1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Dekor Anlayışı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum dekoru, bu ifade aslında akvaryuma odaklanan gözlerin ilk bakılan noktasını ifade eder. İlk önce balık değil, bitkilerin türü değil, suyun durumu değil, filtre sistemi değil ilk odak noktası hep akvaryumun dekoru olur. Böyle olunca dekor bir beceri olur, sanat olur, hayal gücünüzün sınırı olur. Bizlere akvaryumunu tanıtan arkadaşlara yapaylık gördüğümüzde yazdığımız ilk şeylerden biri onlardan kurtulmasıdır, aslında dekor oluşturmayı maddiyata genelde bağlamaz hobici. Doğadan faydalanmak güzel bir akvaryum dekoru oluşturmaya zemin hazırlayabilir. Eğer yazıda hedeflediğim düşünceyi doğru aktarabilirsem sanırım dekorlarımızı veya dekora bakış açımızı değiştirebiliriz.

Derinlik yaratmak akvaryuma izleyici çekmek demektir. Yani ufukta kaybolan bir tren hatlarını yansıtan görüntünün yakalanmasını örnek fotoğraflar ile anlatmaya çalışacağım.

Derinlik olarak kazanç sağlamak.

Derinlik hissi, birçok akvaryumda derinlik yaratacak ebatlar yoktur ve zorlar dekor oluştururken. Ortalama 70 uzunluk ve 20 cm derinlik bu tarz bir akvaryumdur. Derinliği olmayan akvaryumlarda dekoru yokuş yukarı görüntüsü oluşturarak yapmak derinlik olmasa da derinlik hissi uyandırır.

İlk bakışta odak noktaları ve derinlik hissi yaratan dışta kalan kısımlar görülmektedir.

Üçgen tarzda akvaryumlar:

Derinliği yeniden yaratmak:

Derinliği yeniden farklı bitkilerin kullanımı gerektirir. Ahşap ve taş gibi unsurların kullanımı da onu elde etmek için gerekli olacaktır.

Boombeli küp akvaryumlar.

Yanlarda açıklık bırakarak tank alanının merkezi ile kompozisyon yakalamaya çalışmak akıllıcadır. Küçük küp akvaryumlarda güzel bir alternatiftir.

Standart derinliklerde ilgiyi toplayacak dekor anlayışı. Karasal manzara yakalamak için taş ve ahşap başarı ile kullanılabilir.

Bir akvaryuma başarılı derinlik kazandırmak ve istediğiniz dekoru oluşturmak için başta kendinizi rahat hissetmelisiniz. Tereddüt içinde olmayın ve bir an evvel yapıp bitirmek telaşına girmeyin. Uygulamalar ardından karşıdan akvaryuma bakışlar yeni fikir ve duruş değişikliği yapmanıza olanak sağlar. Bir akvaryumda manzara kurarken en iyi yoldur diyebiliriz.

Derinliği bol, derinliği olmasa da derinmiş gibi görünen akvaryumlar dilerim...

Düzenleme: 9 Haziran 2015
    rappier, kerem11, Muzikopat ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerine sağlık Temel, dekor anlayışı bu kadar güzel anlatılır.em34:em34:em34:

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Eline emeğine sağlık Temel abi konu hakikaten çok güzel.. Örneklerde daha çok bitkiliye değinilmiş olsa bile taş odaklı akvaryum kuran arkadaşlarda bu fikirlerden faydalanabilirler.. Derinlik ve doygunluğu bir arada göstermek için önümüze gelen bitki , kütük ve taşları değil akvaryuma uygun olan büyüklükteki bu saydığım objeleri kullanmaları daha doğru olur.İncelediğim akvaryumların büyük bir kısmında kullanılan taş olsun kütük olsun akvaryuma göre çok büyük ve alakasız ebat ve renklerde olduğundan arkadaşlarımızın umdukları dizaynları yapamadıklarına tanık oluyorum.. Aynı akvaryumcuya 10 defa gidip birşey almadan çıktığım çok olmuştur.Bilmiyorum ama acaba bir petshopa gittiklerinde illa bişeyler alma gereği duyduklarından mı o taşları ve kütükleri alıyor arkadaşlarım anlamış değilim.. Ölçüp biçip kafada netleştirmeden akvaryumda kullanılacak dekorlara çok iyi karar verilmesini ve öyle alış veriş yapılmasını öneriyorum.. Sonra alınanlar ya elde kalıyor yada alınmış olduğu için büyük bile olsa tankın içine sokuluyor.. Buda benim bu konuya diğer bakış açım.. ;)

YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dekoru kısaca özetlemişsin abi. Anlatım yine görsel ve yine süper.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Herd yiğidin yapabilceği dekor değil yalnız bunlar. Profosyonelce dekorlar. Akıntıyı vs. iyi ayarlamak gerekli yoksa tepelerdeki kumları vs. alıp götürür diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş