1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Balık Yemi

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum balık yemi konusuna genel bakacak olursak, akvaryum balıklarının besin ihtiyacını tam karşılaması adına üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu olduğunu görürüz. Akvaryum balık yemi elbette düz bir söylem değildir. Her bir akvaryum balık türü farklı besin diyetine sahip olup bazı türler her türlü yemi kabul edebilirler. Doğal beslenme alışkanlıklarına uygun akvaryum balık yemi temini daha sağlıklı olmalarına yardımcı olacaktır. Farklı markaların farklı iceriğe sahip kaliteli akvaryum balık yemi çeşitlerinden bulundurmak daha zengin beslenmelerini sağlar. Aynı zamanda en yapımı gıdalar menülerine dahil edilebilir ve yine canlı yemler ile de desteklenebilir. Akvaryum balık yemi konuları hobici arasinda tartışılan konulardan biridir. Akvaryum balık yemi etik açısından da önemlidir. Akvaryumlara misafir edilen canlıların bu sorumluluğu alınmış demektir. Akvaryum balık yemi seçimi sirasinda dikkate alinmasi gerekenlere aşağıda değinmeye çalışacağız. Akvaryum balık yemi çeşitleri içinden seçim yaparken dikkate alınması gereken nokta balıklarımızın hangi şekilde beslendiklerini bilmektir. Akvaryum balıkları beslenme biçimi olarak üç gruba ayrılır. Tamamen otçullar, Hem otçul ve hem de etçil türler, Sadece etçil türler olarak ayrılırlar. Deniz akvaryumu balıkları tatlı su balık yemlerine oranla daha az fosfat ve yan maddeler içermektedir. Bunun nedeni deniz akvaryumu su kimyasının tepkisi tatlı suya oranla daha fazla olur.

  Akvaryum Balık Yemi Çeşitlerine Göre Balık Türleri;

  [​IMG][​IMG]

  Akvaryum balık yemi konusunda satın alma yaparken beslediğimiz balıkların tamamen otçul olup olmadıklarını belirlemek gerek. Deniz akvaryumu balıkları her ne kadar her türlü gıdayı tüketebilir olsa da otçul türlerin ağırlıklı beslenmeleri bitkisel olmalıdır. Tatlı türlerinin tamamen otçul olan varyasyonlarının bağırsak yapıları nispeten daha uzundur. Deniz balıklarında bu durum daha dengeli ve tolere edilebilirdir. Bu açıdan akvaryum yem çeşitleri konusunda bu açıdan da bilgi sahibi olmak faydalıdır. Tamamen otçul türlere örnek olarak Tang balıkları doğada yosunlarla birlikte minik kabuklularla karotein ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu durum göz önüne alınıp karatoinli gıdalar verilirken abartmamak gerekir. Akvaryum balık yemi olarak haftada bir az miktarda karatoin içerikli yemleme yapılabilir. Karışık yani etçil ve otçul Akvaryum balık yemi ile beslenen tatlı su türlerinin belirgin tek rengi olan balıkları kalitesiz bir yemle dahi rengini yakalayabilir ama bu tuzlu su balıklarında pek geçerli değildir. Üzerinde fazla sayıda renk bululunduran balıklar akvaryum balık yemi zengin içeriğinden her koşulda daha fazla faydalanır. Tek renk balıklar rengini kullanılacak her çeşit yemde aşağı yukarı yakalasa da vücut formu istenilen seviyelerde olamayacaktır. Karışık akvaryum balık yemi ile beslenen balıklara zaman zaman canlı yem takviyesi yapılırken yağlandırmamaya dikkat edilmelidir. Bitkisel besin takviyesi mutlaka yapılmalı ve bunu yaparken günde bir veya iki günde bir bitkisel besleme uygun olacaktır. Bitkisel akvaryum balık yemi renk ve vucut formu yanında hareketlilikte getirecektir. Sadece karaotein içerikli akvaryum balık yemi kullanılan balıkların beslenmesi nispeten daha kolaydır ve seçenek çok fazladır. Ancak balıkların yağlandırılmaması yine çok önem taşır. Canlı yem genel olarak haftada bir verilmelidir. Aşırı ve tüketilemeyecek miktarlarda verilmesi suyun kalitesini olumsuz etkileyecektir.

  Akvaryum Balık Yemi ve Yem Çeşitleri;

  Akvaryum balık yemi veya genel anlamda akvaryum yem çeşitleri ile balıkların beslenmesi açısından ister hazır kuru yem veya satın alınan yem olsun içeriğine pek bakılmıyor, sonuç olarak bir tek yemden veya aynı içeriğe sahip yemlerden iyi gelişmeler bekleniyor. Balıklarımıza vereceğimiz Akvaryum balık yemi vitamin açısından zengin olmak zorunda, ancak bir tek yem paketi bunu sağlayamaz. Üç çeşit yem bulundurulmalı ve bu yemler ayrı ayrı içerik , vitamin barındırmalıdır. Kuru yeme ilave olarak canlı yemler, sebzeler menüye dahil edilmelidir. Beslenen balıkların yem tüketim şekli ve akvaryum içerisindeki yem alma seviyeleri ağız yapılarından anlaşılabilir. Bulunduralacak yemler bu balıkların doğal alışkanlıklarına göre seçilmelidir. Ağız yapısı yukarı dönük olanlar su yüzyine yakın bölgeden, Ağız yapısı öne doğru bakanlar orta ve her katman olabilir. Ağız yapısı aşağı doğru bakanlar dipten yem alma , arama eğilimindedir. Bunu bilmek gereksiz kavga ve kargaşayı engellerken balıkların daha dengeli beslenmesini sağlayacaktır.

  Akvaryum Balık Yemi ve Akvaryum Yemi Miktarı;

  Akvaryum yemi özellikle yavru bireylerde az az çok sayıda yemleme yapılmalıdır. Akvaryum balık yemi yavru balıklar söz konusu olduğunda çeşit olarak ve içerik olarak zengin olmalıdır. Az ve sık yapılan yemlemede tüm balıklar eşit beslenir. Özellikle bitkisel ağırlıklı beslenen balıkları sık sık yedirmek doğasına uygundur. Bu balıklar gün ışıması ile yemlenmeye başlar ve hava kararmasına doğru bırakır. Bunun sebebi yosunların besleyici içeriği daha azdır bu yüzden sürekli yiyerek açığı kapatmaktır. Normal şartlarda balıkları sabah ve akşam besleyebiliriz. Özel diyet yemler hafta sonlarına bırakılarak daha geniş bir beslenme sağlanabilir. Akvaryum Balık Yemi bu açıdan son derece önemlidir. Akvaryum balık yemi ve balık beslenmesi konusunda unutulmaması gereken, bir balığı öldürmenin en kolay yolunun , aşırı yemleme olduğudur. Özellikle deniz akvaryumlarında aşırı yemlemenin getireceği atık yükü akvaryum geneline olumsuz yansıyacağından dikkatli ve sistemin gücü ile orantılı kullanılmalıdır.

  Akvaryum Balık Yemi-Akvaryum Portalı;
   

Sayfayı Paylaş