1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Balıkları Yem Alternatifleri

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum balıkları yem alternatifleri hep bir merak konusu olmuştur. Biraz geçmişin aksine artık akvaryum balıkları beslenme diyetini zenginleştirmek için çeşitli gıdalar hazırlanıyor. Balık yemi ve balık besleme anları benim için hep zevkli olmuştur ve zaten her zaman arayışlar ve diyetlerini sürekli genişletmek adına tepkilerini ölçerim. Aşağıda son uygulanan akvaryum balıkları yem alternatifleri biraz da biran önce balıkları sağlığına kavuşturmak amaçlı uygulandı. Sağlık demişken balıklarda oluşan benek sorunu bilinçli bir hareket sonrası ortaya çıkmıştı ve aslında kontrol altındaydı ama itiraf etmem gerekirse kontrolü elden ne yazık ki kaçırmıştım. Kısıtlamalı bölümde üzerine yazıştığımız bir uygulama için küçük çaplı bir sağlık bozulması yaratılmak istense de istem dışı kontrolü kaybettik. Bunun ardından elbette ana akvaryumdan unsur uzaklaştırılmıştı ancak balıkların da acil toparlaması gerekiyordu. 10 gün sabırla aşağıdaki diyet uygulandı. Mahir kardeşimizin yine çok başarılı ve oldukça etkili bir yem hazırlama diyeti de bulunuyor. İlgili Palyaço Balığı Anaçların Beslenmeleri Hakkında konusundan takip edebilirsiniz.

Akvaryum Balıkları Yem Çeşitleri Olarak Neler Kullanıldı

Akvaryum Balıkları yem.JPG

Akvaryum Balıkları Yem Sabah

Sabah çok erken işe giderken Actiflora kapsül içindeki karbonhidrat ve prebiyotik toz (zaten balıkların başına gelen de bunun yüzünden gelmişti :) ), Mysis shrimp ve pasific plankton aynı anda bir çay kaşığı seachem garlic guard ile karıştırılıp besinlere emdirildi. Bunları Bülent denemem için vermişti ve iyiler gerçekten. Öğlenleri işte olduğumdan dolayı kuru yem türleri verdi evdekiler.

Deniz Akvaryumu Yem Alternatifleri.JPG

akvaryum yem.JPG

Akvaryum Balıkları Yem Akşam

Aynı sefa tek başına verildi, besleyici bir çiçek diyebilirim, bunu da Bülent önerdiği için kullandım, bilimsel açıklamasını o daha iyi yapar. İlave olarak ardından kurutulmuş rotiferi epar ampul kırmızı solüsyon ile, ertesi gün C vitamini olan solüsyonu ile karıştırarak verdim. Birgün ara ile akşamları aynı sefa yerine Mercan Besini Mutfak (DIY) Yapım konusunda hazırladığım ve halen buzlukta duran karışımdan verdim.

IMG_1134.JPG

IMG_1133.JPG

IMG_1132.JPG

Bu şekilde hazırlanan ve uygulanan akvaryum balıkları yemleme süreci sonrası, aradan geçen yaklaşık 10 gün ardından akşam eve geldiğimde balıklarda üreme hareketleri veya talimleri sezinledim. Işıklar yanmıyor olsa da bir video çektim. Bu konuyla ilgili gelişmeleri de Picasso Percula Palyaço Balığı yumurta Aşaması konusunda aktardım.

Gelişim ve son diyet tablosu bu şekilde gerçekleşti. Bazı koşullar altında ilginç gelen gıdalar olabilir size ama ben zaten eskiye dayanan bir itiraz veya şaşkınlık yaşanmasına alışkınım.:D Kısaca idman süper ve şükür ki, bu konudaki cahiller azaldı ve en azından uyguladığını yazana saygı duymayı başaran insanlar bulabiliyoruz.;) Ne yapacaksınız arkadaşlar, doğru yapan ve arkasında duran var oldu, bir halt bilmeden vıdı vıdı yapan yok oldu, zaten böyle olmasa forumlar çekilmezdi. Akvaryum balık yemi maceramız bu şekilde arkadaşlar.

Akvaryum Balıkları yem Gelecek vizyonda aşağıdaki var

denizanasi akvaryum yem.jpg

Akvaryum Portalı

taakaa, Erdem., yekim ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    Temel abi paylaşım için teşekkürler.Beklediğim bir paylaşımdı ellerine sağlık.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Picassoların maşallahı var, rotiferleri hazırlayın.:)

Bu diyeti ağır benekli bir diğer tür üzerinde deneme şansınız oldu mu? Sefa yı pul yem gibi mi veriyorsunuz?

Probiyotik olaran şahsen içinde "Lactobacillus rhamnosus" olan bir ürün denemeyi düşünüyorum.

4. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    Sefa nedir?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Lactobacillus rhamnosus yüzünden neler geldi başımıza.:) Dahası var içinde. Diğer tür neydi anlamadım. Rotifer kullanmayı düşünmüyorum Mahir, buna ne yer ve ne de zaman var ama palyaço larvalarının yiyeceğini düşündüğümüz bir yem üzerinde çalışıyoruz, yani hep çalışıyoruz gördüğün gibi.:) Olursa güzel olacak, biliyorsun larva diyeti bir bilgi denizi gibi, kültürün de kültürünü zenginleştirmeye varan bir derya. İş çok Mahir.

Aynı sefa direk kuru yem gibi ufalayarak veriliyor ama suda yumuşatılırsa daha güzel oluyor.

Alparslan bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi gözün aydın bebeler geliyor hayırlı olsun zaten uzatmaları oynuyorlardı...temo4

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bir arkadaşım balık üretmekle falan uğraşma mercan çoğaltmak daha kolay demişti de inanmamıştım, balık üretmek daha fazla zaman ve ilgi istiyor, evde oturmadan yapmak biraz zor. Kolay gelsin diyelim o zaman :) Diğer tür derken; mesela ağır beyaz benekli, ümit kesilen bir tang üzerinde falan denendi mi ? demek istemiştim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :) Öyle bir yerden girdin ki başlayacağım gene eskilerden. Tam 10 yıl evvel balık mercan bakmaktan daha zor dedim güldüler. :D Yahu siyanür dertleri yoktur, diğerine dalıp öldürmezler, beyaz benek olmazlar, bir ay evvelinden gidiyorum derler, o tür bunla olmaz, bu tür buna şaka yapmaz, balık gibi aniden el sallamazlar, biraz iyi ortamda hemen büyürler. Vel hasıl literatürü yerine göre sevmem ama mantıksal çok iyi bakarım. Mercan bakıyorsan tek odak su, balık bakıyorsan odak say say bitmez.

Aslında Tang balıklarım vardı, angel balıkları da vardı ama bu süreç riskliydi baya. Sağ olsun ******* akvaryum çoğunu, bir tang balığını Teoman abi, bir tang balığını Erdoğan aldı ve akvaryum percula ve kardinal balıklarına kaldı. Zaten bıktım artık balıktan da mercan dan da. Benim havam başka artık. İncik boncuk uğraşıp ego tatmin ediyoruz.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abi Konuyu devamlı takip edenler az çok neler yaptığını biliyor. O yüzden helal olsun diyorum başka birşey demiyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Estagfurullah. Sistemi bir kez dengeleyip rutine bindirdikten sonra resif tankının keyfine doyum olmuyor. Yine de sistemin hep yolunda gidip canlıların çabuk gelişmesi bence hobicinin tanktan çabuk sıkılmasına neden olabiliyor.

Özellikle ticari düşünen bir balık üreticisinin, su hacmi fazlalaştıkça başı sıkışıyor diyebiliriz. Kültür üretmek, larvaların günlük takibi ve yemlenmesi derken kendinizi internette "otohime" gibi mikronluk yemleri günde 6 kez nemlendirmeden verecek otomatik yem makinesi bakarken veya yeşil suya rotiferi otomatik dozlamak için dozaj pompası ararken bulabiliyorsunuz.

Fitoplankton, rotifer, pod kültürleri ve diğer yemler ticari olarak hobiciye sunulduğu zaman elbette ufak ölçekli üretim işi nispeten kolaylaşacaktır.

reefyem ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunlar bizim için çok kolay işler Mahir, yani bunu rahatlıkla yaparız veya buluruz bu işi yapacak olanı. Fakat ben daha pratik işleri daha çok seviyorum bu işlerde, yani bir yem olacak ve günde belli saatlerde larvalara verilecek, bir katkı olacak...ki şuan yapılması üzerine çalışılıyor, tek sıvı olacak ama tüm elementleri barındıracak, bir katkı veya buluş olacak beyaz benek yok olacak ve aynı şey suyu güzelleştirecek vb. Zor işler ama olsun, bak logoda ne var.:) Nasrettin hoca var, göle yoğurdu çalmış ya hani ya tutarsa diye, aramaya devam bakarsın tutar.

Montimahir bunu beğendi.
  12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Aynısafa(aynısefa) geleneksel tıpta önemli yeri olan antibakteriyel bir bitkidir. Özellikle bu bitkiden yapılan krem veya hazırlanan yağ ;sivilce akne, leke ve ayak mantarlarında son derece etkilidir. Modern kimyasal merhemlerle aylarca tedavi edilemeyen durumlar çoğunlukla bu merhem ile bir iki kullanımda sorunu çözer.
    Oral olarak çayı veya tentürü suya damlatılarak alındığında da benzer etkileri gösterir.
    Herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamasına rağmen ,özellikle mantar hastalıklarında faydalı olabileceğini düşünüyorum.
    Benzer etkilere sahip, daha zayıf bir antibakteriyel olan karanfil in canlılarda mantar tedavisinde etkili olduğu konusunda bilimsel çalışmalar vardır.
    Balıklar üzerinde mantar tedavisinde bizzat kendim kullandım. Mantar hastalığı ile karşılaşan olur ise deneyebiliriz.

Sayfayı Paylaş