1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum camında giderek artan yosunlanma

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde DeathAnqeLs tarafından 15 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Akvaryumu kuralı 3 hafta oldu. Sıfır olarak almadım, hazır kurulu sistemi aldığım için her şeyi oturmuş halde geldi bana. Yaklaşık 2 hafta kadar içerisinde 2 adet turbo snail 10 adet kadar conch ile döndürdüm akvaryumu. Bu süre zarfında ışık açmadım hiç. Daha sonra 4 adet true percula alıp attım akvaryuma. Balıkları eklerken sumptaki filtre sisteminede el attım. Açıkçası fazla abarttım. O kısmı bu akşam halledeceğim. Balıklar geldikten sonra ışık sisteminide kullanmaya başladım. Soruma gelince camdaki kırmızı- kahverengi sakalımsı yosunlanma neden oluyordur ?

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Foto eklersen daha iyi olur, bu şekilde net cevap yada cevap diyeyim alman zor. Ancak tahminlerle ilerler. Tanıtım konun olsa bile okumayanlar olabilir.

Tahminlerle gidecek olursak kötü su değerleri fosfat silikat nitrat fazlalığı olabilir. Kötü aydınlatma yetersiz filtrasyon fazla yemleme yetersiz yüzey akintısı gibi başlıca nedenler sorgulanmalı.

DeathAnqeLs ve corax bunu beğendi.
  3. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Öncelikle cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim Veysel bey.

Konuyu genişletmek gerekirse. Şu ana kadar herhangi bir su değişimi yapmadım, buharlaşan suyu da erikli damacana ile tamamladım. Değerlerim ve yosun resimleri aşağıdaki gibidir.

IMG_7327.JPG IMG_7328.JPG IMG_7329.JPG IMG_7330.JPG

Işıklandırma programının ekran alıntısı ;

IMG_1855.PNG

Değerler ;

ss.jpg

Yemleme olarak 1mm granül yem balık başına 2 adet atıyorum günde 3 kere ve hepsinin 2şer tane yendiğinden emin oluyorum. Resimlerin bir kaçını alttan çekmemin sebebi yüzey dalgalanmasını görebilmekti ama gerekirse videoda yükleyebilirim.

Filtrasyon sol tarafı tamamen boşaltım sadece arada görünen seachemi filtre poşedinde içeride bırakacağım 4 litra kadar, ps sağda sağlıksız çalıştığı için bu işlemi yyapmam gerekiyor. Ps sağ tarafa alacağım.
    20151215131904.jpg

Kullandığım yem ;
    20151213070727.jpg

Biraz fazla yer kapladım lütfen kusuruma bakmayın. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

veysel bunu beğendi.
  4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Onlar yosun değil film alg dostum

Nitrat silikat fosfat olayını çözünmü uçar gider

BARREEF

DeathAnqeLs bunu beğendi.
  5. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Teşekürler Fatih bey. Nitratı ne yaptıysam 25in altına düşüremedim. Silikat ve fosfat ölçülür mü, ölçülürse nasıl ölçülür en ufak fikrim yok. Birde son olarak ışıklandırmam hakkında yorum yapabilir misiniz? Çünkü ne zaman ışıkları açmaya başladım ondan sonra başladı bende bu sorun. 16 saat yanıyorlar gün içinde. Birde nitratı düşüremememin sebebi sanırım ps tam performansında çalıştıramıyorum, bu olabilir mi ?

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    100 gram rowa phos bağlayın sisteme. 5 gün yeter.

Sonra 1 tüp prodibio digiest

BARREEF

veysel ve DeathAnqeLs bunu beğendi.
  7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    16 saat ışıkta çok yeni kurulum için.

BARREEF

8. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Peki rowaphosun uygulanması için reaktöre ihtiyacım var mıdır ?

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Durso var ise bir bayan çorabına koyup oraya koyun su akışı olsun suyun aşağı inmesine engel olmasın yeter

BARREEF

10. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Durso var Fatih bey çok teşekkür ederim. Filtre poşedim de var.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Görsel geldiği zaman cevaplar net oluyor bu sekil, ilave olarak tavsiye edebileceğim haftalık düzenli su değişimi.
    Durum müsaitse ps i nac 3 veya curve 5 gibi bir ps le değistirebilirseniz daha efektif olacak gibi. Şuan için ps i kafa motorunun olduğu bölmeden alıp suyun döküldüğü bölmeye sabitleyin. Orada su seviyesi sabit kalır buharlaşan sudan etkilenmez.

Aydınlatma süresini de 8-10 saat aralığinda tutun. Camlardaki algleri de eski bir kredi kartı ile temizleyin sertleşirse başka türlü temizlenmiyor.

Edit: Su değisimi ile kh ve ph dengeye gelir.

Düzenleme: 16 Aralık 2015
  12. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    IMG_1857.JPG

Şu an için bu şekilde kullanıyorum. Su değişimine başlayacağım fakat tuzum yok. Bana tuz tavsiyesinde bulunur musunuz ? Curve 5 uzun zamandır aradığım bir ps ama 2. el 200-250 ye bulursam alabilirim ancak.

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sump bu sekil iyi olmuş.

Ayrica istersen curve 5 vereyim sana 175 tl, sendeki qq ile takasta edebiliriz. Öyle 200-250 tl vermene gerek yok.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tuz red sea kullanıyorum ben.

YMR_AY ve DeathAnqeLs bunu beğendi.
  15. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Abi şu an için curve 9 bakıyorum olmaz ise sizin c5 için görüşebiliriz. Birde bm nac qq elimde kalmasını istiyorum ne olur, ne olmaz.

veysel bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Curve 9 çok büyük gelir bu tank için, olmaz. Büyük tank kuracaksan ilerisi için elinde bekletirsin o sekil olur.

:) Simdi bir nano ps aldım geldim bende yolda senin mesajı okuyunca kaya kum aldık flo aldık bir adet battık yine.:) Eldeki qq verdik simdi pikoya lazım oldu harbiden elde tutmak lazım. Ariyoruz böyle lazım olunca.

Karakus ve YMR_AY bunu beğendi.
  17. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    rowa phos bağlıyken filtre çorabını çıkarayım mı Fatih bey ?

18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Gerek yok dostum

BARREEF

Sayfayı Paylaş