1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Camının Patlaması

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 8 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Açılımı ne oluyor bunun? Aramızda yaşayan var mı?

2. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bildiğim kadarıyla akvaryum camında kılcal bir çatlak oluyor ve farkedilmiyor. Zamanla ilerleyip basınçtan dolayı camı patlatıyor.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Tamam bunu hepimiz az çok tahmin ediyoruz zaten. Film ler de de durum bu ama ya gerçekte? Ben böyle bir patlama yaşayan canlı kanıt arıyorum. Akvaryum camı patlıyor ile silikonlardan ayrılıyor ayrı şeyler. Bunu öğrenme ihtiyacım var şu sıralar. Genelde tağbir patlıyor, çatlıyor ama ana tema silikon sanırım.

4. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    Merhaba arkadaşlar madem böyle bir konu açılmış, kendi tankımdan bir tecrübemi anlatmak istiyorum. Tankın camının kesilmesi ile alakalı. Elmas kesimi ni düşünen arkadaşlarım olabilir. Bence böyle bir riske girmek gereksiz. Kesinlikle lazer kesimi yapılmış tankı öneriyorum. Ben iki yada üç defa denedim. Her zaman çok ufak da olsa damla damla akıtıyor.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Damla damla akıtıyordan kasıt nereden akıtıyor? Gene Silikondan sızdırmıyor mu sonuçta?

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bir düzeltme yapmak isterim, camlar lazer ile kesilmezler.Yüksek devirli cnc makinalarda, elmas ile kesim sonrası işlenerek düzeltilmekteler.

7. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bahsettiğiniz patlama tabirinin silikonla alakası yok zaten.silikon bir anda cart diye açılmaz. Silikon esnek olduğundan bir anda bırakmaz ufak sızdırmaya sebep olur. Patlamada ise her hangi bir cam çatlak yerinden basıncın etkisi ile kırılır. İkisi çok farklı şeyler ..

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    İkisinin çok farklı olduğunu bildiğim için soruyorum bunu. Havamı atılıyor akvaryum patladı diye yoksa silikondan su mu sızıyor. Deneyimleyen bir kişi bulabilmek umudundayım

9. Xtra

Xtra

Yer:
    Adana
    İsim:
    Sinan Akçimen
    5 gun once arkadaşımın 1.5 metrelik akvaryumunun saat gece 4 sularinda patlaması olayıdır.. Tüm ev 3 parmak suydu.. :)

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Filmlerdeki gibi akvaryum patlamasi iki şekilde olur :) Birincisi cam temperli ise. Temperin amaci budur zaten cam kirilma derecesinde zarar gördüğünde tuz buz olsun kiriklar canliya zarar vermesin diye yapılır. Ikincisi ortaya yakin bir yerden darbe almasi. Bundada çatlaklar bircok yöne oldugundan basincla birlikte parcalanir. Her ikisinde de cam kalinligi ve tank hacmi belirleyici etkendir. Kilcal catlak yurumesi veya silikon kaçırmasina patlama demek zor

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum patlaması olması için çok fazla neden yok. Cam darbe alırsa patlar, hacme göre ince cam kullanılırsa aşırı esner patlar. Silikon ayrılması sonucu oluşan durumlara pek patlama denemez.

Toygar hayırdır bu kötü senaryoları neden düşünüyorsun?

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merak ettim Temel Bey. Geçenlerde akvaryumu yapıştırırken Yener bey'in bir arkadaşıyla da tanıştım. Çok da yakın oturuyormuşuz. Onun da büyük bir akvaryumu var ve bir önceki akvaryumunun camı çatlamış. Baya uzun süre de su kaçırmış, neredeyse bir gün yanlış anımsamıyorsam. Tuzla buz olan ''patlama'' gibi bir durum yok anladığım kadarıyla. herhangi bir hobici doğal sebeplerle durduk yere böyle bir durum yaşamamış. Akvaryum hacmim büyük ve gerçekleşebilecek bir senaryomu bu öğrenmek istedim. Merakım tuzla buz olması. Silikonun kaçırması yada camın çatlaması sorun değil ama patlaması bir sorun. Olmadan öğrenmek istiyorum, olabilme olasılığına karşı. Malum çok para harcıyoruz ve önce yatırımımı korumak isterim. Acaba sigortalar ilgileniyormu böyle şeylerle. Lopez kalçalarını sigortalatıyor da biz akvaryumlarımızı neden sigortalatmayalım.

13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sigorta olayında benim evin kaskosuna acenta uygun fiyata (poliçeye yükü 12 tl) kloz ekleyip tankın hasarı durumunda 2 bin liralık masrafını karşılıyor.Devede kulak kalıyor ama hiç yoktan iyidir.Ayrıca sigorta ya yapılmıyordu ya da çok yüksek fiyat çıktığı için yapmamıştık.Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir sanırım.

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bence bunu netleştirmek lazım. Ciddi maliyetlerle kuruluyor bazı akvaryumlar. Benimki bana çok ciddi gelmeye başladı bu aralar:)

Sayfayı Paylaş