daha önce tescillenmedi ise kendi adınıza tescilleyebilirsiniz. Donie Marie hanımın "snowcasso" 'nun isim haklarını alması gibi. ORA, TM ve SA bu işi götürüyor.

Ama dediğim gibi bunlar üretici kıstasları. Bir "naked" bile değerli benim gözümde.

Konunun esas mesajı olan hasta balık olayına ise hiç girmeyelim, Alparslan gerekeni yapmış.

Pounce ve Alparslan bunu beğendi.
  8. ENVER

ENVER

Yer:
    Bursa
    İsim:
    enver GUNTEN
    Alparslan iste banada ayni sey oldu adam acemiligimizi firsat bildi 10 baligin 5 tanesi disi 5 tanesi erkek satti sonrada benim deil dedi boyle esnaflar iste bosver birde dayak atsaydin sen o adama.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu konular karışık ve evet tercih meselesi ama bir gerçek artık çok net. İngiliz ithalatı balıkların true percula olanları doğadan, zaten renk ve tavırlar net belli ediyor. Platinium tank çiftlik üretimi. Fakat ne yazık ki üst sınıf yani A sınıfı bu ülkeye gelmiyor bu çok net. Bit kadar alıp büyüyeceksin.

Platinium çiftinide bozdum, true percula çiftini de. Birinin dişi iyi, birinin erkek.

Onlyx getirttim ama siyahlık hakimi çok çok az. Kısaca büyütmekten başka çare yok bulabildiğin yavrular içinde.

Tabii bunları ilginç türler için yazıyorum, yoksa düz percula üzerine eğilmiyorum.

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Eğileceksen önce düzüne eğil tecrübe kazan ,sonrada diğerine eğilebilirsen eğilirsin rakip firmam benim.:D

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dışarıdan davul sesi güzel.:) Masrafı yap dünya kadar, özel yemler, kültürler, sistemler, işletim masrafları yap sonra bu pahalı yemlerden başlayan işleri tanesini 10 liradan vereceğim diye kullan.

İşim olmaz rakip firma, olmayacaksa bunlarla olmasın, olursa tasarım olsun. Akıl veren çok da mama veren yok.:)

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Butik üretim percula olsun adları .ORA ,BURA ,ŞURA tastikli.:D

13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Millet boşaltın konuyu şimcik kavga çıkacak
    Rakip firmalar kapışıyortemo25

Temel Abi daha öncede açıklamaya çalıştım
    Önemi olan elindeki balığın şekli şemali değil gen haritasında nerede olduğu,Şekil olarak hatalı olabilir ancak vereceği yavrunun ne olacağını gen haritasını bilmeden (ki bizler bunu bilecek kapasitede değiliz) bilemeyiz.Bu yüzden bana göre yanlış bir hamle yapmışsın!

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çiftleri bozmasaydınız keşke... Hakan hocam haklı, percula ve ocellarisler için harita elimizde kabaca mevcut.

Hedeflenen desenlerdeki yavru oranları her batımda değişken ve yüzdeleri düşük.

Picasso x Picasso = Çok düşük oranda Picasso geri kalan yavrular düz percula olabiliyor.

Platinum'larda bahsettiğim gibi üst sınıf Picasso'lardan seçilen anaçlar ile meydana getirilmiş.

Yoksa ortalık platinumdan, picassodan geçilmezdi.

Sonuçlar bakalım neler olacak, ben de merak ediyorum :)

Eğer market için bir proje varsa, bence daha nadir türlere de yönelmelisiniz; Saddleback, Clarkii, Tomato, Maroon, Skunk vs.

15. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bence bu üretim işi aynalı sazan yada alabalık üretimine döner ,bizlerde akvaryum marketimde olmasa bile Muratın yerinde üretilenleri bir güzel yeriz gibime geliyor.

harfuzmani bunu beğendi.
  16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    O zaman standart percula dan, picasso,platinum çıkma olasılığı da var.
    Platinum çiftten çıkan yavruların, platinum olma oranı ile picasso veya standart true percula anaçlardan platinum çıkma oranı aynı mıdır yani?

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Soy haritasında hepsini belirtmeye çalışmıştım. Soy ağacı gibi okumaya çalışın.

Zaten hepsinin çıkış noktası, standart percula. ORA 'nın ilk picassolarının anaçları; (Vahşi erkek düz percula x Onyx percula dişisi)

Platinum; Picasso x Picasso sonucu meydana gelen bir "seçici üretimin" sonucu. Düz percula çifti ile direkt platinum elde etmek zor.

Platinum x Platinum sonucunu hiç araştırmadım, ama güzel bir Platinum için, güzel bir Picasso x Picasso çifti gerekli. Olasılıklar değişiyor veya zamanla kaybolabiliyor.

Haritayı hazırlarken topladığım bilgilere göre iki düz Ocellaris ten çıkan Snowcasso x Snowcasso çiftinin %100 Snowcasso verdiğini yazmıştım, ama yabancı forumlardan sorduğum kadarı ile sorun çıkabiliyormuş. Yine de Snowcasso x Düz Ocellaris çiftinden; %50 düz Ocellaris, %50 Snowcasso alanlar çoğunlukta.

En güzeli Banggai bence :) düz hesap...

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Soy haritası çalışmanı incelemiştim. Çok faydalandık. :)
    Hangi türün kimlerden türediği gayet açık.
    Sadece oranlar belli değil. Oranlar da sanırım anaçlara bağlı olduğu için çok net rakamlar telaffuz etmek mümkün değil.

19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Elbette ki değildir Bülent Abi
    Anlatmak istediğim örneğin platinumun hatalı yeri var yavrularda hatalı çıkacak ya da

anaçlar hatasız platinum ise ful hatasız yavru alacaksın diye birşey yok.O yüzden en az bir kaç batım yavru aldıktan sonra yok bunlar olur veya olmaz diyebiliriz diyorum.

20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Oranlar Tasarım'ın ; seçici üretim ile mi, larval gelişim koşullarına göre mi, yoksa Mutasyon ile mi oluştuğuna göre değişebiliyor.

Anaç olarak herşeyi başlatan ; "Vahşi düz percula x vahşi Onyx" çiftimin olmasını çok isterdim ama kısmet değilmiş, emeklilikten sonra vakit kalırsa artık.

Sayfayı Paylaş