1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum camındaki beyaz canlılar

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde yasin tarafından 12 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. yasin

yasin

İsim:
    yasin kaçar
    Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım.Bir haftadır forumu inceliyorum paylaştığınız bilgiler için hepinize teşekkür ederim.120 lt lik malawi akvaryumum var.Akvaryum camında beyaz lekeler oluşuyor ve bunların canlı olduklarını farkettim..Atman F2 dış filtre kullanıyorum.İki haftada bir düzenli olarak dip çekimi yapıyorum.4-8cm arasında on adet balığım var.Günde bir kere yemliyorum.Bu canlılar balıklara zarar vermiyor ancak kötü bir görüntü oluşturuyor.Bu konuyu çözmemde yardımcı olabilirmisiniz?Hepinize sağlıklı balıklar.

2. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Yasin kardeşim hoşgelmişsin :cicek: Eğer resim eklersen sana daha iyi yardımcı olunabileceğini düşünüyorum :) En azından sağlıklı bir tanı konulması açısından :)

3. yasin

yasin

İsim:
    yasin kaçar

Teşekkür ederim.Fotoğraf makinem olmadığı için şuan fotoğraf ekleyemiyorum.Telefonda çok kötü çekiyor. :bilmem :D

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoşgeldiniz öncelikle platforma. Kıl kurtları olarak adlandırılır. Akvaryuma zararlı olduklarını duymadım. Akvaryumunda bu durumu yaşamış arkadaşlar varsa daha geniş bilgi verirler size.

5. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Yasin bey aramıza hoş geldiniz.
    Biz canlı yem bulacağız diye akla karayı seçiyoruz, siz hazır akvaryumdakilerden kurtulmaya çalışıyorsunuz. :)
    Merak etmeyin hiç bir sorun olmaz. Balıklar onları bulur yer hatta kumun altına bile gizlenmeye çalışsalar kumun altındanda bulurlar.
    Fakat genede ben bunlardan kurtulmak istiyorum derseniz çare çok. :)

Sevgiler.

6. yasin

yasin

İsim:
    yasin kaçar

Orhan Bey teşekkür ederim.Balıklara zarar vermiyolar ama görüntü kötü oluyor.Kimyasal kullanmadan kurtulmanın bir yolu varsa denemek istiyorum.Eğer kimyasal kullanmak gerekiyorsa balıklar bunlarla yaşamaya devam edecek :)

7. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Yasin bey kullanılan kimyasal bir canlıyı öldürüp diğerlerine zarar vermesin. Olmaz. Mutlaka bir etki bırakır.

İllaki temizlemeniz lazımsa bence balıkları ayrı bir akvaryuma veya ayrı bir akvaryum yoksa büyük bir kovaya ayırın. Akvaryumun suyunu kumların 1 cm. üzerine gelene kadar boşaltın. Marketten bir tane kaya tuzu alın(turşu tuzu) ve yarsını akvaryuma dökün. Tuz eridikten sonra akvaryumun içindeki aksessuarları kumları taşları bu suyla yıkayın. Tabi camlarıda. Filitreniz dış filitre ise içindeki malzemeleri çıkarıp yıkayın temizleyin. sonra bu yıkanıp temizlenen filitre malzemelerini isterseniz akvaryumun içindeki tuzlu suya veya ayrı bir kovada yapacağınız tuzlu suya koyun. Yarım saat kadar bekleyin ve sonra bütün kumu akvaryumun bir köşesinde toplayıp tuzlu suyu alın. yıkama işlemini temiz suyla 2 sefer daha aynı şekilde tekrarlayın.

İş tamamdır.Akvaryumda birtek bakteri kalmaz. Tabi bu işe girişmeden öncede dinlenmiş su hazırlamanız şart.(Temizlenen akvaryumu doldurmak için)

Ben çok zor durumda kalmadıkça kimyasalmış ilaçmış kullanmam en iyi ilaç temiz sudur.

Çok uzun zor gibi görünüyor ama hiç merak etmeyin bir giriştinizmi 2 saat sonra bakmışsınız akvaryum hazır :)

Kolay gelsin.

Sevgiler.

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ne olduğunu anlamadan kurtulmaya çalışmayın ilk önce kesin olarak nedir onu öğrenin muhtemelen planaryadır, yahut salyangoz yavrusuda olabilir bunun kesin çözümü mikofish tir, nasıl kullanacağınızı forumda mikofish diye arattırarak bulabilirsiniz.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Yasin abi bence balıklarının onları tüketmesini beklet. Zararları yok ise sağlıkları açısından da problem yok demektir. Ama illaki kurtulmak istiyorum diyorsan Orhan hocam yapman gerekenlere değinmiş zaten. Kolay gelsin.

10. yasin

yasin

İsim:
    yasin kaçar

Orhan Bey teşekkür ederim ilk fırsatta söylediklerinizi yapacağım.5 yıldır hiç ilaç kullanmaya gerek duymadım. Ancak akvaryumun su dengesi tamamen değişmiş olacak.Bir zararı olmaz umarım.

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bu canlılardan benim yavru tankımda'da var camda hareket ediyorlar ben bi ara kurt sandım ama kurt'ta kumun dibinden çıkıyo ve havaya bakarak sallanıyo :D ben almadım o canlıları benim yavru balıklarıma yem olurlar :D canlı yem daha iyi canlı yem aramaktan vazgeçerseniz :D :D Ama yavru balıklar için çok iyi olacaktır eminim :)

Saygılar... saygılar:gif

Sayfayı Paylaş