1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Balıkları Ciklet (Cichlid)- Kaç Litre Akvaryum İster?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum Balıkları Ciklet (Cichlid);

  Ülkemizde isim karmaşası veya hobiciler arasında dil döndüğünce ifadesi farklı farklı olan bu tür popiler bir akvaryum balığıdır. Aslında http://www.akvaryumportali.com/sucu...-fish-cichlid-fish-ciklit-baliklari-6603.html tuzlu su balıkları içinde de çok yakın akrabaları olan geniş bir ailedir. Aynı benzerlik farklı göllere ait olmalarına rağmen genel familya olarak da benzerlik gösterir. Buna örnek olarak http://www.akvaryumportali.com/sucul-habitatlar/victoria-golu-baliklari-3646.html Tanganyika Gölü balıklarıyla yakın benzerlik gösterir. http://www.akvaryumportali.com/sucul-habitatlar/tanganyika-ve-habitat-3320.html kavram olarak aslında tür benzerliği gösterse de su şartları bakımdan farklılık gösterir. O yüzden aynı familya ait olsalar bile farklı göllere ait balıklar seçerken dikkat etmek gerekir.

  [​IMG]

  Ciklet (Cichlid) balığı boyut olarak ortalama 10 ila 35 cm arasında değişen boyutlara ulaşabilen türlere sahiptir. Bu yüzden akvaryumlarının da hacim ve alan olarak yeterli olması gerekir. Ortalama 200 Litre bir akvaryum türe ve sayıya göre değişecek olasa da yeterli gelmektedir. Geniş bir aile olması elbette beslenme alışkanlıklarının da farklı farklı olmasını beraberinde getiriyor. Balıkların birçok türü beslenme sırasında etçil veya otçul olarak ayrılsalar da tamamen otçul olmayan türler http://www.akvaryumportali.com/yem-arastirma-portali/soguk-gida-icin-sicak-balik-savasi-3567.html vermeye hazırdır. Tamamen otçul türlerde aslında çoğu zaman ayrım yapmaz ancak bu sağlık sorunlarına sebeb olabilir.

  [​IMG]

  Hacim, boyut, beslenme gibi akvaryumlarında bilinmesi gerekenlere bir de iyi bir filtrasyon gerektireceğini eklemek gerekir. Oldukça dayanıklı olmaları ve renk çeşitliği onları akvaryumların cazip misafiri yapmaktadır. Ticari endişeler melezleştirme çabalarını ortaya çıkarmaktadır. Bu tarz türleri tercih etmemenizi öneririm. Sonuç itibariyle arz talep meselesinde iş hobici tercihinde biter. Sadece benle olmaz demeden hareket etmek genelin ortak tepkisi olacaktır.

  Sevgiler.

  Akvaryum Portalı - Türkiye'nin Sucul PORTALI
   
  Muzikopat ve lordnelsono6 bunu beğendi.
 2. mengi_man

  mengi_man

  Mesajlar:
  375
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Zafer MENGİMAN
  Cevap: Akvaryum Balıkları Ciklet (Cichlid)- Kaç Litre Akvaryum İster?

  Güzel bir bilgilendirme makalesi olmuş. 35-40 LT de 5-10 tane chiclid besleyen arkadaşlar öncelikle burayı okumalıdır.
   

Sayfayı Paylaş