1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Balıkları İçin de 'Anne Sütü' Önemli

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde Heliak tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  923
  İsim:
  Anıl
  Mehmet Bayer - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İhsan Çelik, 'mukus' denilen anne sütü benzeri salgının, akvaryum balıklarının yaşantısı için büyük önem taşıdığını bildirdi.

  Yrd. Doç. Dr. Çelik, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, memeli canlıların dünyaya gelir gelmez ilk tattıkları besinin süt olduğunu, balık türleri arasında da hayatlarının ilk aşamasında yavruların, ebeveynler tarafından salgılanan besinsel değeri yüksek, zengin içerikli maddeyle beslendiğini belirterek, bu salgının 'balık sütü' olarak algılandığını bildirdi.

  İnsanlar ve diğer memeliler için sütün, hayati önem taşıyan doğal bir içecek olduğuna işaret eden Çelik, başta sağlıkçılar olmak üzere tüm insanların anne sütünün önemini çok iyi bildiğini vurguladı. Memeli canlıların dünyaya gelir gelmez ilk tattıkları besin olan sütün ilerleyen yaşlarda da vücut gelişimine yardımcı olduğunu anlatan Çelik, balıkların derilerinden salgıladıkları 'mukus' adlı salgının benzer özellikte önemli bir etkiye sahip olduğunu anlattı.

  Söz konusu sıvının balıkların fizyolojik ve biyolojik gelişiminin yanı sıra karşı cinslerini cezbedebilmek ya da üremeye hazır olduklarını gösterebilmek amacıyla da salgılandığını bilderen Çelik, bazı ciklit ve kedi balığı türlerinde de mukus salgısının yuva yapımı ve yavruların beslenmesi amacıyla kullanıldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

  [​IMG]

  'Midas ciklit türü balığın yavruları serbest yüzmeye başladıkları periyottan itibaren, 4-6 hafta boyunca mukus salgısıyla beslenmektedir. Güney Amerika (Amazon) kökenli olan diskus (symphysodon) balıkları da midas ciklit gibi yavrularını belirli bir dönem mukusla besler. Yumurtadan yeni çıkmış diskus larvaları, 15-20 gün ebeveynlerinin salgıladıkları mukusla beslenir. Bu tabirle mukus salgısı, anne sütüne benzetilir ve nasıl ki yeni doğmuş bir bebek ilk 1 yıl yalnızca anne sütüyle beslenir, diskuslardaki durum da buna benzer.'

  [​IMG]

  Çelik, bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda mukus proteinin gerçek mekanizmasının tam olarak açıklanamadığını, ancak diskus mukusunda çeşitli serbest aminoasitlerin olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını sözlerine ekledi.

  Kaynak: Haberler.com
   
  E.Özdemir bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Akvaryum Balıkları İçin de 'Anne Sütü' Önemli

  İlginç haberler ve bilgiler açıkcası. Aşağı yukarı benzer bazı bilgiler olsa da kapsamını öğrendikçe işin aslının çok daha geniş bir yapıyı kapsadığı ortaya çıkıyor.
   
  Heliak bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş