1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Camındaki Kireç Lekeleri

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde abdullah07 tarafından 18 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK
    Merhaba arkadaşlar; 120*60*60 akvaryumunda tür değişikliğine gideceğim için dün yeni kurulum yapmaya karar verdim ve akvaryumu tamamen boşalttım.

Ama akvaryumumda özellikle suyun taşma seviyesinde ciddi oranda kireç lekeleri var(lekeler akavryumun iç tarafında)

Acaba bu lekeleri nasıl temizleyebilrim ? Tabi cama zarar vermeden.

Şuan akvaryum boş temizlenmeyi bekliyor.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ben dış fırçası ile temizliyorum. 1-2 liralık bir dış fırçası işinizi görür. Bezlede oluyor olmuyor değil ama daha zor oluyor bana göre...

3. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Sirke kullanarak temizleyebilirsiniz,uygulama için bez veya diş fırçası,tercih sizin.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Diş fırçası ufak gelirse lavoba fırçaları var 1 liraya onlardan kullanabilirsiniz. Hem daha büyük hemde kontrolü daha kolay...

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Ben elma sirkesiyle çıkarıyorum.Kesin çözüm:ay:

6. abdullah07

abdullah07

İsim:
    Abdullah KOCABIYIK
    Çizmeyen bulaşık teli ile denedim güzel çıkarıyor. Fazla bastırmayıncada çizmiyor gibi.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bulaşık teli güzeldir merak etme sen gerçekten tek ve rahat çözüm.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Belki herkez aaaa diyecek ama, kireç çözücü ile çıkarmıştım ben akvaryumu ilk aldığım zaman. Bol su ile yıkadım, hiç te birşey olmadı. Öneriyorum demiyorum ama, akvaryum boş sonuçta, bol su ile durulandıktan sonra bir sorun olacağını sanmıyorum.

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Bulaşık teli tam anlamıyla çıkarmazki iz kalır.Git bakkaldan bir sirke al.Kullanılmayan bir beze sık camı sil.Sonra o kötü kokuyu gidermek içinde birde kolonyayla sil süper oluyor.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kolonyada alkol olduğu kadar yağ da mevcut. Kolonya iz bırakabilir sonrasında. ?

11. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Kolonyada yağ ne arar la :D
    İz bırakmıyor aksine dahada parlatıyor:ay:

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kolanyamı dans: Yok yok kolanya yerine çamaşur suyu koyun. Özcan abi daha neler ya....

Sirke yerine Lavoba fırçasıyla direk kokusuz olarka temizlesek nasıl olur ?

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kullanılan kolonya ya göre değişir. Eline sürdüğünde elinde yağ hissi bırakan bi sürü kolonya var ?

14. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan
    Cevap: Akvaryum Camındaki Kireç Lekeleri

ben bir permatiğin ağzındaki plastik kısmını kırıp hafif bastırarak tıraş olur gibi yapıp temizliyorum gayet de güzel temizleniyor

15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Kıbrısın suyunu bileniniz varmı bilemiyorum. Okadar kireçlidir ki ellerinizi yıkarken sabun köpürmez. Dolayısı ile akvaryumlarda sürekli kireç kusması olur. Ben yıllardır bu lekeleri maket bıçağının jiletini 45 derecelik açı ile tutarak cam yüzeyi traş eder gibi kazıyarak temizliyorum. Bu işte tek trik nokta, maket bıçağının keskin yüzeyinin komple cama temas etmesidir. Böylece noktasal yük yemez ve aşınmaz. Sadece cam yüzey üzerindeki kabarıklık yani kireç kazınır ve akvaryumunuz ilk günkü gibi olur. Akvaryumunuz güçlendirilmiş fiber glass olmadığı sürece yani cam olduğu sürece kesinlikle sorun yaşamazsınız.

16. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Kendi yöntemimi anlatıyorum:

Bir kaba 1 limon ince bir tülbentin üzerinden sıkılır ki limonun çekirdekleri ve iç dokusu kaba geçmesin.Ardından göz kararı üzüm ya da elma sirkesi kaba ilave edilir.İyice karıştırılır.Daha sonra bir bez yardımıyla kireçli kısım iyice silinir.%100 başarı sağlanmaz ama kireçler bu karışım yardımıyla yumuşamıştır.Daha sonra alacağınız bir permatiğin ağız kısmı pense ile açılır.Bu permatikle kireç kazınır.Sonuçta %100 başarı sağlanır.Ama deneyimime göre kireci yanlamasına kazımak daha iyi sonuç veriyor.Dikey kazımakla hepsi çıkmıyor.

Sayfayı Paylaş